Стаж бджоляра Олега Куша з Тернопільщини нараховує понад 40 років

У березні бджоли здійснюють свій перший обліт. Саме цей період вважається початком пасічного сезону, каже Олег Куш, чий стаж бджоляра нараховує понад 40 років. Нині Олег Михайлович доглядає крилатих трудівниць у Малому Ходачкові на пасіці Березовських, що в приватному підприємстві «Агрон».

– Зазвичай перший обліт відбувається при температурі 10-12 градусів, – розповідає пасічник. – Щоправда бджоли з вулика вилітають не всі одразу. Першого дня обліт здійснює одна третина бджіл, наступного – друга, третього дня вилітає решта комах. Після першого обльоту треба провести весняну ревізію вулика. Передовсім необхідно почистити його дно і з’ясувати стан бджолосім’ї. Після зими її сила зазвичай менша, тому що частина комах відмерла. Буває, наприклад, що восени бджоли займали десять рамок, а навесні лише сім. Отже, гніздо треба скоротити. Це допоможе підтримувати відповідний тепловий режим у вулику, а також сприятиме швидшому та активнішому розвитку сім’ї. Якщо бджоли виходять на обліт мляво, в невеликій кількості – це також ознака слабкої сім’ї. У такому випадку її краще об’єднати зі здоровою сім’єю. Трапляється, що крилаті трудівниці випорожнюються безпосередньо на стінках вулика. Це ознака того, що бджоли захворіли на нозематоз і потребують негайної допомоги. Для боротьби з цією недугою використовую спеціальний антибіотик.
Одне з основних завдань пасічника навесні – перевірити справність вуликів: чи немає щілин, не протікає дах тощо. Будиночки обов’язково слід продезінфікувати. Якщо вони дерев’яні, то їх Олег Куш рекомендує пропалити паяльною лампою. Пінополіуретанові вулики бджоляр радить спочатку почистити дерев’яною лопаткою, а потім за допомогою розпилювача «Росинка» обприскати їх спиртом і дати висохнути. Щоб продезінфікувати рамки зі старою вощиною, досвідчений пасічник поміщає їх на одну хвилину у кип’яток.
–У березні, коли бджоли здійснили свій перший обліт і пасічник оглянув вулик, треба поставити біля нього спеціальні напувалки з водою, – наголошує Олег Михайлович. – Її бажано трішки підсолити, додавши менше чайної ложки солі на літр теплої води.
Крім того навесні варто з’ясувати наявність корму у вулику. Для поповнення харчів можна використати запасні кормові рамки чи підгодувати бджіл канді – сумішшю меду, цукрової пудри та пилку, яка нагадує тісто. Її слід помістити у поліетиленовий пакет, зробити ножем кілька розрізів і покласти на рамки.
Марія БЕЗКОРОВАЙНА

Газета “Сільський господар плюс”

Коментарі вимкнені.