Квести, веломаршрути та паратрайк – Теребовля починає туристичне життя

Розгледіти власний туристичний потенціал та почати його активно розвивати сьогодні наважується не кожне українське місто, але Теребовля, що на Тернопільщині, подолала свої страхи і впевнено бореться за місце на туристичній карті України.

Не забуваючи про історичну спадщину міста, туристичний актив акцентує свою увагу на сучасних атракціях та оригінальних формах туристичного продукту, які б змогли зацікавити вибагливого туриста. Польоти на паратрайку, апітуризм, велоквести та нічні екскурсії по замку – все це чекає на туриста в Теребовлі. Про будівництво сучасних музеїв, створення кемпінгів та оглядових майданчиків Zruchno.Travel розповів директор Туристично-інформаційного центру міста (ТІЦ) Степан Зелінський.

– Не так багато українських райцентрів сьогодні мають власні ТІЦ. Що підштовхнуло вас створити його у Теребовлі?

– Ми побачили дієвий приклад файного міста Тернопіль – буквально за рік діяльності тернопільський ТІЦ уже почав на себе заробляти, а основним поштовхом стала впевненість, що саме така структура допоможе нам розвивати туризм.

До того я близько двох років працював у міській раді, ще там першим почав піднімати питання туризму в Теребовлі. У нас не було фахівців і фінансування, тому було важко досягти якихось результатів. До спільної роботи не хотіли долучатися ані підприємці, ані екскурсоводи. В усіх була якась загальна апатія, бо ніхто не вірив, що в Теребовлі може бути якийсь туристичний рух.

Ми вирішили створити наш ТІЦ окремо від міської ради, оскільки у влади багато іншої роботи – чимало заходів, до яких потрібно долучатися та допомагати. Раніше ми з дружиною планували відкрити власну турфірму, але мені запропонували взятися за ТІЦ, щоб популяризувати Теребовлю на туристичній карті України. Ми вирішили спробувати! Згодом побачили, що це дієво. Крім того, наш ТІЦ – це комунальне підприємство, тобто ми маємо змогу не лише промотувати місто, а й надавати екскурсійні послуги.

Фото: terebovlia.info

– Яка команда працює сьогодні у ТІЦ?

– Ми зареєстрували наш ТІЦ у червні 2017 року. Наша команда складається з п’ятьох осіб: двох менеджерів з туризму, менеджера з реклами (плануємо відкривати медіацентр громади), бухгалтера, а також технічного спеціаліста, який розробив наш сайт, а тепер опановує навички роботи з дроном.

– Хтось ще зараз допомагає у реалізації ініціативи?

– Нас підтримує Теребовлянська міська рада, яка, власне, ініціювала створення нашого підприємства. Крім того, протягом року гарну підтримку нам надавав також обласний відділ з туризму – сьогодні це наш головний партнер, який залучає нас до різноманітних виставок та інфотурів, надає інформаційну підтримку. Наприклад, у вересні ми робили туристичний воркшоп, під час якого до нас приїздило близько десяти тернопільських туроператорів, які хотіли б возити до нас свої туристів, тож ми ознайомили їх з нашим нещодавно створеним туристичним кластером, показали головні атракції та маршрути екскурсій.

– Який напрям туризму сьогодні можна назвати найбільш перспективним для Теребовлі?

– Наше підприємство займається промоцією міста, але паралельно ми надаємо екскурсійні послуги. Справа в тому, що зараз у Теребовлі практично немає туризму, тому на цьому етапі екскурсійний продукт є вкрай важливим. Тернопільський ТІЦ зі свого боку більшу ставку робить на подієві заходи, проте для Теребовлі організація різноманітних фестивалів поки що є не зовсім доцільною. Можливо, це стане більш реальним у майбутньому, коли у нас будуть заклади розміщення та певний рівень туристичних послуг.

Як на мене, туристів можуть привабити цікаві екскурсії у нестандартній формі. Наприклад, це можуть бути квести або екскурсії з історичною тематикою, в яких можна щось показати наочно, інсценувати якісь події. Вже маємо великий попит на нашу нічну екскурсію з князем Васильком, адже давня історія – це наша перевага, яку варто використовувати. Також розвиваємо зелений туризм. Уже з’явилося кілька садиб, де можна затишно провести час та порибалити. Ми можемо запропонувати туристу спокійний релаксаційний відпочинок та красиві місця, куди можна втекти від стресів і гаміру.

– Розкажіть детальніше про нічну князівську екскурсію.

– Сьогодні це один із наших найпопулярніших продуктів – костюмована смолоскипна екскурсія, яку проводить екскурсовод у костюмі князя Василька (Василько Ростиславич – теребовлянський князь з династії Рюриковичів, один із засновників Галицького князівства, – ред.). Починається вона у підніжжя Замкової гори. Групу зустрічає сам князь теребовлянський, разом вони впродовж 1,5 годин мандрують містом, освітлюючи собі шлях смолоскипами. Акцент робимо на княжу добу, її легенди та історію. Мандруємо Замковою горою, оглядаємо Теребовлянський замок, також відвідуємо парк чорної європейської сосни, яка є унікальним явищем для нашого клімату.

Фото: facebook.com/terebovlia.tic

– Пропонуєте туристам лише теребовлянські атракції чи залучаєте весь район?

– Звісно, головний акцент на Теребовлянську ОТГ (це місто та ще 20 наближених сіл), але працюємо по всьому району. Навколо багато сіл із гарними старовинними об’єктами, які теж можуть зацікавити туристів. Варто відзначити, що в районі в нас гарне транспортне сполучення, адже до будь-якої точки можна дістатися приблизно за 20 хвилин. Зараз це важливо, оскільки ми виграли грант – отримали 20 велосипедів для прокату. Вже розробляємо веломаршрути. Це буде справжня гра-мандрівка історичним містом Теребовля. Наразі ми є єдиним комунальним прокатом в області.

Влітку плануємо набрати велоінструкторів, можливо, залучивши на практику студентів. Для реалізації велоквесту потрібна ціла команда, яка зустрічатиме туристів на різних локаціях. Можемо надати екскурсії польською, англійською, російською та німецькою мовами.

Фото: facebook.com/terebovlia.tic

– Якими ще незвичайними туристичними “фішками” приваблюєте туристів?

– Ми пропонуємо польоти на паратрайку – це такий літальний апарат з парашутом для екстремальних польотів. В нашій області лише ми маємо таку розвагу. Це недешеве задоволення, але безпечне та приємне. А ще пропонуємо апітуризм. Поблизу Теребовлі живе родина, яка займається виробництвом медової продукції. Ми заохотили її розвивати бджолиний туризм на базі їхньої пасіки. Крім того, організовуємо пікніки на Замковій горі.

– Крім Теребовлянського замку, які ще цікаві туристичні локації варто побачити туристам у Теребовлі?

– Теребовлянський замок – це, справді, наша візитівка, звідти можна побачити найкращу панораму міста. Також на Замковій горі є пам’ятник Софії Хшановській – це жінка, яка врятувала наш замок від турецької облоги. Далі рекомендую завітати до старої ратуші, що розташована в центрі міста. До речі, цього року затвердили проект її реставрації – тепер на вежі буде оглядовий майданчик. Це перша така практика у нашій області. Ще одна цікава локація – монастир кармелітів, збудований ще у 1635 році. Також маємо церкву святого Миколая, яка є найстарішим мурованим храмом Теребовлі. А ще саме у нас можна побачити єдиний в Україні храм у стилі римських базилік – костел святого Петра і Павла. Також варто відвідати наш музей-майстерню, де проводяться майстер-класи з різних технік.

Крім головних об’єктів у центрі, є ще багато цікавого. Наприклад, наше старовинне кладовищевідрізняється від інших тим, що всі фігури тут зроблені з теребовлянського червоного пісковика, який у нас видобувають вже 700 років. Також є красиві каньйони та кар’єри, куди ми теж возимо екскурсії. Звісно, неможливо не згадати про наш відомий Плебанівський віадук та історичний Підгорянський монастир.

– Які цікаві туристичні проекти плануєте реалізувати в наступному році?

– Оскільки при ТІЦ Теребовлі є велика територія, зараз ми виділяємо місце під кемпінг. Він буде огороджений та під охороною, з усіма потрібними зручностями та гарним газоном, на якому можна буде поставити намети. Ще хочемо організувати паркування, зокрема для великих автобусів, які нарешті матимуть можливість зручно розвертатися. А родзинкою нашого проекту стане сцена просто неба. Ми хочемо, щоб тут буяло життя і все було організовано дуже креативно. Гадаю, навесні вже почнемо роботи – на все це виділено 3,5 мільйона гривень, два з яких – це грант американської програми “Добре”, тож протягом року на нас чекають великі зміни!

Поки великою проблемою для розвитку туризму в Теребовлі є відсутність місць для проживання, проте цьогоріч вже має відкритися один готель, а також дооблаштовується хостел. Це означає, що підприємці побачили у нас якусь туристичну перспективу та починають підтягуватися.

Дуже сподіваємося, що коли у нас буде достатньо туристичної інфраструктури і ми наростимо свої м’язи на місцевому рівні, почнемо видавати ліцензії екскурсоводам міста Теребовлі.

– Як взагалі змінилося життя міста за час роботи ТІЦ?

– Не можу сказати, що вже щось помітно змінилося для мешканців міста. Хіба що певний прогрес вже відчули місцеві ресторани, адже ми приводимо до них своїх туристів та учасників різноманітних конференцій. Цього року провели близько десяти схожих заходів. Також до нашої діяльності підключили активістів, учасників групи “Теребовля – це чисте місто”, яка займається упорядкуванням рекламних площин.

Цього року наше місто відвідало 1200 екскурсантів, більшість із них – організовані групи. Все це можна об’єднати в 72 платні екскурсії. Також у нас є партнери із закордону, зокрема польська громада, для якої ми поводили близько десяти партнерських програм, промотуючи так місто.

– Можете порекомендувати з власного досвіду, які перші кроки потрібно зробити, щоб відкрити ТІЦ у маленькому місті?

– Насамперед містечку потрібно знайти спонсора на місцевому рівні, а також переконати владу в необхідності такої структури. Спочатку мало хто вірив у наші сили, проте зараз із впевненістю можна сказати, що ТІЦ приносить місту кошти. До нас почали приїжджати туристи. Крім того, потрібно активізувати місцевий бізнес, бо в деяких маленьких містечках вже є готелі та заклади харчування, що можуть стати основою для розвитку туризму. Все ці компоненти варто об’єднувати в туристичний кластер. Цього року нам вдалося утворити свій перший туристичний кластер, в який входять ТІЦ, міська рада, музей-майстерня, а також приватні підприємці. Також треба мати спеціаліста з досвідом роботи в туризмі, який зможе фахово організувати процес.

Розмовляла Дарія Поперечна

Головне фото: Ярослав Ярошевский

Зупинитися з комфортом неподалік від Теребовлі рекомендуємо в готелі “Reikartz Почаїв”, де стандартний двомісний номер коштує 532 гривні.

Коментарі вимкнені.