Скала-Подільська – місто, яке віє давниною та цікавою історією (фото)

У перші дні весни так хочеться тепла, сонечка та… подорожей. Маленьке містечко у Тернопільській області над Збручем просто притягує до себе. Тут багато цікавих пам’яток, від яких віє давниною та цікавою історією.

Отже, перші згадки пор Скалу трактують ще у ХІІІ ст.  Дещо пізніше, у 1360-х роках там було зведено замок. Щоправда спочатку від був дерев’яним, а вже згодом, за часів графів Коріатовичів його перетворили у міцні кам’яні мури.

Другим етапом у розвитку замку вважають ХVІ ст. Тоді власником був князь Лянцкоронський. За його часів мури надзвичайно розбудували, розширили, проклали підземні ходи. Природньо скалося так, що Скалецький замок із трьох сторін оточений чудовим каньйоном із річкою внизу. А тому, легким шляхом потрапити туди був лише вхід через порохову вежу. Та згодом жителі містечка і навколишніх сіл вирили рів, таким чином захистивши замок з усіх боків.

Дуже нещаслива історія спіткала фортецю.  Вона зазнавала дуже багатьох частих набігів. Взагалі в історії цього краю, вчені за той час визначають до 200 нападів. У 1672 році Скалецька фортеця була вщент зруйнована і як оборонна споруда ніякої ролі не відігравала.

Уже в XVII ст. тодішню зруйновану фортецю під наглядом Адама Тарла переробили в палац.  Декілька років він простояв, допоки вогонь блискавки його не спалив.

Після цього, історія містечка обертається навколо Скалецького парку. Незважаючи на те, що Західноукраїнські землі перебували під владою Австро-Угорщини, поляки далі господарювали в цих краях. Родина графа Голуховського, що володіла палацом у місцевому парку, який ще називали «Західноукраїнська Софіївка» і були наступними власниками. Власне, сам, Агенор Голуховський на той час був намісником Галичини і Любомерії.  Його родина щороку тут порводила літо, тут і був розміщений їхній гробівець. Сам парк був надзвичайно красивим. Там росло багато екзотичних рослин, було маленьке озерце, прокладені пісочні доріжки. На початку ХХ ст. граф там вперше з’явився на автомобілі, і це було великою сенсацією серед місцевих жителів.
Він мав дуже великі плани на відбудову містечка. Але все це поглинуло полум’я  Другої Світової Війни. На фундаменті того ж палацу побудували сучасний санаторій «Збруч».
Михайло Грушевський дуже любив проводити свій час в Скалі-Подільській. Тут він писав свою «Історію України-Руси».

А неподалік містечка можна відвідати могилу українського героя – Романа Шухевича.
В цій місцині дуже красива природа і позитивна аура. Якщо ви хочете надихнутися і набратися сил, то це місце – для вас.

Марта Журавель

-1 thoughts on “Скала-Подільська – місто, яке віє давниною та цікавою історією (фото)

  • 21:48 | 26.03.2014 о 21:48
    Permalink

    Марточко,дуже цікаво пишеш.Читала із захопленням.

Коментарі вимкнені.