Деякі тернополяни Шевченка впізнають лише з вусами

– Це Шевченко? Та невже? А де ж вуса? – так реагували деякі тернополяни на зображення Кобзаря, зроблене до того, як поет повернувся із заслання.

Кореспонденти показували перехожим у Центрі портрет Тараса Шевченка у день його народження, 9 березня. Однак, багато тернополян не знали, хто на малюнку. Звикли бачити “будителя” у вигляді старого діда з опущеними донизу вусами. Хоча такий самий портрет намальований на 100 гривневій купюрі.
Підходжу до двох дівчат, які стоять поблизу пам’ятника Соломії Крушельницькій. Показую зображення поета, і запитую, чи знають вони хто ця людина.
– Ні, не знаю, – каже одна з дівчат.
– І я не впізнаю. А хто це? – запитує інша.
Запитую їх, чи знають яке сьогодні свято. Дівчата думають кілька секунд, врешті здогадуються.
– То це Шевченко? Звикли його бачити зовсім іншим, – кажуть вони. – Але тепер знатимемо, що він і молодий був.
Так само реагують і троє студентів, яких зустрічаємо на Театральному майдані.
– Звичайно знаємо, як Шевченко виглядає. Але це не він. Шевченко з вусами і у шапці.
Декого з міщан, які впізнавали Кобзаря, запитували, чи заслуженого його портрет на одногривневій куп’юрі (зображення Шевченка є лише на 100 гривнях – авт.).
– Ну так, я знаю, шо він на гривні є, – відповів чоловік років 40 з вигляду, який назвався Борисом. – Шевченко — велика людина. Можна було б його і на більшій купюрі зобразити…
З десяти опитаних гуртів по двоє-троє тернополян ми натрапили на чотири, які не уявляють собі Шевченка молодим. Утім, шість інших людей відразу відповіли хто на фото.
– Ви що знущаєтесь? Це ж Шевченко, – каже старший дядечко, який сидить на лавці. – Та ж дитина в третьому класі його впізнає.
Чоловік дивується, коли дізнається, що дехто з молодих тернополян його не впізнає. Так само дивується і 19-літня пара студентів — Ірина Бойко та Йосип Козак приїхали в Тернопіль на екскурсію зі Львова.
– Це відома картина. Перший автопортрет Тараса Шевченка, – каже Йосип. – Звичайно, що впізнаю його.
Цікаво, що до повернення із заслання Тарас Шевченко не фотографувався, тож як виглядало його молоде обличчя можна дізнатися лише з малюнків.

Віталій ДЕРЕХ, Андрій ШКУЛА

Коментарі вимкнені.