Де в Тернополі народжувати радять з легкою посмішкою Джоконди
Мені вдалося побувати в школі щасливого материнства святої Анни, що при благодійному фонді «Карітас» у Тернополі, саме під час лекції на тему партнерських пологів. Зібрання незвичне, адже того дня сонцесяйні майбутні матусі зібралися на килимі разом зі своїми «половинками».
— Ваша роль при народженні дитинки дуже важлива й багатопланова, — пояснює чоловікам лікар. — Ви зможете промасажувати дружині спину під час болючих переймів, допомогти обрати правильну техніку дихання перед потугою чи просто розвіяти жіночі тривоги словом. А зараз я покажу вам, як розслабити м’язи наших породіль упродовж останніх годин перед народженням малюка.
Сильна половина людства обережно садовить своїх красунь на надувні м’ячі, пильно дослухаючись зауважень лікаря.
— А ви, жінки, пам’ятайте: народжувати слід із легкою усмішкою Джоконди на вустах, — змовницьки підморгує відвідувачкам акушер-гінеколог.
Ідея школи щасливого материнства виникла в сім’ї психотерапевта Марії та священика Мартина Хомів у період очікування маляти. Жінка зізнається, що тоді їй бракувало компанії вагітних подруг, психологічної підтримки та інформації щодо майбутніх пологів. Тому разом із чоловіком домовилися заснувати заклад такого типу в Тернополі. Добрий задум підтримав благодійний фонд «Карітас». Переймати досвід створення школи для майбутніх мам довелось у Києві, Рівному та за кордоном.
— За абсолютний зразок не ставили собі жодної такої установи. Адже ми наважилися створити проект трохи іншого типу, некомерційного. Планували приділяти увагу жінкам із проблемною вагітністю, самотнім. Допомогти тим, кого звістка про майбутнє дитя не втішила, а лягла тягарем на плечі, — каже Марія Хомів.
Старання не пропали намарне. Школа щасливого материнства святої Анни відчинила свої двері 22 грудня 2003 року. Тепер в її колективі, крім керівників проекту подружжя Хомів, акушер-гінеколог, педіатр, психолог. Періодично приходять дитячий невролог та інструктор планування сім’ї. На досягнення благородної мети, що поставили собі ці люди, не вплинула навіть економічна криза.
— Може, сучасна скрута з грішми і загальне подорожчання відображається на чийомусь бізнесі, приватному підприємництві. Але не на нашій волонтерській справі, котра нікому не приносить прибутків. Кожен із нас, як і раніше, безкоштовно виділяє для цього раз на тиждень дві години вільного часу, — розповідає Марія.
Правда, скупі фінансові можливості більше не дозволяють розповсюджувати інформаційні брошурки (до речі, навіть поширювали їх працівники власними силами). Але за те, що залишаться без клієнтів, викладачі школи не переживають. На популярність закладу працюють ТБФ «Карітас», під крилом якого він перебуває, видана школою книга про користь грудного вигодовування та дві організовані нею фотовиставки на цю тему. А ще жива реклама з уст жінок, які підготувалися тут до щасливого материнства та форум Школи щасливого материнства святої Анни.
Безкоштовний навчальний курс для вагітних дає можливість відвідати лекційно-практичні заняття, тренінги та семінари на теми, які їх найбільше цікавлять: позитивне налаштування на пологи, подолання страху перед невідомим, важливість вигодовування дитини грудним молоком, догляд за новонародженим у перші дні його життя. Як уже згадувалося, відвідувачки мають індивідуальні бесіди з психологом, консультації педіатра і розмови з дитячим неврологом. За відсутності протипоказань жінки займаються фізкультурою з інструктором, адже народження нового життя вимагає не лише моральної, а й фізичної підготовки організму.
— Нам ніколи не була потрібна масовка для показової ознайомленості. Ми прагнули спілкування лише з тими, кому це справді цікаво й потрібно, — запевняє психотерапевт. — Мабуть, тому наша школа може пишатися сімейною атмосферою.
Вона зауважує, що за майже 10 років існування закладу жінки-клієнтки надзвичайно змінилися. В кращий бік. Стали більш обізнані, перечитують багато методичної літератури, цікавляться різноманітними нововведеннями, дивуючи лікарів своїм інформаційним рівнем. Змінилося і ставлення медицини до породіллі. Якщо раніше жінки могли тільки мріяти про партнерські пологи, то тепер, щоб народжувати малюка поруч із рідною людиною, не потрібно їхати ні в Луцьк, ні в Київ. Сімейні пологові зали функціонують і в Тернополі. Стало нормою сумісне перебування матері та дитини в пологовому будинку, прикладання маляти до грудей у перші хвилини його появи на світ. Належно оцінили природне вигодовування без зайвих допоювань водою тощо. Лікарі зрозуміли: варто просто піти назустріч жінці. Адже пологи — фізіологічний, природний акт, при якому потрібно не заважати породіллі, а просто дати відчуття того, що сьогодні — День народження її дитини. Якщо їй буде спокійно, то молоко швидше прибуде, набагато активніше відбудеться адаптація і проблем відчутно поменшає. Надзвичайно тішить робота двох шкіл материнства при пологових будинках. Це допомагає жінкам зрозуміти, чи потрібне їм таке навчання, ознайомитися з усім поближче. Якщо вони відчувають нестачу знань, навиків, підтримки, компанії, індивідуального налаштування — приходять до спільноти матусь св. Анни.
Дві спеціальні лекції про сумісні пологи відвідують і майбутні татусі. Наважуються прийти не всі, але, як помітили працівники школи, коли мама більше хвилюється за немовля, то чоловік переймається дружиною: чи витримає, чи не буде їй надто боляче, чи вдасться оминути ускладнень. Ось таке замкнуте коло сімейної любові. Проте за весь час роботи викладачі встигли надивитися не лише на радість вагітної жінки: траплялися і дуже юні матері, і багатодітні, і ті, в яких у цей період розпадалися сім’ї, від яких відрікалися родичі.
Марія Хомів радить усе сприймати спокійно:
— Потрібно намагатися за будь-яких обставин бути щасливою. Адже якщо жінка є щасливою, то так само почуватиметься і дитина. Її зовсім не турбуватиме, чи вміє мама заробляти гроші, співати, малювати, бути красивою. Ненародженій крихітці чи кількаденному немовляті надзвичайно необхідна тільки любов найріднішої людини. Відчувати її. Тому завдання вагітної жінки — віднайти в душі ту гармонію і поділитися нею, дозволивши маленькій людині ввійти в чуже життя.
Засновниця школи святої Анни закликає також ніколи не замислюватися над перериванням вагітності:
— Вагання майбутньої мами — явище часте. Тому що дати світу нове життя — дуже велика відповідальність. Проте жінка ніколи не зможе сказати: «Через десять років я стану надзвичайно здоровою, забезпеченою, успішною і готовою до цього…» Так не буде довіку, а коли й буде — ви ніколи не зможете народити саме цю дитину. Якщо вагітність уже настала — значить, це саме той, Богом даний час, щоб відчути смак материнства…
В установі, яка живе за християнськими принципами, щирістю і людяністю, навіть лікарський кабінет незвичний. Невеликий, затишний і світлий, весь обклеєний малюнками та фотографіями малечі. Жодна з робіт не скачана з Інтернету, не позичена у фотохудожників — цим крихіткам простеляла дорогу в життя школа щасливого материнства святої Анни. Розглядаючи їх веселі личка, подумалося: ні, цей заклад не може бути неприбутковим! Адже день у день він примножує у світі сяйво дитячих очей, теплоту матусиних обіймів, затишок татусевих долонь. А це, погодьтеся, важливіше за долари. Набагато важливіше!
Коментарі вимкнені.