Чим особлива вода, яку п’ють тернополяни?
Вирішили розповісти вам про це у Всесвітній день водних ресурсів, який щорічно відзначаємо саме 22 березня.
Водопостачання міста відбувається з 30 артезіанських свердловин, які розташовані на двох водозаборах — «Тернопільському» та «Верхньо-Івачівському». Отже, тернополяни та жителі довколишніх сіл споживають підземну воду. Як розповіла інженер-технолог КП «Тернопільводоканал» Оксана Гречана, підземні джерела на відміну від поверхневих (річок, озер, каптажів) мають ряд переваг.
По-перше, артезіанські води, перекриті зверху водонепроникними породами, є захищеними від потрапляння проникаючих з поверхні землі забруднених стоків. Тому вони характеризуються високими санітарними якостями та не зазнають зовнішнього забруднення. І якщо у річку, наприклад, можуть потрапити добрива з полів, то у випадку з підземною водою такі випадки забруднень украй рідкісні.
По-друге, підземні води, як правило, не містять зважених речовин (тобто, є досить прозорими), і, зазвичай, безбарвними, очистка яких в свою в свою чергу не потребує складного комплесу споруд.
Поряд з цим, підземні води є часто досить мінералізовані. Залежно від характеру розчинених у них солей, вони можуть мати ті чи інші властивості (підвищена жорсткість, наявність неприємного присмаку внаслідок підвищеного вмісту заліза).
Вода свердловин, що забезпечують місто Тернопіль водою характеризується високою якістю. З 22 -х фізико-хімічних показників якості свердловини Тернопільського водозабору мають лише незначне перевищення по показнику жорсткості, а свердловини Верхньо-Івачівського водозабору — по вмісту заліза.
Так, жорстка вода є причиною утворення накипу на посуді чи стінках труб чи техніці. Втім не поспішайте обурюватися, адже так звані солі жорсткості — це найчастіше магній і кальцій. Звісно, значне перевищення цих хімічних елементів негативно впливає на організм людини. Та надміру обезсолена (демінералізована) очищена вода може нашкодити вашому здоров’ю ще більше.
Як ми згадували, свердловини нашого регіону характеризуються підвищеним вмістом заліза. Але приводів для занепокоєння споживачів немає, бо в Тернополі працюють дві станції знезалізнення води. Одна з них, до слова, використовує чи не найсучаснішу технологію очищення води від мікроелементу Верхньо-Івачівського водозабору вже з кінця 2023 року. А станція знезалізнення Тернопільського водозабору, яка була збудована ще в 1969 році, і дотепер чудово виконує свою функцію. Тому сьогодні вміст заліза у воді, яка подається споживачу — повністю відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил.
Та й загалом водичка, яка потрапляє у ваші крани — добротна! Адже за її якістю ретельно стежать працівники лабораторії хіміко-бактеріологічного контролю питної води. Фахівці опираються на вимоги документу — ДСанПіН 2.2.4-171-10 (Державні санітарні норми та правила Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною).
Щодня експертки лабораторії тестують воду на виходах з насосних станцій в місто на приблизно 15 фізико-хімічних і бактеріологічних показників. Крім того, раз у квартал у лабораторії проводять розширений хімічний аналіз. Зокрема перевіряють зразки води на вміст радіоактивних, а також важких металів — свинець, мідь, кадмій, бор, цинк, молібден та інші. Водночас відзначимо, таких перевищень ніколи не фіксували.
Звісно, людям не подобається запах хлору у водопровідній воді, він їх відлякує. Проте, керуючись нормативними документами, вода що подається споживачам не має містити жодного бактеріального забруднення. Цього можна досягти лише завдяки знезараженню. В нашому випадку знезараження води з Тернопільського водозабору здійснюється рідким хлором, а знезараження води Верхньо-Івачівського водозабору — низькоконцентрованим розчином гіпохлоритом натрію, що виготовляється за сучасною технологією з таблетованої солі. Тому слід пам’ятати, що запах хлору у воді з-під крана — це ознака безпечності.
Тож пийте воду на здоров’я!
Коментарі вимкнені.