На Тернопільщині знищення бур’янів чи «хімічна атака» на людей?

Серед мешканців сільського населення Кременеччини останнім часом почастішали скарги на погіршення стану здоров’я. І не лише власного. Люди нарікають на загибель бджіл, птиці і навіть худоби і підозрюють, що у цьому винні фермери, які скроплюють поля невідомими препаратами, шкідливими для довкілля.

Наприклад, такі припущення висловлюють мешканці сіл Гаї, Града та Кімната. Зокрема, тривожний допис з цього приводу опублікував у мережі Фейсбук кременчанин Ярослав Шуляк: «У Кременецькому районі відбуваються незрозумілі для здорового глузду події: 14 травня з 14.00 авіація здійснює обприскування невідомими препаратами сіл Града та Гаї. Що саме обприскують і чим – незрозуміло… Літак пролітає над житловими будинками, сільськогосподарськими полями, лісом, місцевою сільською радою, поштою, школою та дитсадком!»
Автор цього посту закликає жителів цих сіл не мовчати і не терпіти «хімічну атаку». Також він висловив сподівання, що влада району і депутати сільських та районної рад нарешті почнуть діяти і реагувати на скарги виборців, які довірили їм свої голоси.
Водночас, самі виборці говорити про проблему відкрито, очевидно, бояться чи з якихось причин не хочуть. Але, не називаючи себе, розповідають про масові алергічні прояви: кашель, чхання, сльозотечі та шкірні висипи. Кажуть, що у декого загинула худоби і бджоли. Підтверджує загибель бджіл в окремих селах Кременецького району і голова громадської організації «Пасічники Кременеччини» Дмитро Дідух. Проте люди найбільше обурені тим, що фермери кроплять поля у денну пору, чого робити не можна, а літак відкрито пролітає над школою і садочком.
– На підтвердження цього факту, – розповідає Ярослав Шуляк, – у нас є відео, на якому зафіксовано, як літак скроплює поля і неодноразово пролітає над житловими будинками, а за ним стелиться густий шлейф із невідомої речовини.
Разом із місцевим активістом це видовище зафіксували депутати районної Василь Петрук та та Гаївської сільської ради Володимир Вихованець.
– Після скроплення полів, – підтверджує Василь Петрук, – я й сам відчув слабкість. Також він каже, що розмови про погане самопочуття людей після кроплення полів були і раніше. Депутат підготував звернення, під яким пропонує підписатися мешканцям навколишніх сіл. Воно адресоване підприємству, яке орендує і обробляє місцеві землі і у ньому просять дотримуватись норм і стандартів обробітку земель, а авіаційно-хімічні роботи проводити із дотриманням вимог чинного законодавства.
За словами голови Гаївської сільської ради Людмили Антонюк, землі у навколишніх селах орендує ПП «Агро-Експрес-Сервіс» і наразі обприскування полів воно завершило. Проте такі роботи проводяться щорічно і, виявляється, скаржилися селяни на підприємство не вперше. Людмила Григорівна запевняє, що у попередні роки сільська рада давала письмові запити орендарям і вони відповідали, що всі препарати, якими вони обприскують поля, сертифіковані та нешкідливі.
Таку ж відповідь отримали і ми, зателефонувавши до представника підприємства, який назвався Віталієм Володимировичем. Він запевнив, що препарати, які вони використовують при знищенні бур’янів і шкідників, мають сертифікати якості, тому на здоров’я людей впливати не можуть. Інших коментарів нам почути не вдалося. Проте, чимало відгуків про цю ситуацію є у соціальних мережах. Люди все таки пишуть, що знищуються не шкідники, а… люди. «Навіщо нам такий бізнес, після якого люди з онкозахворюваннями будуть потихенько помирати. Хтось думає, куди цього літа на відпочинок поїхати, а хтось – де взяти кошти на ще одну хіміотерапію». Схожих коментарів є чимало. І, очевидно, їх треба не лише прочитати, а й дослухатись до них.
Любов ТИМЧУК

Коментарі вимкнені.