Перевиборів до Верховної Ради найближчим часом не буде. Чому, знає політичний експерт Ігор Качмарський

Перевиборів до Верховної Ради найближчим часом не буде. У цьому переконаний політичний експерт Ігор Качмарський. Свою позицію він озвучив в рамках обласного круглого столу в Тернополі «Єдність заради перемоги».

— Нинішній склад Верховної Ради України влаштовує владу, — зазначив Ігор Качмарський. — А ніхто, крім парламенту, законодавчим способом не може призначити позачергових виборів. Дослідження КМІСу (КМІС — це приватна українська компанія, що співпрацює з Національним університетом «Києво-Могилянська академія», — ред.) за 2016 рік показало, що рівень недовіри до Верховної Ради становить 74%. Тому ті сили, які є в парламенті, розуміють, що можуть програти. Відповідно, до 2019 року переобиратися не хочуть і не будуть.

Чи можна ефективно впливати або лякати депутатів в епоху громадянського суспільства? Можна. До прикладу, давайте пригадаємо, з чого починалася наша боротьба проти Росії – відмови від російських товарів. Зараз маємо падіння товарообороту в Росії за роздрібними товарами в 7 разів. Тобто, незважаючи на економічну кризу, ми від Росії особливо незалежні. Крім газу, який купуємо через Європу, рівень торгівлі фактично мінімальний. Скажіть, чи була за крайні три роки ініціатива влади поставити ембарго на російський товар? Чи був прийнятий серйозний закон? Ні. То чому впав товарооборот? Бо люди перестали купувати російське. Це зразок лише однієї громадської акції.

Політики розуміють, що цікаві, точкові акції, навіть стихійні можуть давати серйозний результат. Навіть у війні з Росією.

Документ звернення до керівників політичних сил України, який вчора обговорювали в Тернополі (з деталями можна ознайомитися — тут), Ігор Качмарський назвав надто епістолярним, мовляв, забагато “водички”.

— У пункті, де йдеться про пропорційну систему виборів, треба чітко записати: «виключити» чи «заборонити», «винести за рамки закону мажоритарну систему, яка стимулює політичну корупцію в Україні і стримує оновлення політичних еліт»,  — зазначив політичний експерт. — Мажоритарка вигідна радянському болоту, яке сидить в колишній Партії регіонів. Більше нікому вона не цікава. І — мажоритарка є найбільшим політичним злом в Україні.

У четвертому пункті, де мова йде про НАТО, Ігор Качмарський ввжажає за потрібне чітко вимагати референдуму про НАТО і ЄС. На думку есперта, на цей референдум здебільшого прийдуть ті, хто хоче в НАТО – євро- і НАТОорієнтовані громадяни. Противники ж, за винятком деяких агресивних ватників, просто не прийдуть. Якщо ми зафіксуємо показник 50-60 «за» НАТО, дороги назад вже не буде. 

 — Про деокупацію (8 пункт). Давайте, говорити чітко: заборонити торгівлю з Росією, заборонити діяльність російських банків + візовий режим з, приміром, 1 січня 2017 року. Треба, щоб світ побачив, що ми воюємо з Росією, а не торгуємо з нею, — сказав Ігор Качмарський.

Записала Ірина Юрко.

Фото автора.

 

Comments are closed.