Обласну школу мистецтв можуть зробити інтернатом. Працівники не розуміють владу…

Тернопільську обласну школу мистецтв ім. І. Герети планують реорганізувати. Заклад може стати школою-інтернатом із філією у селі Струсів. За словами керівництва області, це дасть можливість школі отримати кошти на розвиток. Колектив та батьки – категорично проти. Вони погоджуються лише на приміщення в обласному центрі.

Розглядають усі варіанти

Уже не один рік колектив школи мистецтв скаржиться на відсутність належних приміщень для забезпечення повноцінного навчання дітей. Учнів із кожним роком стає все більше, а площа не збільшується. Розглядалося два варіанти вирішення проблеми – добудова закладу або його переселення у більшу будівлю.

Власник школи – обласна рада – не має в Тернополі власних вільних приміщень. Тож звернулася до міської ради обласного центру за допомогою. Як варіант, місто розглядає можливість надати для обласної школи мистецтв приміщення однієї зі шкіл міста Тернополя. Та поки що остаточної згоди орган місцевого самоврядування не дав.

Поки мерія роздумує, спеціально створена робоча група запропонувала реорганізувати заклад.

–  В області є залишки субвенції у структурі освітніх інтернатних закладів. Сума становить майже 15 млн. грн. Ці кошти будуть розподілені між інтернатами обласного підпорядкування, яких налічується 13. Тож ми вирішили реорганізувати школу мистецтв у заклад інтернатного типу, щоби частину грошей можна було спрямувати на неї. Кошти заклад зможе використовувати на капітальні видатки – ремонт приміщення, покращення матеріально-технічної бази, – пояснює заступник голови обласної ради Любомир Крупа. –  Школа не має власних приміщень (гуртожитку), щоби забезпечити цілодобове перебування дітей. Стати самостійним інтернатом вона теж не може. Тому пропонуємо об’єднати її зі Струсівською школою-інтернатом, яка має для цього необхідну базу.
Уже навіть існує робоча назва новоствореного закладу – Обласна школа-інтернат з поглибленим вивченням мистецьких дисциплін ім. І. Герети. Також обласна рада продовжуватиме перемовини з містом щодо передачі приміщень однієї зі шкіл Тернополя на взаємовигідних умовах. Якщо ж домовитись не вдасться, то область розглядає можливість добудови закладу в межах існуючих площ. Власне у цьому можуть стати у пригоді кошти субвенції. Їх можна використати на будівельні роботи або для співфінансування проекту, що реалізується за кошти Державного фонду регіонального розвитку.

Підстав для хвилювання немає
Як зазначив Любомир Крупа, із керівництвом Струсівського інтернату досягнуто порозуміння у цьому питанні. На базі Струсівської філії наступного навчального року планують розпочати набір у мистецький клас. До навчального процесу готові долучитися працівники Теребовлянського культосвітнього училища. Якщо педагоги зі школи мистецтв виявлять бажання навчати дітей у Струсові, обласна рада та адміністрація готові забезпечити їх необхідним транспортом.
Найбільш болючим для колективу школи є питання збереження робочих місць. Адже, відповідно до законодавства, за два місяці до реорганізації усі працівники будуть попереджені про можливе звільнення. Натомість в обласній раді стверджують, що підстав для хвилювання у працівників школи немає. У них є першочергове право на працевлаштування і фактично усі робочі місця будуть збережені.  Як і мистецька складова.
– Сьогодні мистецький напрямок фінансується з обласного бюджету згідно з програмою, яка діятиме до 2020 року. Щороку з обласного бюджету на мистецький компонент виділяється 10 млн. грн., – пояснює Любомир Крупа.

Педагоги вимагають залишити школу в місті

На жаль, поки що у школі мистецтв немає розуміння у питанні реорганізації. Колектив влаштовує лише один варіант – нове приміщення в обласному центрі. Педагоги наполягають, що обласна рада як власник має забезпечити ним школу.

– Робоча група була створена рішенням сесії обласної ради для вирішення питання забезпечення школи нежитловими приміщеннями. Але замість надання площі в обласному центрі, нам запропонували реорганізувати та об’єднати в єдиний заклад освіти школу мистецтв та Струсівську школу-інтернат, – повідомила донька Ігоря Герети – Ярина. – Що нам дасть таке об’єднання? Перш за все, після реорганізації та об’єднання кількість учнів, яка мала би навчатися в міському корпусі новоствореної школи, зменшиться, що позбавить більшість талановитих дітей можливості продовжити навчання у тому закладі, який вони обирали. Після цього виникне питання щодо звільнення значної кількості вчителів, які разом творили цю унікальну школу з часу її заснування.

Струсівська школа-інтернат знаходиться на значній відстані від Тернополя, що призведе до порушення цілісності навчального процесу, зниження його ефективності, також буде унеможливлена співпраця з провідними фахівцями музичного училища, філармонії, театру, – переконана жінка.

Після висновків робочої групи колектив школи організував громадські слухання. Батьки кажуть, що не віддадуть своїх дітей у Струсів. Натомість чиновники стверджують, що наразі так питання не стоїть.

– Голова ТОДА Степан Барна сказав, що школа буде в Тернополі, а у Струсові –філія. Але об’єднання неминуче. Та хіба це вже буде та школа, яку хотів мій батько? Приміщення на Медовій, 5 мало бути тимчасовим. Офіційний засновник нічого не зробив, щоби школа отримала постійне приміщення. А тепер знайшли вихід? – апелює Ярина Герета.

Вчителі кажуть, що їм повідомили про можливі врізання зарплати протягом року. Це пов’язано із запланованим об’єднанням класів та зменшенням навантаження. Про наявність фінансових проблем у закладі підтвердила і директор школи Марія Гудима. За її словами, коштів на виплату зарплати вистачає лише на 10 місяців. Тож  додаткове фінансування школі не завадило б.

Найбільше батьків обурює те, що робоча група не врахувала думки колективу. Очевидно, адміністрацію школи, яка входить у групу, до колективу вчителів не відносять. Сьогодні педагоги запропонували власний вихід із ситуації, а саме – переселити школу у будівлю телерадіокомпанії. Мовляв, колись це приміщення було надано школі, але згодом його передали ТОТРК. З відповідним листом колектив звернувся до голови обласної ради Віктора Овчарука.

Як йдеться у зверненні, «згадане приміщення у державну власність не передавалося, що підтверджено записом про його належність області (у розпорядженні обласної школи мистецтв)».

Додамо, що влітку минулого року колектив запропонував переселити школу в приміщення довгобуду – обласної бібліотеки, що в центрі міста. Батьки звернулися в обласну раду з петицією, у якій пропонували обласній раді продати два приміщення в центрі міста (будівлю школи на Медовій та бібліотеки на бульварі Т. Шевченка), а за виручені кошти зробити ремонт у довгобуді та заселити туди школу. Депутати не підтримали цієї ініціативи через низку причин. Зокрема, передача  мала відбутися у рамках інвестиційних конкурсів, що викликало сумніви, приміщення бібліотеки не пристосовані до навчального процесу, а для завершення будівлі потрібні десятки мільйонів гривень. Тож у підсумку школа могла залишитися на вулиці, а область – без двох будівель.

Юлія Міщук

Джерело: Тижневик “Номер один”

Коментарі вимкнені.