Свині породи кармал їдять мало, а важать багато, — запевняє теребовлянський газда Михайло Крушельницький

За словами теребовлянського газди Михайла Крушельницького, хоч кармали порода дорога, втім вирощувати цих свиней вигідно та економно.

– Раніше й гадки не мав, що займатимусь сільським господарством, – каже Михайло Крушельницький, фотограф за фахом. – Та коли розпочав господарювати, то вирішив це почати з розведення в’єтнамських свиней. На виставці у нашому місті придбав пару поросят цієї породи. Згодом у цього ж чоловіка купив ще двох екзотичних свинок – самця і самку угорської мангалиці. Коли шукав інформацію про ці породи, натрапив на кармалів, які походять від схрещування травоїдної свині та мангалиці. Уже невдовзі вивів цю породу свиней у своїй господарці. Від «в’єтнамців» їм дісталися скороспілість і багатоплідність, а від мангалиці – вага. 

Свині кармали, за словами теребовлянського господаря, досить невибагливі у годівлі і не вимагають особливих умов утримання. До того ж, у цих тварин стійкий імунітет, вони ніколи не хворіють і не потребують щеплення. Кармали, як і їхні предки «в’єтнамці» та мангалиці, люблять пасовище, тому при утриманні в домашніх умовах їм потрібно створити місце для вигулу. 

– Якщо є де пастися, то кармалам і хліва не треба, – каже пан Микола. –Взимку годую їх сіном та соломою, а також запарюю мелений ячмінь і пшеницю. Хоча вони можуть їсти лише солому. Одного тюка вистачає на чотири дні. Що не з’їдять, то мають замість підстилки. Влітку кармалам достатньо однієї трави. Люблять поласувати ці тварини і яблуками. Хочуть, аби у поїлці завжди була вода. Звісно, вони не відмовилися б і від молока та жому, але тоді про яку економію можна говорити? Та й жом ніякої користі тваринам не дає.

Зі слів господаря, за правильної годівлі кармали через десять місяців досягають ста кілограмів ваги і понад сімдесять сантиметрів росту. У дев’ять з половиною місяці свиноматки дають перший приплід. Переважно народжують п’ятнадцять поросят, а можуть привести навіть двадцять. В одному опоросі бувають смугасті, руді, коричневі і чорні поросята. Щоправда з віком смужки у них зникають. Шерсть у кармалів – кучерява. Завдяки їй вони легко переносять холод. 

– Сала ця порода свиней нарощує мало, – каже Микола Крушельницький. – Кармалів вирощують заради м’яса – смачного, соковитого та ніжного. Його вважають делікатесним, тому й вартує воно дорожче, аніж м’ясо традиційних свиней. 

Марія ІЛИК, газета “Сільський господар плюс”

Коментарі вимкнені.