Новий рік зі старими скандалами: як Тернопільська мерія зустрічає 2018-ий?

Традиційно, напередодні новорічних та різдвяних свят прийнято завершувати усі нагальні справи,  повертати  борги, вибачитися перед тими, кого образив. Проте влада Тернополя, вочевидь, у ці забобони не вірить, тому й тягне у новий, 2018-ий, всі конфлікти та скандали, які умудрилася “нашкребти” впродовж року, що минув….

“Безкультурний” Березіль

Тернополяни між собою кепкують, що складається враження, ніби діюче керівництво мерії не планує йти на третій термін. Тому взялося “розбазарювати” майно громади швидко і без докору сумління.  Принаймні тільки так можна пояснити таку кількість скандалів та конфліктів, які не вщухають поруч ініціалів міського голови та його команди.

Зокрема продовжує бурлити історія із забудовою ділянки поруч ПК “Березіль”. Людей, які активно виступають проти будівництва почали відкрито залякувати. Дійшло до того, що одній з місцевих активісток Юлії Квасниці нещодавно розбили вікно в квартирі. Жінка переконана, що це було попередження від забудовника.

За словами Юлії, близько півночі в двері квартири постукав хлопець. Жінка каже, що візуально знала його, бо він живе на “Дружбі” славиться не дуже хорошою репутаціє. – Сказав, що шукає Олега і Віталіка. Я відповіла, що в нас такі не живуть і він пішов далі по поверхах. Сусіди казали, що до них теж стукав і запитував. Потім він вийшов і пішов собі. Я ще навіть виглянула з вікна і помітила, що він одразу почав комусь дзвонити,- розповідала Юлія Квасниця місцевим ЗМІ.

Близько третьої ночі жінка почула сильний шум. Як виявилося, це був звук від розбитого вікна.

– Я проживаю з чоловіком, з двома неповнолітніми дітками (3,5 роки -, авт.) і дідусем. Добре, що вони розбили лише одну половину вікна. Хотіли пробити три склопакети, однак пошкодили лише один. Може їм хтось завадив, чи йшов в той час, не знаю,- каже жінка.

Пані Юлія викликала поліцію. Приїхала слідчо-оперативна група, все відзняла, зафіксувала.

– Я хвилююся за своє життя та життя сім’ї. Швидше за все це було тільки попередження. Впевнена, що той юнак прийшов «за наводкою» крамарів, аби вирахувати мою квартиру, – переконана Юлія.

Її квартира знаходиться на першому поверсі будинку, тому розбити вікно не скало великої проблеми. Однак жінка переконана, що це лише початок. Хоча відмовлятися відстоювати територію ПК “Березіль” не планує. Каже, що такі дії ще дужче мотивують її та інших мешканців боротися.

На одну з останніх сесії мерії люди вийшли з плакатами, закликаючи владу зупинити будівництво. Адже житловий будинок, який хочуть “вліпити” на території “Березолю”, може спричинити обвал їх житла, що стоїть на схилі. Крім того людей лякають методи, якими оперує забудовник: до “Березолю” ледь не щодня приїздять так звані “тітушки” та вартують  майбутню будову. Мешканці бояться вночі у двір вийти, бо, кажуть, що їм відкрито погрожують фізичними розправами. Такої боротьби за землю в Тернополі не можуть пригадати місцеві депутати. Кажуть, що бачили різне: “підкупи” у судах, підробку документів, фіктивні аукціони. Однак навали “тітушок” – ні, не було.

Хоча залякування, принаймні поки що, людей не зупиняють. Тому цей земельний скандал тільки зростатиме та, як клеймо на тілі мерії, матиме продовження у 2018-ому.

Мандарини з присмаком торфу

Акціями на пішохідних переходах та прес-конференціями з трансляцією київськими ЗМІ обіцяють з нового року влаштувати тернопільські активісти – противники будівництва торф’яних котелень.

Люди від сесії до сесії просять депутатів підтримати проект рішення, створений на основі громадських слухань про заборону торф’яних котелень і розглянути його.

–  Повірте, ми не клоуни. Ми не будемо більше бігати, – заявила на останній сесії ТМР активістка Юлія Мамчак – Внесіть те, що ви маєте внести. Попереджаємо вас, як мешканці Тернополя – якщо на наступну сесію не буде внесений проект, створений на основі громадських слухань, як того вимагає законодавство і статут про громадські слухання у місті Тернополі, ми застосуємо радикальні методи впливу. Ми зробимо мирну акцію на пішохідних переходах біля найбільших котелень на торфі. Місто просто встане. Також зауважимо, що після Нового року в Києві ми організуємо прес-конференцію з темою торф’яного опалення у місті Тернополі. Оскільки ця тема для України нова, показати погодились всі національні канали. Ми попереджаємо, що ми оголосимо прізвища і партійну приналежність всіх, хто в Тернополі не зупинив торф’яний геноцид. Ми не хочемо, щоб про Тернопіль негативно говорили по всій Україні. Проте ви не залишаєте нам вибору.

Виступити на сесії з питанням про торф’яні котельні хотіли й інші активісти-противники будівництва, але таку можливість отримали не всі. Їм “закрив рота” міський голова. Мовляв, не вистачає часу для всіх. Окрім того, не обійшлось і без в’їдливих коментарів в сторону активістів як від голови, так і його партійних побратимів.

Нагадаємо, що всупереч застереженням екологів, чиновники, як танк, не відступають від заданого маршруту та вже збудували сім котелень на торфі по всьому місту. Людям вдалося провести процедуру громадських слухань, на яких вони прийняли рішення заборонити провадження торф’яної новації. Проте місцева влада зробила вигляд, ніби нічого не сталося, та продовжує стояти на своєму.  Так, на другий день після громадських слухань, на офіційному сайті ТОВ “Тернопільтепло” – фірми-інвестора, яка опікується котельнями, з’явилася інформація, що ТОВ планує судитися (увага!) з тернополянами за те, що вони “свідомо, через невідомі причини, позбавили їх права рівної участі в обговоренні”. Та найбільше вразило не це. Із заяви ТОВ “Тернопільтепло” виявилось, що для них передусім важливо “реалізувати інвестиційний проект і виконати зобов’язання перед громадою міста – забезпечити тернополян безперебійним, надійним, екологічно чистим теплом у їхніх домівках”. Яку громаду мали на увазі інвестори? Якщо тернополян, то вони сказали свою категоричну думку про проект на громадських слуханнях. Якщо ж мова йде про кількох чиновників мерії, то, можливо, й так, перед ними треба тримати слово. Як підсумок, у цій історії з торфом уже давно не видно початку, а про її кінець, годі й сподіватися. Тому, однозначно, що торф’яна елегія матиме продовження у новому, 2018-ому році. І на цей раз, вочевидь, матиме більш радикальне забарвлення.

Соціально-спортивний готель?

Ще одною “гарячою” точкою на карті Тернополя залишається Парк Національного відродження, в якому місцева влада планує звести соціально-спортивний центр “Вулична академія”. Попри те, що депутати Тернопільської міськради скасували інвестиційну угоду між КП “Тернопільбудінвестзамовник” та приватним підприємцем Володимиром Поточняком, згідно якої останній отримав право будуватися посеред парку, чиновники мерії на засіданні виконкому погодили комунальному підприємству укласти нову інвестугоду. А це означає, що будівництво соціально-спортивного комплексу – це лише питання часу.

Нагадаємо, що упродовж місяців місцеві активісти та просто небайдужі тернополяни влаштували справжню охорону поруч ділянки в парку (біля оглядового колеса). Люди виходили на чергування з собаками, збирали підписи, аби не допустити будівництва. Врешті їх почули депутати. Зокрема, депутат міськради Андрій Шкула під час сесії ініціював проект рішення, в якому вимагав скасувати угоду між комунальним підприємством та інвестором. Тоді пропозицію депутата підтримали більшість його колег. І люди зітхнули з полегшенням у надії, що перемога на їхньому боці.

Та, як виявилось, тернополяни зарано розслабилися. І будувати в парку будуть.

– У проекті угоди жодним словом не згадано про будівництво готелю і заборонено зрізання зелених насаджень. Додатково за кошти інвестора буде відремонтовано пішохідні алеї у парку, встановлено ігровий майданчик, лавки для відпочинку, облаштовано вуличне освітлення та передбачено висадження нових зелених насаджень, – прокоментують в міськраді.

Натомість люди впевнені, що в намірах мерії немає «соціального» підґрунтя. Йдеться виключно про комерційний проект, що хочуть реалізувати на «золотій» землю у парку без аукціону, відповідно й без суттєвого прибутку для бюджету.

Щоправда зараз у парку спокійно. Будівництво «заморозили», хоча й активісти продовжують вартувати ділянку. Та це лише питання часу. Адже документи у інвестора фактично “на руках”. Отже нова порція пікетів та протестів теж не за горами…

Бруківка з кримінальним шлейфом

І на останок – десерт!  Окрім публічних протестів та невдоволення громадськості, міськрада “вляпалася” й у фінансові проблеми, що носять кримінальний характер. Так, у тернопільській поліції розслідують справу щодо розкрадання коштів під час реалізації проекту “вишитої” бруківки. Йдеться, зокрема, про реконструкцію площі в Тернополі поруч пам’ятника Степану Бандері.

Нагадаємо, у березні 2017-го на об’єкті розпочали капітальний ремонт. Чиновники обіцяли постелити красиву кольорову бруківку з орнаментом української вишиванки, зняти старі плити, а також облаштувати зелені газони. Та на ділі “вишиванка” виявилась надто вже “бідною”. Через що тернополяни не раз “натякали” чиновникам і правоохоронцям на те, що реальність не виправдала очікування. Згодом про “відмивання” коштів заговорили і в СБУ. Саме за її матеріалами порушили кримінальне провадження (ч.3 ст. 190 – шахрайство, вчинене у великих розмірах або шляхом незаконних операцій із використанням електронно-обчислювальної техніки) за фактом заволодіння коштів місцевого бюджету.

 – Інкримінується: посадові особи розікрали частину коштів громади, внесли неправдиві відомості в акти виконаних робіт. Тобто завищили вартість як робіт, так і самого матеріалу. Слідчі вилучили всі документи, допитали всіх осіб, які мають стосунок до об’єкта. Наразі проводять судово-економічну експертизу для підтвердження збитків, – заявляв на одній з прес-конференцій головний поліцейський області Олександр Богомол.

Тепер, за словами очільника обласної поліції, знадобиться час для встановлення розміру вкрадених коштівта осіб, причетних до цього. Крім того поговорюють, що правоохоронці перевіряють й інші об’єкти, ремонт яких здійснювала фірма, що стелила “вишиванку” поруч С. Бандери. Адже, згідно з ухвалою суду, упродовж 2015-2017 рр. ця фірма освоїла 100 млн. грн. коштів бюджету Тернопільської міської ради.

– Таким чином за орієнтовними підрахунками збитки для міського бюджету становили не менше 20 млн. грн., – йдеться в ухвалі суду.

Цікаво, що одразу після відкриття цього провадження вартість робіт поруч пам’ятника Бандері “подешевшали” майже на 3 млн. грн. Місце ЗМІ припускали, що, “відмовившись” від майже трьох мільйонів, імовірно, у міськраді таким чином вирішили “врятувати” підприємця і тих чиновників, які опікувались реконструкцією площі. Адже найбільшу відповідальність вони нестимуть у разі, якщо правоохоронці доведуть суму збитків, завдану бюджету. Та якщо гроші вже повернули, то й відповідальність стає менш критичною. Хоча в міськраді переконують, що несподівана економія ніяк не пов’язана з розпочатим провадженням. Мовляв, це звична щорічна практика. Так це чи – покаже слідство. Тим паче, що “під прицілом” правоохоронців перебувають об’єкти, які ремонтували рік-два тому. Відповідно буде важко пояснити, якщо раптом чиновники мерії й там зненацька знайдуть “економію”.

Навіть якщо справу спробують “зам’яти”, то комусь доведеться викласти на стіл “чималі аргументи”. А це, в свою чергу, не дуже приємна процедура. Особливо зважаючи на те, як володар головного крісла на вул. Листопадовій не любить повертати “борги”.

І це далеко не усі скандали, в які “вляпалася” Тернопільська влада продовж 2017 року, які шлейфом тягнутимуться за нею вже не один місяць. Тому і без астролога можна сміливо спрогнозувати, м’яко кажучи, важкий рік як для керівництва міста, так і для городян в цілому.

Політерно

Коментарі вимкнені.