Як влада Тернопільщини підіграла путіну в ситуації із резонансною загибеллю мобілізованого
Учора інформаційний простір Тернопільщини й України сколихнула новина про загибель у Бучачі 49-річного мобілізованого.
В інтернеті з’явилося чимало повідомлень від місцевих про те, що чоловіка начебто побили в ТЦК і власне через це він помер. Поліція ж запевнила, що чоловік пиячив, помер через напад епілепсії, вдарившись після падіння на сходах при виході з приміщення роти охорони районного ТЦК. Жодних слідів побиття не виявили, причину смерті мають встановити судмедекспертиз після проведення розтину.
Однак (увага, це дуже тривожний дзвіночок!) люди не надто повірили в це повідомлення й вирішили зібратися в Бучачі на акцію протесту. Градус суспільної напруги зашкалював.
І тут показовою стала реакції місцевої влади та інституцій, які б мали одразу гасити ці небезпечні настрої. В ТОВА у кращих традиціях установи вирішили вдатися до улюбленої тактики і сховали голову в пісок. Замість гасити соціальний конфлікт, в облдержадміністрація провели цілих два напрочуд дочасних брифінги: на тему рідкісних захворювань та скасованих в області тендерів. А ближче до вечора на офіційній сторінці ТОВА з’явилося ще одне вкрай «важливе» повідомлення про зустріч виконувача обов’язків начальника Тернопільської ОВА Володимира Важинського з представником громадської організації Стронг Лайф Віктором Куксгаузеном.
В обласному територіальному центрі комплектування теж чомусь не спішили з офіційними повідомленнями, видання «20 хвилин» поінформувало, що спроби журналістів отримати якісь пояснення в Чортківському РТЦК і обласному ТЦК результатів не дали, а журналістам Суспільного начальник Бучацького центру комплектування Владислав Резнік заявив, що не має часу з ними спілкуватися.
Невже так мають діяти владні інституції? Особливо в контексті кремлівського проекту «Майдан 3», який спрямований на максимальну дестабілізацію в регіонах та сіяння протесних настроїв в суспільстві.
Пригадалася позиція колишнього керівника ТОДА Ігоря Сопеля в пік коронавірусного скандалу на Тернопільщині. Коли на протесні настрої місцевих жителів і зведення барикад біля Микулинець влада вирішила просто не зважати. Сопеля після таких «фахових» дій з тріском звільнили з посади (що зараз не заважає йому отримувати чималу зарплату і не менш захмарні премії на посаді заступника голови Тернопільської облради).
Здавалося б у чиновника рівня Володимира Важинського є значно більше досвіду. Ось тільки коли ти сидиш «на валізах», то, напевне, не дуже й хочеться встрягати в конфліктну ситуацію, яки не знати як обернеться. Власне цим і небезпечне фактичне безвладдя в області, коли впродовж двох місяців на заміну звільненому Володимиру Трушу столична влада досі так нікого і не призначила. Посада голови ТОВА досі вакантна.
Та повернімося до ситуації в Бучачі. Учора на акцію протесту здебільшого прийшли жителі села Медведівці, звідки родом померлий. При цьому після спілкування з військовим комісаром анонсували повторну акцію протесту 1 березня. У людей чимало питань. Зокрема, для чого в армію мобілізовувати алкоголіка з епілепсією?
На питання про походження травм у померлого на своїй сторінці розлого відповів бучацький активіст Роман Довбенко. Він пояснив, що зуби чоловіку проламали, намагаючись дістати запалий в горло язик під час нападу епілепсії. А ребра, мовляв, у чоловіка були зламані ще задовго до того, як його забрали в ТЦК. Даний ефір обійшовся Довбенку шквалом критики на його сторінці. Понад 200 коментарів під відео, і більшість з них – негативні. Активіста звинувачують, що він «продався». Ці коментарі люди продовжували писати навіть вже у пізню годину.
Як розгортатимуться події у Бучачі в перший день весни стане зрозуміло сьогодні. Але очевидно, що люди хочуть отримати чіткі відповіді на свої питання. І місцевій владі б таки варто винести якісь уроки з попередніх прорахунків щодо браку оперативності та неналежного інформування жителів краю щодо тих соціально-значимих тем, які зараз найбільше турбують суспільство.
Тим часом Тернопільська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону зареєструвала кримінальне провадження за фактом ймовірного перевищення військовослужбовцями Чортківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки влади чи службових повноважень. Дії працівників ТЦК наразі кваліфіковано за ч.5 ст.426-1 Кримінального кодексу України.
За даними спецпрокуратури, причиною смерті мобілізованого стала черепно-мозкова травма. Слідчі з’ясовують обставини мобілізації та загибелі чоловіка.
Коментарі вимкнені.