Будівельні махінації на Тернопільщині

Останнім часом люди жваво обговорюють нові правила прийняття в експлуатацію об’єктів завершеного будівництва, а також фрази з інтерв’ю начальника інспекції держархбудконтролю в Тернопільській області В. Олійника. І тут багато що стривожило, зокрема штрафи за те, що людина своїми силами, коштами без будь-якої допомоги держави звела житло чи господарську будівлю.

Мимоволі пригадую радянські часи, коли «по лінії партії» за участю інспекції ДАБК проводились перевірки щодо дотримання законодавства в індивідуальному будівництві. Результат для декого був плачевним. Пригадую, як в одному з районів нашої області знесли хату одного господаря, в інших двох будинки в судовому порядку перейшли у власність держави. І жила людина тоді у своїй-не своїй хаті ще й квартплату платила.

Коли одному з цих людей увірвався терпець, він поїхав до Володимира Щербицького, першого секретаря ЦК КПУ. Розказав йому про свою біду, а Щербицький ніяк не міг уторопати, як таке може бути. Доручив своєму помічнику розібратися. Не встиг той чоловік доїхати з Києва додому, як Верховний суд скасував рішення районного суду і хату повернули справжньому власнику.

Ось так і нині все діється за принципом «чиновник для чиновника створює роботу». Донедавна в кожному районі Тернопілля був інспектор ДАБК, який мав контролювати будівництво й видавати дозволи на початок будівельних робіт. Як ці інспектори дотримувалися своїх обов’язків — важко сказати, але дозволів на будівництво житла, садових будинків, господарських будівель ніколи нікому не видавали.

Нинішні чиновники від ДАБК, скориставшись бездіяльністю їхніх колишніх колег, зляпали цей «Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів», підсунули міністру регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолієві Близнюку, затвердили наказом, і отримав простий люд ще одну «страшилку». Олігархам вона, щоправда, не загрожує.

Було б нічого, якби не придумали до цього звіту обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж. А цей звіт має право робити лише якась «ліцензована» приватна столична фірма. Згідно з розцінками, взятими «зі стелі», квадратний метр обстеження коштує 25 гривень. У результаті такого чиновницького «бєспрєдєлу» людині доведеться викласти чималу суму. Оцінці підлягають навіть споруди, зведені починаючи з 1940 року.

Скільки в Україні індивідуальних садиб, а скільки будівель, зведених самовільно! Тож скільки «бабла» осяде в такому разі в кишенях чиновників, уявляєте? Це удар серйозний по бідних людях, особливо селянах.

Нещодавно аграрний міністр сказав, що кожного року з карти України зникає 14-15 сіл. Ну що ж, панове інспектори, продовжуйте знущання далі. А за селами підуть і невеличкі міста та селища, де також є багато садиб із «самоволками». Бо тепер, щоб почати будівництво, ще треба мати підрядну будівельну організацію, яку обов’язково вказувати у потрібних документах. Бачте, сама людина не має права будувати. Треба або обманювати, або годувати чиновників.

Отак подивишся на ці «діяння» — і відчуваєш, як «покращується» життя. Отже, знайте, люди, що на вас чекає.

О. РИМЛЯНИН.

Кременецький район.

«Вільне життя плюс»

Коментарі вимкнені.