Близько третини пенсіонерів Тернополя вважають чиновників своїми найбільшими кривдниками

В Україні звикли вважати, що ставлення до людей похилого віку є досить позитивним і цілком відповідає моральним та духовним канонам. Саме припущення існування дискримінації за віком в нашій країні змусили ВБО «Турбота про літніх в Україні» дослідити, як оцінюють ставлення до себе літні люди. З цією метою у рамках проекту «Почути голос літньої людини», який фінансується МЗС Великобританії за програмою DFID, було проведено дослідження думки людей похилого віку щодо ставлення до них.

 

 

Пенсіонери скаржаться на родичів та сусідів

Загалом для дослідження думки людей похилого віку в Україні було розроблено два опитувальники: один – від програми  DFID, інший – від Асоціації психіатрів України спільно з ГО «Турбота» за програмою Євросоюзу. Останній складений двома мовами – українською та російською.

– Питальник включає питання про основні демографічні показники (вік, стать, регіон проживання, сімейний статус, умови проживання), щоденну активність, коло спілкування, джерела конфліктів та можливих зловживань, – розповідає голова правління ВБО «Турбота про літніх в Україні» Галина Полякова. – Дослідження проводилось у 15 містах України, в тому числі в Тернополі. Опитування проводили волонтери, підготовлені до цієї роботи на спеціальних тренінгах. Загалом було опитано 1415 респондентів, середній вік яких становить 72 роки. Жінки складали дві третини вибірки, що є характерним для цієї вікової групи. У Тернополі участь у досліджені взяло близько сотні літніх людей.

Одним з перших питань у переліку було, кого літні люди вважають своїми кривдниками? Понад 30% опитаних в Україні головними кривдниками вважають чиновників. Майже 18% респондентів переконані, що їх ніхто не кривдить. Однак тут є один нюанс: реалізатори проекту зазначають, що частина людей похилого віку не мають чіткого формулювання поняття кривди і сприймають її як належне. Далі у переліку головних кривдників пенсіонерів фігурують родина – 16% та сусіди – 14%. Значно менше голосів набрали медичні працівники – 7% та міліція – 1%. Як не прикро, та у Тернополі своїми кривдниками вважають родину 18% опитаних. Статистика може вказувати на низький рівень морально-етичних цінностей молодого покоління , який передбачає нехтуванням думкою людей похилого віку, зневагою тощо. У порівнянні з іншими містами показник доволі високий. Випередити Тернопіль у цьому плані вдалося Житомиру, Івано-Франківську, Києву, Хмельницькому та Черкасам. Натомість жодних звинувачень з боку місцевих пенсіонерів немає ані до міліції, ані до працівників прокуратури. На «користь» цих структур з боку респондентів немає жодного голосу. 27% опитаних тернополян кривдниками вважають чиновників, 6% – медичних працівників, 19% поставили відмутку у графі «ніхто». Третина опитаних у Тернополі пенсіонерів своїми кривдниками вважають сусідів.

Звичайно, найстрашніше, коли з людини знущаються її рідні, тому саме це питання найбільше схвилювало представників організації. Як результат, наступне питання, яке цікавило організаторів дослідження, які види кривди завдає родина?

Найбільше голосів набрав пункт інше – 33%. Що мали на увазі респонденти, наразі експертам з’ясувати не вдалось. Мабуть, це стане темою наступного дослідження. Водночас 31% респондентів потерпає від сварок із рідними. Майже 26% опитаних скаржаться на нехтування думкою зі сторони рідних. 1% учасників дослідження поставили позначку напроти графи побиття, 5% – напроти «відбирання грошей». Тішить, що статистика побиття Тернопіль оминула. Жодна літня людина у Тернополі не поскаржилась на таку кривду зі сторони родини. Натомість Тернопіль потрапив у п’ятірку лідерів у плані відбирання грошей. Цьому явищу можна знайти доволі просте пояснення. Тернопільщина – не промислова область. Робочих місць небагато, а рівень заробітної плати один з найнижчих  в Україні. У результаті молоді люди живуть за рахунок пенсій своїх батьків або дідусів чи бабусь. Також один з найвищих показників Тернопіль отримав у плані нехтування думкою з боку родини, поступившись тільки Черкасам. За цей вид кривди проголосував 41% опитаних.

Однією з найбільш поширених причин невдоволення літніх пенсіонерів, за результатами дослідження, є не маленький розмір пенсії, як думає більшість, а медичне обслуговування. Так вважають 42% опитаних. А ось низький рівень пенсії знаходиться на другому мусці у рейтингу причин невдоволення  – 40%. Суттєво менше людей похилого віку скаржаться на нестачу уваги та відсутність співрозмовників – по 4%.

60% пенсіонерів невдоволені… розміром пенсії

У порівнянні зі статистикою інших обласних центрів Тернопіль займає одне з останніх місць у плані невдоволення пенсіонерів якістю медичного обслуговування. Натомість більше претензій у них до розміру пенсій – 60%. Такі результати дослідження є цілком правдоподібними, адже Тернопільщина – аграрний край і напрацювати собі трудовий стаж людям ніде. От на схилі літ вони отримали подарунок від держави у вигляді мінімального пенсійного забезпечення. Зате у пенсіонерів Тернополя немає проблем зі спілкуванням та відсутністю співрозмовники, точніше, проблему у цьому вбачає лише1% опитаних.

Повертаючись до теми медичного обслуговування, варто зазначити, що лише 22,7% опитаних відомі факти про відмову у медичному обслуговуванні літній людині лише з причини її похилого віку. Цей показник є одним з найнижчих серед регіонів, які брали участь у дослідженні. Більше фактів людям похилого віку відомо щодо надання менш якісного медичного обслуговування літній людині лише з причин її похилого віку. Скажімо, у Тернополі цей показник найнижчий – 30,3%. Натомість найвищий в Івано-Франківську – 73,2%. У той же час відчути на собі погане медичне обслуговування на тому підґрунті, що за ним звернулась особа похилого віку, довелося понад третину тернополянам.

Дещо інше ставлення тернопільських пенсіонерів до держслужбовців. 40,2% опитаних сказали, що їм відомі випадки брутального або зневажливого ставлення з боку державних службовців до осіб похилого віку, тоді як за рівних умов до людей більш молодшого віку ставились значно ввічливіше. У порівняння з іншими обласними центрами Тернопіль у цьому плані займає проміжну позицію. Ще більше зауважень у пенсіонерів до працівників сфери обслуговування, транспорту. На питання про факти брутального та зневажливого ставлення з боку працівників цієї сфери позитивну відповідь дали майже 60% опитаних.

Аналогічні питання волонтери поставили і щодо виявлення подібних випадків у діях міліції, працівників соціальної сфери, сфери обслуговування, держчиновників тощо. Картина виявилась наступна: погане ставлення з боку міліції відчули на собі 27,3% опитаних, з боку працівників сфери обслуговування – 51,5%, представників системи соціального захисту – 25%, державних чиновників – 53,8%, незнайомих людей – 46,2%, родичів – 17,4%. Ще одним неприємним для Тернополя показником став результат відповідей на питання, чи відомі Вам випадки жорстокого ставлення до особи похилого віку  в сім’ї? Ствердно на нього відповіло 36,4% респондентів. Хоча у порівнянні з іншими областями Тернопіль знаходиться на найнижчих позиціях, та факт того, що понад третину опитаних знають про такі випадки, змушує замислитись.

Проблему спілкування літніх людей та молодшого покоління з числа родичів відзначають і представники соціальних служб Тернополя. Втім зарадити у таких випадках вони нічим не можуть, адже пенсіонерам, у яких є діти та рідні, служби змушенні відмовити у наданні допомоги. Варто зазначити, що під час спілкування з людьми похилого віку волонтери відзначили, що найбільше претензій пенсіонери мають до сфери не соціального захисту, з якою вони дотичні, а ЖКГ, яку вони вважають грабіжницею. Також люди скаржаться на високі ціни на ліки. Вони готові отримувати меншу пенсію при умові, що ліки їм видаватимуть безкоштовно або по картках.

Однією з особливостей, яка з позитивного боку характеризує Тернопіль, є те, що про своє невдоволення респонденти нашого міста говорили відкрито, у той час як у центральній та східній частині країни літні люди боялися це робити, каже голова благодійної організації Галина Полякова.

Зоряна Гарасимів, «Номер один»

Коментарі вимкнені.