Тернопільському краєзнавчому музею – 100 років

Цього року на Тернопільщині відзначать сторіччя Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Значна частина експонатів  цього музею – унікальна, таких – не знайдете в жодному музеї не лише України, а й за кордоном. Офіційно річниця припадає на 13 квітня, проте заходи до ювілею відбуватимуться впродовж року.

Тернопільський обласний краєзнавчий музей  офіційно відкрили 13 квітня 1913 року як Музей Подільський Товариства “Народної школи”. Вже тоді у його фондах налічувалося майже 100 тисяч експонатів. Музей пережив дві світові війни, під час яких чимало колекцій втратили. Проте завдяки головній зберігачці фондів Стефанії Садовській багато матеріалів збереглося. А вдалося жінці зробити це в окупаційному Тернополі, завдяки знанню німецької мови, комендатура лояльно ставилася до Стефанії Садовської, яка, ризикуючи життям, таки зберегла частину збірки. Сьогодніж Тернопільський обласний краєзнавчий музей – потужна наукова установа в Україні, фондами якої цікавляться науковці не лише з України, а й за кордону.

Степан Костюк, директор Тернопільського краєзнавчого музею: “Впродовж трьох років ми були учасниками спільного проекту Нідерланди-України – “Матра музеїв України”. За результатами семінарських занять четверо наших співробітників були удостоєні дипломів в тренерів, які мають право європейського зразка вести семінарські заняття, щодо діяльності музеїв”.

У фондах Тернопільського краєзнавчого музею зберігається понад 270 тисяч експонатів. Особливо великими є збірки українського народного одягу з різних регіонів Тернопілля, образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, нумізматики, філателії, документів і світлин, речей побуту. Унікальне значення серед експонатів мають: археологічні артефакти (близько 40 тисяч одиниць), 270 предметів зброї, цінна колекція ікон XVII — поч. XIX століть, стародруки Почаївської Лаври XVII-XVIII століть, зразки українського національного вбрання з різних регіонів Тернопільщинита інше. Сторіччя у краєзнавчому музею відзначатимуть впродовж року, зокрема запланували чимало зустрічей з школярами та студентами на предмет: “Історія одного експоната”, чимало виставок та конференцій.

Степан Костюк, директор Тернопільського краєзнавчого музею: “Плануємо за участі мистецьких, фольклорних колективів провести в нашому музеї – тиждень музею. З залученням майстрів народної творчості, для того, щоб стаціонарні експонати ожили, для того, щоб люди мали можливість поспілкуватися у такій гарні невимушеній обстановці поспілкуватися під гарну живу музику і відчути себе повноцінними краянами”.

Тижні музею відбудуться також у навчальних закладах Тернополя. Проведуть у краєзнавчому музеї  Всеукраїнську науково-практичну конференцію “Краєзнавча музеологія: минуле, сьогодення, перспективи”, на яку запросили науковців з Києва, Дніпропетровська, Львова, Харкова, Одеси, Запоріжжя та інших областей.

Степан Костюк, директор Тернопільського краєзнавчого музею: “Ми плануємо провести ще кілька проектів зі своїх фондів. Скажімо, перший проект – це виставка портретів, яка ще так ніколи колекційно не експонувалася. Далі буде презентація наших живописних збірок. Спочатку буде пейзаж, далі натюрморт. Далі будемо працювати над етнографічною виставкою, бо справді в нас дуже потужна колекція етнографії, але наприклад, колекція костюмів з різних регіонів області ще не виставлялася”.

Наталія Собкович, головний спеціаліст управління культури Тернопільської ОДА: “Сподіваємося, що разом з весною, в передчутті літа ми будемо мати дуже гарну музейну подію, яка я думаю всім запам’ятається, яка не залишить байдужими всіх тих людей, які знайдуть час для того, щоб відвідати краєзнавчий музей. До речі – Майдан Мистецтв, 3”. ТВ-4

Коментарі вимкнені.