Кілька взірців старовинної цегли у Бережанах, які заслуговують уваги

Цегла – інгрідієнт будь-якого міста. Цегляний бум XVIII-ХІХ століття кинув виклик каменю. Новий спосіб заробляти на будівництві заставляв власників цеголень здійснювати різні рекламні кроки.

Чи не найкращим способом було нанесення монограм виробника на цеглини. Люди шукали якості і заодно були вкурсі, до кого воза гнати. Зараз, здавалося б, банальне будівельне сміття. Проте при ретельшому підході будь-яка цеглина може розповісти чимало, адже вчені стверджують, що цегла з монограмами була поширена ще у давніх Вавилоні, Греції та Русі.

Після цеглофотосесії я зрозумів, що кілька Бережанських взірців заслуговують нашої уваги.

Наприклад, цегла пальчатка – поширена в ХVI – XVII ст. Вона виготовлялась виключно вручну, через це на ній можемо помітити 300 літні відбитки пальців.

На цеглі міської синагоги зустрічаємо монограму D.D. – до речі, подібну використовували для позначки своєї будівельної продукції юдеї із міста Жовква.

З надписом J.H.P проблем немає. Якуб граф Потоцький, зараз такі цеглини поширені в с.Рай в ролі підставок під шампурі, отак..

S.R. – після недовгих пошуків дізнався про виробника із Львова Рейса. Потужності його виробництва знаходились на вул. Снопківська, так чергова монограма прочитана. Лиш надписи F.P. та S. поки що чекають на своє пояснення.

Так іноді кілька старих літер з австрійської цегли можуть розповісти свою історію, просто потрібно трішки постаратись, щоб її прочитати.

Михайло Музичка, м. Бережани

Коментарі вимкнені.