Попереду – дуже холодне лiто з температурою +6 – 8 градусiв?

Лiто цього року вже лякає своєю погодною непостiйнiстю не тiльки українцiв. Днями в австрiйському Зальцбурзi випав снiг, у Чехiї зафiксували приморозки. Натомiсть у США люди гинуть через надзвичайну спеку. В деяких штатах повiтря розжарилося до 43 градусiв!

Йдеться про рекордно високу температуру за останнi сiмдесят рокiв. Що ж дiється з погодою?

“До такого погодного сценарiю, на нашу думку, причетний так званий
термоклин у Свiтовому океанi, — каже клiматолог, керiвник Науково-аналiтичного центру Василь Троцюк. — Це потiк теплої води. Один такий “термоклин” є в Атлантицi, iнший йде з Тихого океану на захiд.

На тлi перегрiвання води (+27 — 29 градусiв) вiдбувається надзвичайно потужне випаровування, утворюються циклони й насуваються на сушу, створюючи таку екстремальну погоду, яка стрiмко й кардинально змiнюється”.

Натомiсть астрологи клiматичнi “примхи” схильнi пов’язувати з негативним розмiщенням планет.

“На астрологiчний Новий рiк (21 березня) на небi склалась несприятлива конфiгурацiя з Плутоном, що “завiдує” усiлякого роду катастрофами. Йдеться не лише про стихiї та iншi природнi явища, але й про полiтичнi подiї, — каже Наталiя Iвахненко, представник Українського товариства авестiйської астрологiї. — Наслiдки даються взнаки по всьому свiту. Цей рiк доволi небезпечний та непередбачуваний.

Крiм того, 2011-й — особливий у планi затемнень. Зазвичай стається три-чотири затемнення, а цього року загалом буде їх аж шiсть, три з яких припадають на лiто. Скажiмо, наприкiнцi липня — на початку серпня дуже загостриться ймовiрнiсть виникнення ДТП на дорогах. Також вiдчутно пiдвищується ризик виникнення народних заворушень, революцiй, бунтiв”.

Однак це не перше таке аномальне лiто в нашiй iсторiї. Погода не раз уже
пiдкидала нам загадки, якi важко розгадати.

“До прикладу, в 1970-х роках також були два такi лiта, коли в перiод жнив упродовж кiлькох днiв дощi починались рiвно о 16 годинi! — каже “ЕкспресуБорис Лєсков, старший науковий спiвробiтник вiддiлу фiзики атмосфери
Українського науково-дослiдного гiдрометеорологiчного iнституту
.
— Таку часову регулярнiсть узагалi неможливо пояснити! Лiто 2000 року позначилось надзвичайно iнтенсивними грозовими процесами, тодi град падав завбiльшки як куряче яйце, вибиваючи посiви та шибки у вiкнах.

— Чому ж таке стається?

Б. Лєсков:  — Усе залежить вiд загальної циркуляцiї атмосферного повiтря, взаємного розмiщення циклонiв та антициклонiв, їх динамiки. Наприклад, якщо центр циклону — в зонi Балтiйського моря, Захiдна Європа потерпатиме вiд нехарактерного холоду. Тодi як в Українi та пiвденно-схiднiй Росiї може бути спекотно, до 35 градусiв. Причина цього — антициклон.

В. Троцюк: — Власне, якщо утворюється величезний циклон (чим уже
позначилось це лiто), своїм пiвнiчним краєм вiн зачiпає холодне повiтря, розвертається i закидає цей холод на пiвдень. А зi сходу сильний антициклон може продукувати пiдвищення температури повiтря до 33 — 38 градусiв тепла. Нинi в Росiї через антициклон горять лiси. На Оймяконi (полюс холоду) тиждень тому стояла спека (+34 градуси), такого там узагалi нiколи не було!

— Чи є iншi чинники, що призводять до таких незвичних для лiта погодних умов?

В. Троцюк: — Глобальний клiматичний вектор похитнувся. Якщо ранiше
пересування повiтряних мас вiдбувалося iз заходу на схiд, то тепер — iз
пiвночi на пiвдень i навпаки
. У результатi цього з пiвночi надходить холодне повiтря, тому навiть улiтку рiзко знижується температура, або з пiвдня йде тепло — i настає неймовiрна спека. Цей вектор є динамiчним, може змiнювати свiй напрямок навiть двiчi на мiсяць. Через це погода стала
контрастнiшою, екстремальною.

Не забуваймо i про Сонце, воно також причетне до того, що нинi
вiдбувається на Землi. Ще одна причина таких погодних умов полягає у низькiй активностi нашого свiтила
. Розумiєте, приблизно посерединi циклу сонячної активностi в океанi з’являється екваторiальна течiя Ель Нiньйо, що тече iз заходу Тихого океану на схiд. Це свого роду велика рiка, яка витiкає з термоклину. Вiдповiдно, термоклин розсмоктується, вода охолоджується, погода стає “спокiйнiшою”. Але наразi на Сонцi чомусь затягнулась пауза.

— То чого нам чекати?

В. Троцюк:  — Це ще не кiнець лiта, у нас може повторитися ситуацiя, яка сьогоднi склалася в Америцi. Мова про неймовiрну спеку. Крiм того, можемо прогнозувати буревiї i навiть холод.

На думку свiтових фахiвцiв, попереду (через рiк або два) ще матимемо дуже холодне лiто, коли стовпчики термометрiв опустяться i до +6 — +8 градусiв.

Лариса ПАВЛИК, Експрес

Коментарі вимкнені.