5 питань від Президента

Президент Володимир Зеленський ініціював проведення загальнонаціонального опитування – в день місцевих виборів, 25 жовтня. Що це означає?

Українцям поставлять 5 запитань: 

Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах? Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони? 

Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300? 

Чи підтримуєш ти легалізацію в Україні медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих? 

Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?

Усі ці питання не один рік дискутуються в суспільстві й мають багато як прихильників, так і опонентів. Однак, одна справа, коли без жодних наслідків це обговорюють під час ток-шоу на телебаченні чи в громадському транспорті. Інша – коли твоя думка дійсно стає важливою. Наприклад, ствердна відповідь більшості учасників опитування на питання про довічне ув’язнення корупціонерів стане чітким сигналом потенційним злочинцям – що ризики надвисокі, а політичним силам, які готові відстоювати принцип невідворотності покарання, що вони мають потужну підтримку громадян.

Ідея проведення опитування разом з виборами не виникла тільки зараз. Це частина програми, з якою Президент ішов на вибори у 2019 році. Юридично також немає жодних порушень. Стаття 69 Конституції України визначає, що «народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії». Водночас не розшифровується, що таке «інші форми безпосередньої демократії». Тобто Президент як гарант Конституції має право ініціювати подібне опитування. Це зручно для учасників опитування, адже немає потреби окремо витрачати на це час. І дозволяє охопити більше респондентів. 

Опитування проводитимуть волонтери на виході з виборчих дільниць. Громадянам пропонуватимуть заповнити бюлетень із запитаннями від Президента. Навпроти кожного потрібно поставити «так» чи «ні». Участь — добровільна. І якщо ви побачите партійну символіку, наприклад на наметі, одязі волонтера чи самому бюлетені — можете сміливо викликати поліцію, бо це провокація. 

Володимир Семерез, директор і лікар ортопед-травматолог у ТОВ «Лікувально-діагностичний центр «Мій Лікар», кандидат у депутати Тернопільської обласної ради

«Дуже важливо, що президент як загальнонаціональний, демократично обраний лідер демонструє бажання спілкуватися з народом у режимі діалогу. І питання, які він виносить на всеукраїнське опитування, — насправді злободенні. Як лікар зупинюся на медичному. Легалізація медичного канабісу — ініціатива не нова, ще 30 січня 2019 року відповідну петицію зареєстрували на сайті Верховної Ради й вона швидко набрала необхідну кількість підписів. Однак тоді її фактично відхили, пояснивши, що необхідно допрацювати механізми втілення цієї ініціативи на законодавчому рівні. І це варто зробити, адже медичний канабіс допомагає полегшити страждання пацієнтів і нормалізувати самопочуття при низці тяжких захворювань», — сказав директор і лікар ортопед-травматолог у ТОВ «Лікувально-діагностичний центр «Мій Лікар», кандидат у депутати Тернопільської обласної ради від партії «Слуга Народу» Володимир Семерез.

Він пояснив, що медичний канабіс насамперед може допомогти в лікуванні хвороби Альцгеймера (сповільнює прогресування) та епілепсії (зменшує частоту приступів). Як паліативну допомогу (полегшення страждань) його в інших країнах призначають хворим на рак. Загалом нині медичний канабіс використовують у США, Канаді, Німеччині, інших розвинутих країнах Європи, а також на Сході.

Дуже важливо. Опитування не має прямих юридичних наслідків. Воно не є референдумом. Це різні інструменти, наслідки застосування яких не будуть однаковими. Опитування потрібно, щоб зафіксувати волю народу й уже з цим політичним мандатом вибудовувати державні позиції. І це дуже важливо, зважаючи на масштабність і незалежність, тому в середовищі політиків не зможуть ігнорувати вибір народу. 

Яким буде цей вибір — залежить від тебе.

Коментарі вимкнені.