У Тернополі по-особливому вшанували видатного фізика Олександра Смакулу

Святкування дня народження видатного фізика Олександра Смакули зібрало науковців й студентів Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя та школярів міста на цікавий захід в Центрі науки Тернополя.

Про вченого, що став гордістю не лише України, а й усієї світової науки, уродженця нашого краю та одного з патронів нашого університету говорили цього дня науковці Пулюєвого вишу — Юрій Скоренький, Олександр Крамар, Володимир Андрійчук, а також виконавчий директор Фонду імені професора Олександра Смакули Василь Липовецький. Останній знайомив із віхами життєвого шляху вченого.

В своїй лекції Юрій Скоренький розповів лише про два з багатьох напрямків наукової діяльності Олександра Смакули: відкриття ефекту просвітлення оптики, без якого сьогодні не обходиться жодна якісна оптична система, та його фундаментальних робіт в галузі кристалофізики, в яких було ґрунтовно досліджено різноманітні фізичні фактори, що визначають ріст та властивості кристалів. Фактично, ні сучасний рівень технічної оптики, ні успіхи технології напівпровідників не були би можливими без тих досліджень, які Олександр Смакула та інші вчені провадили з 20-х до 60-х років минулого століття. При цьому нашого земляка вирізняли ґрунтовність досліджень, різносторонність підходів, вміння передбачати практичні застосування отриманих наукових результатів, поєднувати найскладніші і найточніші експериментальні техніки з новими на той час квантовими моделями взаємодії випромінювання з речовиною.

Родзинкою вечора, яка найбільше припала до смаку присутній учнівській молоді, стала відкрита оптична лабораторія, проведена доцентом Олександром Крамаром. Науковець не лише пояснив, але і наочно продемонстрував у багатьох цікавих експериментах принципи хвильової оптики, на яких ґрунтувалися відкриття Олександра Смакули. Після лекцій учасники мали можливість самостійно поекспериментувати з інтерференційними явищами на гігантських мильних бульбашках, хвилеводами, голограмами Денисюка, проективними голограмами та анаморфним зображеннями, створеними студентами ТНТУ.

Кожен з учасників отримав у цей вечір не лише нові враження від живої зустрічі з наукою та пам’яттю про нашого видатного земляка, а також стимул до творчого застосування своїх здібностей, подолання життєвих труднощів, відстоювання активної життєвої позиції, завдяки яким із звичайного українського села на Збаражчині Олександр Смакула піднявся до вершин світової науки.

Джерело: сайт ТНТУ

Коментарі вимкнені.