Рік Януковича після виборів
Рік тому відбувся другий тур голосування на президентських виборах. Цей день став кульмінацією у гострій боротьбі між Юлією Тимошенко та Віктором Януковичем, яку виграв останній. Він, за оцінками експертів, протягом року змінив ситуацію в державі. Віктору Януковичу вдалося отримати реальні важелі впливу на політику і економіку та припинити суперечки між президентською та урядовою гілками влади. Водночас, діяльність чинного Президента поставила Україну на межу між демократією та авторитаризмом, відзначають експерти.
«Нам разом вдалося стабілізувати ситуацію, в тому числі у владі, консолідувати усі її гілки і працювати спільно. Переконаний, що ця практика буде збережена. Ми будемо продовжувати реформування законодавства, завдяки чому, Україна остаточно візьме курс на модернізацію нашого суспільства та на формалізацію відносин з Європейським Союзом», – заявив Янукович.
ЄС та США змінюють ставлення до української влади
З боку Європейського Союзу почастішали лунають критичні зауваження щодо дотримання українською владою демократичних принципів. Так президент Європарламенту Єжи Бузек заявив, що в Україні відбувається вибіркове застосування кримінального правосуддя владою стосовно опозиційних політиків. Адже нині в Україні розслідуються 18 кримінальних справ порушених проти чиновників попереднього уряду, зокрема і екс-прем’єр міністра Юлії Тимошенко. Раніше про подібні враження щодо застосування вибіркового правосуддя говорив заступник Держсекретаря США з питань демократії та прав людини Томас Меліа, а єврокомісар із розширення та сусідства Штефан Філе підчас візиту в Україну, заявив, що розділяє ці враження.
«Якщо йдеться про враження (про вибіркову юстицію) то я дійсно його поділяю. Я порушував це питання під час зустрічей, зокрема, із Президентом України ми приділили цьому питанню багато часу. Що буде, коли вже не йтиметься про враження або сприйняття, то я не хотів би зараз говорити про цю проблему», – зазначив єврокомісар.
За рік президентства Віктора Януковича Україна в рейтингу свободи слова впала на 42 позиції, посівши 131 місце, одразу за Іраком, повідомила організація «Репортери без кордонів». А американська неурядова організація «Freedom House» ще рік тому визнавала Україну вільною країною, тепер же – частково вільною.
Президенти на пострадянському просторі тяжіють до авторитаризму ¬ – експерт
Керівник Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко в інтерв’ю Радіо Свобода зазначив, що утиски демократії, констатовані представниками Західного світу, є наслідками налагодження роботи інститутів влади, про яке говорив Віктор Янукович перед парламентаріями.
«Відбулася не просто консолідація влади, а перехід до президентської форми правління. Тому у нас немає зараз конфлікту між президентською та урядовою гілками влади. І це позитив, порівняно з тим, що було у 2005-09 роках. Але на пострадянському просторі президентські режими тяжіють до авторитарних проявів. За багатьма ознаками режим демократичний, але з авторитарними тенденціями», – зауважив Фесенко.
Водночас, на думку політолога, Віктор Янукович воліє зберегти за Україною статус демократичної країни, оскільки в ролі невиїзного політика, на кшталт президента Білорусі Олександр Лукашенка, він почуватиметься некомфортно.
Коментарі вимкнені.