“Чорна вишиванка” – фестиваль на хуторі, що єднає три області: Тернопільську, Львівську, Івано-Франківську
«Чорна вишиванка» -фестиваль партизанської пісні під такою назвою за участі кількох сотень людей відбувся учора на хуторі Кулебах, що розташований на перехресті Тернопільської, Львівської, Івано-Франківської областей.
Про ТУ ІСТОРІЮ у Кулебах і навколишніх Шайбівці, Нараєві, Подусільній, Болотній, Добринові, Стратині ось уже 72 літо переповідають з уст в уста. Вона – про хлопців 18-27 років, членів ОУН, які, кинувши виклик радянським «визволителям», організовували у тутешніх краях рух опору. Підпільники розповідали людям про екзекуції «перших совітів», закликали не коритися їм, зі зброєю у руках захищали своїх краян від відправки до Сибіру.
Хтось зрадив націоналістів, у селі Добринові після Різдвяних свят 1941-го їх заарештували. Але завдяки кмітливості підпільники вночі роззброїли охоронців, втекли і перебралися за кілька кілометрів на хутір Кулеби. Їхнім сховком стала хата добродіїв Янчинських. Енкаведисти кинулися у пошуки, з допомогою «тайняків» виявили, де переховувалися втікачі. Щоб їх затримати, з районних Бережан вислали загін з-понад двох сотень «червонопогонників», які щільним кільцем оточили хутір. Зав’язався нерівний бій. Одних підпільників скосила енкаведиська куля, інші, щоб не потрапити живими, обнявшись, підірвали себе гранатами. Тіла убитих повантажили на сани і повезли до Бережан, але не довезли туди. Де саме місце вічного спочинку націоналістів – Максима Шурана, Григорія Шкапія, Богдана Гульовського, Володимира Лопушанського, Івана Галая, Василя Солтиса, Григорія Москаля – не знає ніхто…
У пам’ять про убієнних ще у 1941 році біля хати Янчинських насипали символічну могилу. Навіть у комуністичні часи, коли її знесли, люди відвідували це місце. А 16 років тому з ініціативи уродженця Нараєва, доцента «Львівської політехніки» Юліана Павліва на місці кулебської трагедії встановили і освятили пам’ятник. Щороку тут відбувається фестиваль партизанської пісні «Чорна вишиванка». Його натхненником є племінник одного з убієнної сімки, працівник «Львівтрансгазу» Роман Лопушанський. У виконанні Олександра Шевченка вчора прозвучала пісня про пораненого українського партизана, який передав чорну вишиванку дівчинці, що доглядала за ним. Ту вишиванку з проголошенням Незалежності, як і заповідав підпільник, одягнув її син. Для учасників фестивалю Наталія Самсонова виконала пісню-прем’єру «Кулеби».
Серед присутніх на вчорашньому святі були син командувача УПА Юрій Шухевич, його сестра Марія, донька відомого діяча ОУН Кирила Осьмака -Наталія. Партизанські пісні звучали у виконанні хорів «Нескорені», «Сурма» та інших колективів трьох областей, пише ВЗ.
Коментарі вимкнені.