Тернопільщина: природні перлини і духовні святині

Ми – українці. Ми любимо Україну. Це – наша земля. І, здається, знаємо про неї все. А чи справді знаємо? Навіть у тому регіоні, де живемо, – на Заході нашої держави – навряд чи кожен знає всі його потаємні куточки. Адже часом вони приховані не лише від туристів, а й від місцевих мешканців…

Тож давайте познайомимось із ними ближче! Проект «Поділіться любов’ю до України» від компанії «Київстар» та сайт iloveukraine.com.ua дає можливість  українцям розповісти один одному про найгарніші місця України. ZAXID.NET, підтримуючи цей проект, розповідатиме про Західну Україну. Нині ми відкриваємо вам туристичні родзинки Тернопільщини. Трохи більше двох відсотків території України ― і перше місце за кількістю замків, духовні святині різних конфесій, найдовша у Європі карстова печера… У цій області є що показати туристові.

Тернопіль

“Файне місто” за архітектурою історичного центру можна було б назвати зменшеною копією Львова. Але величезний став у центрі міста ― це родзинка саме Тернополя. Штучною водоймою площею понад 300 гектарів улітку курсують теплоходи, а молоді пари залюбки фотографуються на острові Закоханих. Окраса ставу ― фонтан “Спогад”, який урочисто встановив 2007 року та подарував місту телеком-оператор “Київстар”. Прогулятись над ставом приємно будь-якої пори року, тим більше, що на березі ― півтисячолітній Тернопільський замок, костел і церква, яку тут так і називають – “церква над ставом”.

Відвідайте дивовижну архітектурну пам’ятку Тернополя – бароковий Домініканський костел- катедральний собор Непорочного Зачаття Діви Марії УГКЦ.

Блукаючи затишними вуличками центру, зупиніться у кав’ярні поруч із міською радою ― там росте величезна і старезна Тернопільська липа, яку зараховують до пам’яток природи. Влітку можна випити кави на відкритому майданчику просто під її квітучими гілками.

У центрі Тернополя ― безліч кав’ярень та ресторанів на будь-який смак. Якщо шукаєте колориту і прагнете увічнити свій обід у фотосесії на тлі всіляких “приколів” ― вам у “Старий млин”.

Духовні святині

Вирішили відвідати духовні святині? Завітайте до Почаївської лаври. Розташована вона на півночі Тернопільщини, неподалік від Кременця. Вказівники на трасі допоможуть не заблукати, а сувенірні крамнички та кав’ярні ― не поїхати звідси ні з порожніми руками, ні голодним. Варто зважати на релігійні вимоги, яких мусять дотримуватись прочани: від жінок вимагається мати на голові хустину, а замість зручних у подорожі штанів одягнути спідницю. Якщо ваша супутниця про це не подбала заздалегідь ― не проблема, довжелезну чорну спідницю можна взяти напрокат на вході.

Дорогою до Почаєва просто неможливо не заїхати до Кременця. З тутешньої гори Бона заввишки 408 метрів відкривається такий краєвид, що дух перехоплює! Фото на тлі руїн замку королеви Бонивиходять просто супер! До речі, в гарну погоду звідси видно й Почаївську лавру ― до неї якийсь десяток кілометрів. Лишень не пропустіть, проїжджаючи центром міста, не надто помітний вказівник “Замкова гора” (він буде праворуч, не доїжджаючи центру, якщо їдете з боку Тернополя, і, відповідно, ліворуч, щойно минувши центр, якщо ви рухаєтесь з Рівного). “Плюс” у тому, що майже на саму вершину можна заїхати автомобілем. Безпосередньо на місці за гарної погоди можна придбати і сувеніри.

Туристів тут доволі багато ― і поляків (у Кременці жив польський класик Ю.Словацький), і православних прочан, які прямують до Почаєва. Тому на окремих магазинах навіть можна побачити вивіски польською. Взагалі, Кременецькі гори ― це цілий комплекс. Тому, якщо є час, можна здійснити ними цілий піший похід. Приміром, у селі Великі Бережці стоїть 366-метрова Божа гора ― ще одна православна святиня. Глину з тутешніх печер віряни вважають цілющою, а моляться на Божій горі впродовж цілого року.

Найбільша греко-католицька святиня Тернопільщини ― у селі Зарваниця Теребовлянського району (на відміну від Почаєва, це не північ, а південний захід області). Зарваниця для прочан ― це передусім цілюще джерело, біля якого з’являлася Божа Матір, та чудотворна ікона. Нині тут зведено цілий комплекс церковних споруд. У часи незалежної України серед вірян УГКЦ вже стало традицією двічі на рік проводити масову прощу-паломництво до Зарваниці.

Перлини природи

Якщо ви полюбляєте активний відпочинок, спорт і екстрім ― печери Тернопільщини чекають на вас! Найдовша в світі гіпсова печера, найдовша печера Євразії і третя за довжиною печера світу – це все вона, печера Оптимістична, що поблизу села Королівка Борщівського району. Печера-рекордсменка досі до кінця не розвідана, проте навіть та довжина ходів, яку вже дослідили, вражає: понад 240 кілометрів! Це більше, ніж протяжність Тернопільщини з півночі на південь (195 км)!

Глибина ходів Оптимістичної ― близько 20 м. Для туристів тут облаштовують підземні табори з місцями для ночівлі та запасами води. Проте відвідувати печери Тернопільщини варто лише в супроводі досвідчених інструкторів-спелеологів, знайти яких і домовитись про похід ― не проблема через Інтернет.

У тій самій частині Тернопільщини розташована ще одна природна “цікавинка” ― Дністровський каньйон понад 250 кілометрів завдовжки, одне з “Семи природних чудес України”. Поблизу нього проходять автошляхи А-268, А-269 та М-14, Проїжджатимете цією місцевістю ― скористайтеся нагодою помилуватись красою та величчю цієї глибокої долини між кручами. Взагалі, Дністровський каньйон, окрім Борщівського, охоплює ще три південні райони Тернопільщини ― Бучацький, Заліщицький та Монастириський. Зрештою, лівий і правий боки каньйону належать різним областям: лівий ― Тернопільській та Хмельницькій, а правий ― Івано-Франківській і Чернівецькій. Прикмета цієї місцевості ― численні скелі та водоспади.  Вартий уваги туриста Джуринський водоспад, що має 16 метрів заввишки. Він розташований у Заліщицькому районі, поруч із селом Нирків. Це найбільший рівнинний водоспад України, в гарну погоду тут залюбки купаються туристи.

Замки

За кількістю замків Тернопільщина випередила навіть Львівщину ― тут їх 34! Щоправда, чимало з них нині є руїнами, проте в будь-якому разі, якщо ви полюбляєте старовинну екзотику, на Тернопільщині ви матимете на що подивитися. Серед тих, що збереглися найкраще, – Збаразький замок. Саме на його базі створено національний заповідник “Замки Тернопільщини”, для туристів проводять екскурсії, можна придбати сувеніри. Прямуючи до Збаразького замку, не пропустіть поворот приблизно за 20 км від Тернополя. Якщо їхати трасою з Тернополя у бік Рівного, то вказівник на Збараж ― праворуч. Кілька кілометрів бічною трасою ― і ви у Збаражі. Містечко це невелике, тож замок знайдете швидко. Поруч із Збаражем ― селище Вишнівець, а в ньому ― Вишнівецький замковий палац. Відвідання цих замків зручно поєднати під час однієї мандрівки.

Ще один замок ― у центрі Тернополя, над ставом. У вже відомому нам Кременці від замку залишились тільки руїни. У кращому стані ― Скалатський замок у Підволочиському районі, Ягільницький – у Чортківському, Теребовлянський – у однойменному районі. Зрештою, замки або їх руїни є практично в кожному районі Тернопільщини.

Плануючи маршрут подорожі вихідного дня, доречно звернути увагу на руїни Червоногородського замку в селі Нирків. По-перше, вони надзвичайно мальовничі для фотографування (головне ― вибрати гарну точку для зйомок згори), а, по-друге, поруч ― уже відомий нам Джуринський водоспад, окраса Дністровського каньйону.

Якщо ви опинились на півдні Тернопільщини ― варто заїхати і в Чортків ― місто з дещо страхітливою назвою привабить затишними старовинними вуличками і мальовничим костелом Святого Станіслава у самому центрі. Варто оглянути й Чортківський замок ― він загалом зберігся, а, окрім видимої частини ― чотирикутної фортифікаційної споруди з рядами бійниць для перехресного обстрілу, тут, за переказами, існують підземні ходи у кілька кілометрів завдовжки.

Давайте розкажемо і покажемо один одному наш рідний край, обміняймося враженнями та фотографіями і разом відкриємо невідому, чудову та прекрасну Україну! Приєднуйтесь, заходьте на сайт  www.iloveukraine.com.ua та завантажуйте свої фото найцікавіших місць нашої держави!

Коментарі вимкнені.