Тернопільський ВУЗ грубо порушує права на отримання безоплатної вищої освіти?

Віктор Козелко звертається до Міністра освіти і науки України Квіти Сергія Мироновича за роз’ясненням. Йому Тернопільський національний економічний університет відмовив у прийомі документів за державним замовленням, через те, що чоловік вже здобув повну вищу освіту і не може більше навчатися за державним замовленням.

  

ЗВЕРНЕННЯ

В 2014 році я закінчив Тернопільський національний економічний університет і отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство», отримав освітньо-кваліфікаційний рівень «Спеціаліст» та здобув кваліфікацію юриста.

Наразі під час «Вступної компанії 2014 року», я виявив бажання здобути освітньо-кваліфікаційний рівень «Магістра», подав документи до Тернопільського національного економічного університету, однак в приймальній комісії цього університету мені відмовили у прийомі документів за державним замовленням, через те, що я вже здобув повну вищу освіту і не можу більше навчатися за державним замовленням (безоплатно).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про вищу освіту», громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних вищих навчальних закладах на конкурсній основі в межах стандартів вищої освіти, якщо певний освітньо-кваліфікаційний рівень громадянин здобуває вперше. Вони вільні у виборі форми здобуття вищої освіти, вищого навчального закладу, напряму підготовки і спеціальності.

Стаття 1 Закону України «Про вищу освіту», зазначає, що освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти – це характеристика вищої освіти за ознаками ступеня сформованості знань, умінь та навичок особи, що забезпечують її здатність виконувати завдання та обов’язки (роботи) певного рівня професійної діяльності.

Стаття 8 Закону України «Про вищу освіту» чітко розділяє освітньо-кваліфікаційні рівні «спеціаліста» і «магістра», зокрема:

1) ч. 3 ст. 8 цього Закону зазначає, що «Спеціаліст – освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра здобула повну вищу освіту, спеціальні уміння та знання, достатні для виконання завдань та обов’язків (робіт) певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності.

2) ч. 4 ст. 8 цього Закону зазначає, що «Магістр – освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра здобула повну вищу освіту, спеціальні уміння та знання, достатні для виконання професійних завдань та обов’язків (робіт) інноваційного характеру певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності.

Тобто навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Магістра», дає особі спеціальні уміння та знання, достатні для виконання професійних завдань та обов’язків (робіт) інноваційного характеру певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності, що не отримує особа за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Спеціаліста». Різниця в дефініції освітньо-кваліфікаційних рівнів «Спеціаліста» і «Магістра» доводить, що законодавець свідомо розділяє ці освітньо-кваліфікаційні рівні.

Стаття 9 Закону України «Про вищу освіту» встановлює види документів, які засвідчують здобуття особою вищої освіти та кваліфікації за певними освітньо-кваліфікаційними рівнями:

– диплом молодшого спеціаліста;

– диплом бакалавра;

– диплом спеціаліста;

– диплом магістра.

Дана стаття також підтверджує, що законодавець окремо виділяє освітньо-кваліфікаційні рівні «Спеціаліста» і «Магістра».

На моє глибоке переконання, приймальна комісія Тернопільського національного економічного університету, грубо порушила моє право на отримання безоплатної вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Магістра», який я планую здобути вперше. Дане право гарантоване ст. 53 Конституції України і ч. 1 ст. 4 Закону України «Про вищу освіту».

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 1, 4, 8, 9 Закону України «Про вищу освіту», прошу надати роз’яснення положень Закону України «Про вищу освіту»: «Чи має право громадянин України безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних вищих навчальних закладах на конкурсній основі за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Магістра», якщо такий освітньо-кваліфікаційний рівень громадянин здобуває вперше, враховуючи, що громадянин вже здобув освітньо-кваліфікаційний рівень «Спеціаліста?».

Керуючись аб.2 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», прошу надати відповідь в найкоротші терміни, оскільки дане роз’яснення необхідне для захисту моїх освітніх прав, а по закінченню «Вступної компанії 2014 року» мої освітні права можуть бути не реалізовані. Також це роз’яснення може стати основою для підготовки адміністративного позову проти Тернопільського національного економічного університету.

 

 

«16» липня 2014 р.                                                                                                Козелко В.А.

Коментарі вимкнені.