Віталій Цимбалюк запросив до Тернополя литовських інвесторів

Неякісні комунальні послуги, високі тарифи, гаряча вода за графіком і неефективне вкладання коштів у застарілі радянські системи. Це лише частина проблем, з якими регулярно зіштовхуються тернополяни. Аби їх вирішити, потрібно розірвати замкнене коло і провести модернізацію комунальної сфери. Так вважає голова громадської організації «Тернопіль Європейський», депутат міської ради Віталій Цимбалюк, який на власні очі бачив, як це відбулося у Литві. Щоб запозичити європейський досвід і зацікавити інвесторів, днями він запросив у Тернопіль Уповноваженого Міністра Посольства Литви в Україні ГвідасаКерушаускаса, Віце-президента компанії «Vilniausenergija»РімантасаГерманаса та представника компанії «AxisIndustries»в Україні МіндаугасаЛадигу.

Варто зазначити, що у травні Віталій Цимбалюк побував з робочим Візитом у Вільнюсі та вивчав досвід реформ цієї країни в найважливіших сферах життєдіяльності міста. Передусім, теплопостачання, адже зміни у цій сфері на даний час надзвичайно потрібні, зважаючи на різке зростання цін і «газовий тиск» Росії. Проаналізувавши почуте і побачене, він вирішив запросити прибалтійських колег до Тернополя, аби вони вивчили можливість реформування і тернопільських тепломереж.

– Проблема постачання тепла і гарячої води у нашому місті існує давно, – каже Віталій Цимбалюк. – Це і велика енергоємність житлового фонду, і незадовільний технічний стан об’єктів теплопостачання, і зношеність основного обладнання, що призводить до великих втрат енергії та високої аварійності. Через погану ізоляцію теплопроводів, застарілі котли та не утеплені будинки ми втрачаємо майже половину теплової енергії. Зважаючи на різке зростання тарифів, цю проблему  потрібно негайно вирішувати. Адже ціни збільшуються без підвищення якості послуг. Виходить замкнене коло, яке розірвати. виявляється, можливо.

Литовські гості провели кілька офіційних зустрічей у нашому місті. Зокрема поспілкувалися з головою обласної ради Василем Хомінцем про модернізацію теплопостачання у комунальних закладах. Посадовець навіть запропонував кілька об’єктів для пілотного проекту.

Також литовці погодилися організувати відпочинок для дітей, батьки який перебувають у зоні АТО, та їх матерів вже на початку осені. Віталій Цимбалюкзапевнив, що його громадська організація бере шефство над цим проектом і буде допомагати у реалізації цього задуму.

Уповноважений Міністр Посольства Литви в Україні ГвідасКерушаускас був приємно вражений, що цю зустріч зініціювала саме громадська організація, а не влада. Адже це свідчить про те, що самі українці хочуть впроваджувати реформи, які надзвичайно потрібні сьогодні нашій державі.

– Модернізацію комунальної сфери Литва також пережила 20 років тому, – зазначив ГвідасКерушаускас. –  Спершу тарифи були дуже низькі,а  потім різко зросли. Треба було думати, що з цим робити. За цей час ми напрацювали певний досвід у цій сфері і навчилися, як оптимізувати і зменшувати витрати на комунпослуги завдяки сучасним технологіям.  Тепер ми готові поділитися своїм досвідом і підтримати ваше місто.

Литовці запевняють, що інвестування у сферу теплопостачання – це не лише оптимізація цін, а й шлях до вирішення екологічних проблем. Сучасні технології дають можливість мінімізувати шкоду для навколишнього середовища, а за цим майбутнє.

– Ми почали реформи у Вільнюсі з того, що з’ясували – скільки чого виготовляємо, скільки люди споживають тепла і скільки його необхідно, -каже Віце-президент компанії «Vilniausenergija»РімантасГерманас. – Тепер усюди встановлені лічильники. По друге, ми перетворили абонентів тепла на його клієнтів, щоб люди зрозуміли, що це послуга, за яку потрібно платити реальну ціну. По-третє, ще у 2000 році ми зрозуміли, що газ – це розкіш. А для виготовлення тепла варто використовувати те, що ми можемо виготовити. Відтак ми спорудили першу котельну,яка працювала на щепі – відходах виробництва у лісовій та деревообробній промисловості. Завдяки цьому нам вдалося звільнитися від газової «голки»«Газпрому». Практика показала, що це не лише кращі ціни і незалежне виробництво,а й тисячі нових робочих місць. Це дуже важливо для кожної країни, яка не має власного газу.

Варто зазначити, що біосировина в Україні  в кілька разів дешевша, аніж у Литві.За рік за опалення квартири литовці віддають в середньому одну середньомісячну зарплату. Завдяки оптимізації теплопопостачання можна зменшити кількість споживання від 200-250 кіловат годин в опалювальний сезон (саме стільки в середньому затрачається у «хрущовках»)до 80 кіловат годин, як у Швеції, чи 15 кіловат годин, як у будинках, споруджених за енергозберігаючими стандартами.

Литовці висловили сподівання, що їх візит у Тернопіль перший, але в жодному разі не останній. Вже незабаром вони планують розпочати розрахунки пілотного проекту, який сподіваються реалізувати у Тернополі протягом наступних двох років. Голова ГО «Тернопіль Європейський» Віталій Цимбалюк запевнив гостей, що всіляко сприятиме і допомагатиме їм у втіленні цих задумів, аби врешті Тернопіль став містом з європейським рівнем життя.

Коментарі вимкнені.