Вірменський храм реставрують у Бережанах

Фото: Береж-інфо

В Бережанах є близько 100 пам’яток архітектури. Значна їх частина знаходиться у державній та комунальній власності територіальної громади міста. На превеликий жаль, більшість пам’яток в аварійному стані. Не пожалів час і комплекс Вірменської церкви, що на даний час знаходиться на балансі Державного Історико-Архітектурного Заповідника у м. Бережани (ДІАЗ).
Мені вдалося поспілкуватися з директором цієї установи Василем Петровичем Зориком, який розповів про сучасний стан будівлі та майбутні перспективи.
За словами директора, комплекс церкви є державною власністю та віднесений до сфери управління Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Це є пам’ятка архітектури місцевого значення. Вибудуваний з каменю, Вірменський храм в свій час був духовним центром як незначної вірменської общини Бережан, так і вірменської парафії навколишніх районів. Останній раз церква реставрувалася ще у далекому 1880 році, тож не дивно, що на даний момент вона знаходиться в дуже аварійному стані.

З плином часу під дією атмосферних впливів зазнав значного руйнування дах, розтріскались та повипадали кам’яні блоки нижньої частини стін культової споруди. Постало питання загрози руйнування пам’ятки. Наразі заповідник власними силами засобами та коштами проводить роботи по благоустрою та належному утриманню території. Адже, на превеликий жаль, з 2004 року – часу, коли пам’ятка була передана на баланс ДІАЗу, державою на її утримання не виділено жодної копійки.
Та світ не без добрих людей. Знайшлися небайдужі, зокрема отець декан церкви Пресвятої Трійці Михайло Бугай, що запропонував свою допомогу у проведенні першочергових, невідкладних протиаварійних робіт, що не допустять подальшого руйнування будівлі. Також значною мірою до справи долучилися небайдужі бережанці: лікар-стоматолог Володимир Заєць і заступник директора з навчально-виробничої та адміністративно-господарської роботи Бережанського агротехнічного інституту Петро Матвіїшин.

Як розповідає Василь Петрович, на даний час повністю відтворено втрачені частини муру церкви та підсилено основу західної стіни, зрізано дерево, що своєю великою кроною негативно впливало на стан даху, встановлено нову хвіртку. Спеціалістами відділу охорони, реставрації та експлуатації ДІАЗу (завідуюча відділу Люба Федорів) готуються пропозиції щодо виконання першочергових робіт з недопущення руйнування конструкції даху. Роботи з ремонту має намір профінансувати парафія церкви Пресвятої Трійці. Це планується зробити ще цього року. І підходять до цього з великою серйозністю, адже ці роботи набагато масштабніші та відповідальніші і потребують багато часу на підготовку.
Паралельно ДІАЗ готує звернення до Міністерства регіонального розвитку та будівництва України щодо надання дозволу на передачу Вірменської церкви у користування парафії церкви Пресвятої Трійці для використання як культової споруди.
Саме завдяки таким людям як отець Михайло у серцях працівників ДІАЗу та усіх небайдужих бережанців не згасає надія побачити своє місто красивим та затишним.
Крістіна ШУШВАЛ, Береж-інфо

Коментарі вимкнені.