Головні герої Бучача (фото)

Після візиту в кожне місто залишається певна кількість вражень, спогадів, деталей, зафіксованих у пікселях. Як на мене, ці надбання нічим не поступаються набуткам матеріальним. Так, у них доволі туманний курс обміну, проте цінність вони не втратять ніколи, а навіть коли зітруться деталі та номінал, лишиться, сказати б, післясмак місця.

І у Бучача він особливо виразний. Це, зокрема, тому, що це місто по-своєму цікаве на кожному рівні. Приміром, на загальному, коли згрібаєш воєдино всі най-найвизначніші пам’ятки архітектури та обходиш церкви, костели, ратушу, коли виходжуєш знакові будинки. Тобто тоді, коли тримаєшся певного маршруту та планово занурюєшся в середовище. Але можна зробити геть навпаки – хаотично обирати керунки, свідомо оминути все найвідоміше й торкнутись окремих точок. Такий погляд дещо рандомний, але, коли вірити у провіденцію, як вірю у неї я, то не позбавлений сакрального знаку.

Мій останній візит до Бучача був саме такий: неконтрольований, непланований та спонтанний у своїх маршрутах. Це мандрівка деталями, старанне нанизування їх на нелінійну розповідь.

Для всіх цих дещиць можна побудувати лінійку припущень, пустити коріння історій, зрештою, закрутити щось сюрреалістичне, тим більше атмосфера надихає. І тоді варто було б створити оповідь, де головними героями були: вікна, з яких струменіє світло, а його старанно вбирає тюль;

зрухомлені сходи, що відбиваються у випадкових дзеркалах;

двері, що здають норматив на синхронне відчинення;

лев, що відкриває пащу й загрожує руці, котра збирається відчинити двері;

папороть, що росте між каміння;

вижовклий список мешканців будинку;

вазони сходового майданчику, еківок на сади Семіраміди.

Про що ці персонажі могли б розповісти? Чи були б пов’язані їхні історії? У якому місці чи в який час вони перетиналися б?

Мені здається правильним залишити фінал відкритим. Лишити нерв міста оголеним, аби хотілось сюди повернутись, торкаючись цих ниток, а плетіння віддати професійній трійці, тримаючись, зрештою, поодалік Атропи.

Анна Золотнюк.

Коментарі вимкнені.