Тернополянка відкрила секрети українських відьом

Таємниче та невідоме завжди відлякує. А от Лілію Мусіхіну навпаки – привабило, як магнітом.

Понад 10 років допитлива тернополянка їздила селами України у пошуках давніх рецептів чарів. І нарешті цьогоріч видала їх під назвою «Магія українців: устами очевидця».

Авторка каже: ми щоденно натрапляємо на магічне, однак часто не звертаємо на це уваги.

«Це наші тости, наші речення, наші вітання, це елемент випікання хліба, коли його місять тільки до себе, щоб рід пригортався, коли їжу помішують тільки за сонцем, бо інакше їжа набуває поганих якостей», – перелічує авторка Лілія Мусіхіна.

Магія – це частина світогляду. І на Гуцульщині люди радо діляться не лише збереженою міфопоетикою, а й хлібом-сіллю. Там, у горах, навіть сьогодні живі звичаї старовини.

Як наприклад, на Верховині жінки вірять, що спечений на гадюці хліб накличе сон, який розкаже про коханого. Для цього горянки власноруч ловлять змій, запікають їх, виготовляють хліб із рівних пропорцій води, борошна та солі. Та з’їдають на ніч, не промовляючи після цього ні слова.

Однак ні відьми, ні мольфара у жодному селі ви не знайдете. Адже ці назви – образливі для тих, хто відає.

«Якщо ти йдеш ворожити або звертається до мольфара просто так, тому що тобі просто цікаво, як правило, ці люди відмовляють, не надають інформації. Мольфари надають допомогу тій людині, яка цього потребує», – пояснює фольклорист Олеся Церковняк-Городецька.

Шукала магію Мусіхіна і на Сході, однак люди там більш потайні, тому в книжці секретів звідти небагато. Авторка каже, через часті міграції там мало збереглися українські звичаї. Однак у цілому назбирала матеріалу стільки, що окремо видала календар зі старовинними традиціями та святами й магічні рецепти Карпат. І зрозуміла, що, за магічною формулою, українці – сімейні, турботливі та добрі.

«Українська магія – що зробити, щоб дитина добре спала, щоб зуби не боліли, щоб хлопець мене покохав. Тобто вона якась мирна. Більш спрямована власне не захистити від ворожих впливів, а зробити щоб все було добре, щоб у сім’ї все було добре, щоб жінка була красивою», – розповідає Мусіхіна.

Спроба у XXI столітті зберегти міфологічний світогляд українців уже завоювала успіх. На форумі видавців «Магію українців» буквально розхапали.

ICTV

Коментарі вимкнені.