У Тернополі відкрили «Останню криївку краю»
У кабінеті історії України й української культури на кафедрі педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін ТДМУ урочисто відкрили тематичну експозицію «Остання криївка краю». Серед представлених експонатів – зразки зброї повстанців, санітарна сумка, гасова лампа, друкарська машинка, література, чайник з кухликом… Як розповів один з організаторів – доцент Тарас Кадобний, готуючи тематичний куточок, члени науково-краєзнавчої студії «Тер- поляни» багато спілкувалися з істориками, краєзнавцями, учасниками національно-визвольних змагань, які дожили до наших днів, їхніми родичами. Збирали матеріали з весни і ось – відкриття.
Захід, присвячений 76-ій річниці створення УПА, розпочався з виступу чоловічого складу академічного камерного хору обласної філармонії (художній керівник і диригент Святослав Дунець). У виконанні хористів тепло й зворушливо, в унісон почуттям слухачів прозвучали кант «Про Почаївську Божу Матір» та українські народні пісні «Світи, місяченьку», «Чорноморець, матінко».
Присутніх привітали доцент кафедри педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін, керівник науково-краєзнавчої студії «Терполяни» Леонід Кравчук і студентка 1 курсу фармацевтичного факультету Олена Снігурська.
– Події того часу, героїчна боротьба УПА ще потребують всебічного глибокого вивчення й члени нашої науково-краєзнавчої студії теж долучаються до збереження пам’яті про славні сторінки історії України, – зазначив Леонід Кравчук. Він подякував адміністрації університету за сприяння в організації заходу.
До присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай.
– Радий передати найщиріші слова вітання від ректора нашого університету, професора Михайла Михайловича Корди. Підготовка нового покоління лікарів, які знатимуть історію свого краю й матимуть широкий світогляд, передбачає формування патріотизму, прагнення працювати на благо рідної країни та народу. Тематичний історичний куточок «Остання криївка краю» нагадуватиме про те, що українці завжди боролися за свою свободу, незалежність, були патріотами. Криївки підпільники будували спочатку під час польської, потім радянської й німецької окупації, в радянський період. Тут вони збиралися на наради, друкували листівки, створювали підпільні організації, щоб боротися за незалежність України.
Професор Аркадій Шульгай подякував доцентам Л.В. Крачуку, Т.Б. Кадобному, колективові кафедри педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін ТДМУ за виконану велику роботу зі створення тематичної експозиції, що сприятиме національно-патріотичному вихованню молоді.
У виконанні студентки 1 курсу стоматологічного факультету Анастасії Кордас прозвучала повстанська пісня.
– Ознайомлюючись з експозицією, на емоційному рівні відчуваєш дух тієї героїчної епохи, – зазначив під час виступу заступник голови ОДА Юрій Юрик. Від імені очільника області він подякував організаторам експозиції та наголосив, що ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського дає добрий приклад іншим закладам вищої освіти Тернополя. Юрій Зеновійович також розповів про спільні заходи облдержадміністрації та обласної ради з вшанування пам’яті героїв УПА на Тернопільщині. Зокрема, про відновлення меморіального комплексу штабу УПА «Волинь-Південь» на Шумщині, облаштування музею національно-визвольної боротьби ОУН-УПА у селі Бишки Козівського району, де 1943-1945 років перебував штаб повстанського руху на чолі з Романом Шухевичем. Ще в цьому районі на хуторі Веснівка 75 років тому відбувся ІІІ-й Надзвичайний Великий Збір ОУН. Цьогоріч тут відновили хату, в якій працював Збір, а на подвір’ї встановили пам’ятний знак. Такий знак з’явився і в урочищі Фостяки, а криївку відновили у с. Золота Слобода. Заступник голови ОДА запросив студентів і викладачів відвідати ці пам’ятні місця, пов’язані з історією українських повстанців.
– Зібрані в експозиції речі розповідають про обстановку, в якій жили українські повстанці. Вони боролися за визволення України проти всіх окупаційних режимів, – наголосив під час виступу заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра. – Досвід цієї боротьби нині вивчають у військових академіях світу, адже система працювала настільки налагоджено, що лише за підтримки населення Українська повстанська армія діяла понад десятиліття – із 1942 до 1953-го.
Заступник міського голови також акцентував увагу на важливості патріотичного виховання молоді. Подякувавши організаторам заходу, він зазначив, що виховані в національно – патріотичному дусі молоді люди стануть свідомими громадянами, відповідальними за долю держави.
Доцент кафедри акушерства і гінекології, відома письменниця Леся Романчук поділилася спогадами про лицарів любові та надії – українських політв’язнів сталінських концтаборів. Серед них був і батько Лесі Іванівни – член ОУН та її мати – зв’язкова й медсестра УПА.
– Тішить, що завдяки тематичній експозиції студенти можуть «доторкнутися» до нашої історії, уявити себе на місці повстанців, які боролися з ворогом. Цей ворог, якого б кольору не були його прапори, не визнає нашого права жити на своїй землі. Те, що ми тут бачимо, зворушує. Ось санітарна сумка, адже в кожному загоні УПА були медики, які рятували поранених. Серед них була й моя мама. Вона написала кілька книжок, одну з них я хочу залишити тут. Гадаю, започаткуємо добру справу й бібліотека кафедри, бібліотека цієї експозиції збагачуватиметься творами, які залишили нам свідки тих подій.
«Лицарі любові і надії» – так Леся Романчук назвала свій роман про українських політв’язнів ГУЛагу.
– Двоє братів моєї мами загинули в криївці, а ті, кого схопили, шкодували, що не загинули, бо на них чекали катування й концтабори. Батьки, їхні друзі небагато розповідали нам, дітям, про пережиті страхіття, бо не хотіли, щоб тягар їх біди лежав на наших плечах. Але покоління дітей політв’язнів перейняло батьківську віру та відданість українській ідеї, щоб передати їх наступним поколінням. Ви стоїте на могутніх долонях ваших дідів, батьків і тому перемога буде за нами, – звернулася Леся Романчук до студентів.
Доцент кафедри медичної фізики Валерій Дідух поділився спогадами про свого друга Володимира Близнюка, воїна УПА з Івано-Франківщини, автора дев’яти книг з історії повстанського руху. Син Володимира – Богдан зберігає сорочку, вишиту тризубцями синьо-жовтого кольору. Цю сорочку йому передала матір одного з убитих повстанців.
Валерій Дмитрович прочитав власні вірші «Повстанська криївка», «Стоять безіменні хрести» та «Учасникам визвольних змагань», де, зокрема, були такі рядки:
Лишали край і прадідів, й батьків
Ви з болем, із надією й любов’ю.
Лишали тут могили без вінків,
Міста і села, вмиті слізьми, кров’ю.
На захід йшли, рідню ж везли на схід..
Несли удаль державності клейноди…
УПА лишила в наших душах слід
І протоптала нам шлях до свободи.
Власний вірш, присвячений УПА, прочитала й Марта Негода – донька випускника ТДМУ, а студентка 4 курсу медичного факультету Лілія Іськів заспівала пісню «За гору сонце залягало», акомпануючи собі на бандурі.
Лідія ХМІЛЯР,
Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)
Джерело: видання ТДМУ ім. І. Горбачевського Медична академія
Коментарі вимкнені.