Види фітингів та їх призначення

Для сполучення та розгалуження елементів трубопроводу використовують різноманітні елементи, що називають фітингами. У перекладі слово означає «підходити, вписувати, підганяти». Вироби мають різний вигляд та призначення, проте всі вони забезпечують надійну герметичність і безпечну експлуатацію систем трубопроводу.

Види трубопровідних фітингів

Основними матеріалами для виготовлення фітингів слугують металеві сплави: мідь, сталь, чавун, бронза. Найпопулярнішими є латунні фітінги, що використовуються у виробництві та у побуті. Це невеличкі деталі, що кріпляться до труби приварним способом чи за допомогою різьблення й слугують для регулювання технічних параметрів середовища, що транспортується системою, для зміни кута повороту, при зміні діаметру труби.

Існують такі види фітингів:

  • Різьбові, що накручуються на труби.
  • Для капілярної пайки.
  • Компресійні (обтискні). Прес-фітинги можна зашивати гіпсокартоном, замуровувати у стіні, вони не підлягають демонтажу.
  • Самофіксуючі.
  • Для металевих та поліпропіленових труб.
  • Для високого тиску.

Ще одна модель – пуш-фітинг – є новітньою розробкою, що полегшує процес встановлення, не треба зайвих інструментів чи навичок. Відрізок труби заштовхується у деталь до відмітки й фіксується гайкою. Конструкція є розбірною та багаторазовою.

Безліч варіантів та різновидів з’єднувальних елементів дозволяє монтувати досить складні трубопровідні системи, робити розгалуження, змінювати діаметр труб. Найпопулярнішими є компресійні деталі, що використовуються майже в кожній системі.

Для чого використовуються фітинги

Перед тим, як обирати фітинги, треба підготовити труби, правильно визначити потрібні елементи. Необхідно звертати увагу на параметри середовища (температуру, тиск). 

Як і будь-які елементи трубопроводу, фітинги потрібно правильно доглядати, проводити щорічний аналіз цілісності корпусу та функціональності. Зламані деталі підлягають заміні.

За призначенням розрізняють наступні фітинги:

  • Кути, відводи – дозволяють змінити напрямок речовини, зменшити тиск усередині.
  • Хрестовини у вигляді деталі з чотирма відкритими каналами – слугують для з’єднання та перенаправлення декількох труб.
  • Муфта – поєднує окремі ділянки трубопроводу.
  • Перехідник – формує перехід із внутрішнього різьблення на зовнішнє.
  • Заглушки (пробки, ковпачки) – зупиняють потік.
  • Відводи, трійники, колектори – рівномірно розділяють потік після місця вводу.
  • Ніпель, американка, контргайка, футорка – з’єднують труби та інше обладнання у трубопровідних системах.

Перед майстрами часто стоїть питання, що обрати – американку, яку часто використовуються у різних системах, чи євроконус. Друга деталь призначена для металопластикових труб. Перша вирізняється можливістю подальшої розборки та заміни, тут присутні накидна гайка і штуцер, а різьблення нанесено з обох боків. Щоб розкрутити трубу, треба провернути фітинг. Процес не викликає труднощів, а кріплення виходить міцне та надійне.

В даній статті розглянуто різноманітні види фітингів, які відіграють ключову роль у забезпеченні надійного та ефективного функціонування трубопровідних систем. Фітинги поділяються на кілька основних категорій, включаючи з’єднувальні, редукційні, регулюючі, заглушувальні та спеціальні елементи, кожен з яких має своє специфічне призначення. Їх правильний вибір та використання дозволяє створювати герметичні та стійкі до тиску з’єднання, забезпечувати зміну діаметра труб, напрямку потоку, а також регулювання тиску та витрати рідини або газу. Підбір відповідного типу фітингів залежить від характеристик системи, матеріалу труб та умов експлуатації, що робить їх невід’ємною частиною будь-якої інженерної мережі.

Коментарі вимкнені.