Банки не видають кредитів на житло

Політика Нацбанку змушує фінустанови пускати в обіг їхні валютні резерви, повідомляють банкіри. Посилило ситуацію і те, що, налякані чутками про другу хвилю кризи, люди почали забирати депозити.

Так, у вересні, за даними НБУ, вклади населення скоротилися на 3 мільярди гривень. Щоб призупинити відтік коштів, банки різко підняли ставки по депозитах. Як наслідок вже у жовтні відтік вкладів скоротився лише на 400 мільйонів гривень. Ціною цієї стабілізації стали ставки за гривневими депозитами в 16-20% замість 14,5-15,5%. Це не могло позначитися на іпотечних кредитах, адже вони формуються так: депозитна ставка плюс 2-3%, пише ВІД.

– Тому банки підвищили ставки за іпотекою в середньому з 15-16% до 18-22%, – розповів директор однієї з ріелторських компаній Олексій Холмецький.

– Якщо у вересні іпотечну позику можна було взяти під 16,5%, то вже в кінці жовтня ми підняли ставку до 24%. Іпотека ніби і є, але вона фактично недоступна, оскільки під такі відсотки позичати гроші ніхто не захоче, – розповів менеджер одного з банків. При цьому, фахівці запевняють, що відбивати охоту у клієнтів брати кредити – вигідно й самим банкам. Адже якщо Україну знову накриє хвилею кризи, нові позичальники можуть з легкістю поповнити ряди проблемних позичальників.

Коментарі вимкнені.