У Тернополі на невизначений термін позбавленні волі… коти
Позбавленням волі на невизначений термін покарані коти, що мешкають у підвалі четвертого під’їзду будинку 18 на вулиці Руській у Тернополі. Вони лазили крізь дірку в бляшаній заслінці на вікні, поки працівники ГТОВ «Мрія» (ЖЕК №5) не поставили замість неї решітку. Тепер коти заблоковані в підвалі, вхід до якого всередині будинку. Небайдужі до тварин люди пропихають їм крізь грати їжу і б’ють на сполох. Проти такого підгодовування ополчилися мешканці, котрим сусідство з котами вже набридло. А тим часом крихітні кошенята перелякано визирають з-за грат і кличуть маму. Мама, повна молока, плаче ночами під вікном в’язниці, душу людям виймає своїм котячим скиглінням.
Про цю проблему нам розповів мешканець першого під’їзду будинку Володимир Вонсович. Як можна було заварити вікно, не розуміє чоловік, не вигнавши з підвалу котів? А тепер іще й забороняти годувати ув’язнених. Пан Володимир писав до ЖЕКу заяву, звертався в міліцію, але, схоже, нині не до котів.
Майстер дільниці ГТОВ «Мрія» Раїса Куш пояснює, що вікно заварили за заявою мешканців і взагалі не знали, що в підвалі коти. Хай, мовляв, захисники тварин випустять їх через двері й заберуть собі додому. Бо мешканці під’їзду проти котячого розплідника в підвалі. Мисочки, рештки їжі під їхніми вікнами, які ніхто не хоче прибирати, — це неповага й до праці двірників.
— Ми справді просили ЖЕК поставити на вікно металеву сітку, — каже мешканка четвертого під’їзду Євгенія Мягкова, — адже підвал узимку був затоплений водою, він мусить провітрюватися. Тут страшний сморід, навіть у квартирі на четвертому поверсі часом нема чим дихати.
У підвалі всі комірки дерев’яні. Багато з них захаращені різним легкозаймистим мотлохом. Проводка місцями неізольована, труби дрантливі. Цікаво, куди дивляться ті, що відповідають за пожежну безпеку? Якби, боронь Боже, якийсь хуліган вкинув у підвал крізь металеві прути решітки недопалок — страшно уявити, що сталося б.
Євгенія Дмитрівна зверталася в ЖЕК, аби його працівники допомогли мешканцям навести лад у підвалі. Адже вона мешкає в будинку понад 40 років і стверджує: він іще не знав капітального ремонту. Що-правда, на черзі вже стоїть. Хай би комунальники для початку полагодили проводку, замінили в проблемних місцях труби, а тоді підігнали трактор, вивезли мотлох, демонтували дерев’яні перегородки.
— Ми всі вийшли б на толоку, — запевняє жінка. — Тут є покинуті підвали, забиті сміттям. Один уже покійний чоловік зносив непотріб зі смітничок у свою комірчину і ще й мою забрав. Це все треба з допомогою ЖЕКу прибрати і вивезти. Тоді й коти розбіглися б, адже тепер їх неможливо вигнати.
Євгенія Дмитрівна стверджує, що кожен із мешканців під’їзду здав би гроші на газоблоки для перегородок між комірчинами в підвалі. Частину зібрали б мешканці, частину виділив би ЖЕК, а дошки використав би для інших потреб. Хай би санстанція усе там продезінфікувала, витруїла щурів, бліх. Тоді можна було б і решітку на вікно ставити.
У мене не склалося враження, що в четвертому під’їзді живуть байдужі до свого будинку люди. Свого часу вони поставили собі домофон. Тепер невігласи не справляють у під’їзді свої потреби. Тут чисто, можна тримати велосипеди, дитячі візочки. Старі двері з кодовим замком відремонтували і зачинили підвал. Самі зробили дашок, сходи. Тепер просять, щоби ЖЕК обклав їх каменем чи плиткою, бо ж руйнуються.
Щодо ув’язнених котів, то ми розповіли про них волонтерам із обласної громадської організації «Асоціація захисників безпритульних тварин «Ноїв ковчег», адже вони мають досвід порятунку тварин, котрі потрапили в біду. Звісно, там нагадали, що знущання над тваринами карається законом. Він передбачає штраф, а в окремих випадках і кримінальну відповідальність. Не можна жорстоко поводитися з братами своїми меншими — європейська спільнота нас не зрозуміє. Бо нині коти, а завтра — люди.
До речі, недавно у Львові депутати міської ради визнали котів частиною екології міста, надали їм право жити в підвалах, на горищах і зобов’язали львів’ян піклуватися про них. Людям заборонили замуровувати чи зачиняти входи в облюбовані котами місця, і ЖЕКи повинні будуть слідкувати за цим. А коти віддячать людям виловом щурів і мишей.
У нашій ситуації, як бачимо, проблема жорстокого поводження з тваринами спровокована проблемою житлово-комунальної безгосподарності, елементарним людським недбальством. Поки вона не розв’яжеться, небайдужі люди будуть годувати котів крізь решітку. Тут стоятимуть мисочки, літатимуть мухи і смердітиме далі. Не подобається? Доведеться закачувати рукави й розчищати підвал. У ЖЕКу запевнили, що допоможуть людям у цьому.
Ліля КОСТИШИН, «Вільне життя плюс»
Коментарі вимкнені.