На Тернопіллі завершують будівництво унікальної споруди — «Українського Єрусалиму»
Для кожного християнина Свята Земля є місцем, де душа повністю відкривається на Бога. Це місце, де можна безпосередньо доторкнутися до живого Ісуса Христа, ступити на те каміння, де ступала нога нашого Господа, де Він молився, проповідував, творив чуда, а також, де страждав, помер та воскрес. Щоб пережити ці вражаючі хвилини зустрічі з живим Христом у Марійському духовному центрі Зарваниця завершується будівництво унікальної споруди «Українського Єрусалиму», освячення якого відбудеться 27 серпня, у присутності Глави УГКЦ, Блаженнішого Святослава та високоповажних гостей зі Святої Землі. Про це наша розмова з отцем Любомиром Зозуляком, настоятелем храму Перенесення мощей св. отця Миколая м. Тернопіль, який відповідає за будівництво Українського Єрусалиму.
– Як зародилася ідея будівництва «Українського Єрусалиму» у Зарваниці?
– Усе розпочалося з відвідин архієпископом і митрополитом Василієм Семенюком та отцем мітратом Володимиром Фірманом копії Гробу Господнього у місті Айхштет, що у Німеччині. Ознайомившись зі святинею, вони вирішили звести копію Гробу Господнього тут, у Зарваниці. Та це був лише початок. Опісля о. Володимир організував робочу поїздку до Єрусалиму. Як офіційна делегація, ми мали змогу ознайомитися з архівними матеріалами будівництва об’єктів, які знаходяться у власності католицької церкви. Так було обрано ідеї, які ми могли реалізувати у Зарваниці.
– Коли розпочалося будівництво?
– З благословення архиєпископа і митрополита Тернопільсько-Зборівського Василія Семенюка літом 2014 року ми розпочали зводити копію Гробу Господнього. За рік будівництво святині було завершено. Побачивши цей витвір, люди почали пропонувати свою допомогу, жертвували кошти для продовження будівництва. Так ми розпочали роботу над унікальним комплексом «Українським Єрусалимом».
– За яким проектом виконується будівництво?
– Будівництво копії Гробу Господнього у Зарваниці проводиться за проектом святині в місті Айхштет. Ми зберегли зовнішній вигляд та параметри даного проекту, але пристосували до наших кліматичних умов та стилізували під українські традиції. Для прикладу, копія Гробу Господнього у нас знаходиться під відкритим небом, тому ми були змушені зробити покрівлю. Інші об’єкти зводяться за проектом створеним після поїздки в Єрусалим і ознайомлення з тамтешніми святинями.
– Який матеріал використовується для зведення цієї унікальної споруди?
– У наших краях найбільш поширеним є камінь пісковик, тому спочатку планувалося використовувати саме його. Але випадково натрапили на інший вид каменю – травертин український, який за своєю структурою дуже схожий до травертину, з якого збудовані усі споруди у Єрусалимі.
– Які об’єкти вміщує у себе Український Єрусалим?
– Основним об’єктом усього комплексу є копія Гробу Господнього, а також Голгофа, Оливний город, сходи Покаяння, які вели до замку Пилата. Посередині розміщена купіль Ветезда, про яку у Євангелії говориться: «Ангел бо Господній час від часу зрушує воду і хто перший входить у неї, одразу ж одужає, якою б не була його хвороба» (Івана 5,4). Справа знаходяться Левові (Леонські) ворота та Вежа Давида, яку ніхто не міг здобути, тому вона є символом нескореності. На найвищій точці вежі розміститься оглядовий майданчик, з якого відкривається чудова панорама на Марійський духовний центр та село. Усе місце оточене мурами, які відображають оборонні мури Єрусалиму.
– Чи проводитимуться тут Богослужіння?
– Насправді, проведення Богослужінь тут не планується. Це місце створено з пізнавальною метою, щоб паломники, які не мають змоги відвідати Святу Землю, прийшовши на це святе місце, могли відчути дух Єрусалиму тут у Зарваниці. Відвідини «Українського Єрусалиму» спонукатимуть до роздумів над земним життям нашого Спасителя та даватимуть змогу відчути присутність Ісуса Христа, якнайглибше пережити зустріч з Ним.
Розмовляла Віра Шпуняр
прес-служба Марійського духовного центру Зарваниця
Коментарі вимкнені.