Гості з Відня допоможуть врятувати твори геніального майстра з Тернопільщини?

У рамках міжнародного проекту «Література і місто», метою якого є широка презентація міст і містечок України на євро­пейському просторі, у Бучачі побувала делегація науковців­дослідників культурної спадщини у складі професора Віденсь­кого університету Алоїза Волдана, професора Бо Ларсона, який спеціалізується на архітектурі (Швеція), та магістра Стефана Кубіна (Австрія).

Їх супроводжував наш земляк, доктор архітектури, професор, зав. кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів «Львівської політехніки» Микола Бевз. Знайомство із Бучачем гості розпоча­ли із відвідин краєзнавчого музею, а відтак у кабінеті міського голови відбулося обговорення проекту презентації нашого міста. До честі іноземців, вони непогано орієнтувалися в наших пам’ятках і жваво цікавилися їхнім станом. Як зауважив керівник проекту професор Алоїз Волдан, Бучач із його надзвичайно багатою архітектурною спадщиною залишається маловивченим. Навіть про нобелівського лауреата Агнона німецькомовне середовище знає небагато. Власне тому учасники проекту сподіваються заповнити цю та інші «білі плями». Адміністратор бібліотеки Львівського центру міської історії Центральної і Східної Європи, що спеціалізується на урбаністиці, бучачанка Мар’яна Максим’як разом із Віктором Гребеньовським презентувала гостям мистецький проект «Арт­двір». Також повідала про роман Агнона «Нічний постоялець», нещодавно перекладений українською мовою (за нього автор і отримав у свій час Нобелівську премію). Це твір про Бучач після Першої світової війни. Голова комісії захисту історико­культурної спадщини при райраді Олена Сурм’як розповіла про роботи Пінзеля, які зберігаються у храмах Бучача, про пошуки зниклих творів.

Розповідаючи про місто, мер Йосиф Мосціпан окремо повідав про нашу багатостраждальну ратушу, яку необхідно відреставрувати і вберегти від руїни. Для цього потрібно небагато­немало ­ понад 7 млн. грн. (в цінах минулого року).

Микола Бевз наголосив на ще одній унікальності нашого міста – як жодне інше, воно було прикрашене в’їзними знаками, виконаними Меретином і Пінзелем. Таких архітектурних оздоб унікальної пластики не має жодне місто в Європі. Прозвучала ще одна цікава інформація: у Львові працює німецький інститут сприяння розвитку українських міст, тож із ним є певні домовленості щодо створення у Бучачі музею Пінзеля, або щодо реставрації скульптур на ратуші на перших порах. Архітектор привіз зі Львова унікальні плани і карти Бучача, які зацікавили не лише гостей, але й самих бучачан. Учасники проекту «Література і місто» перебували у Бучачі два дні. За цей час оглянули наші архітектурні пам’ятки, завітали у Язловецький монастир, де є усипальниця Марцеліни Даровської, і звідтіля поїхали у Чернівці. Результати своєї експедиції науковці презентуватимуть широкому європейському загалу.

Оксана ЧОРНІЙ,  газета “Нова доба”

Коментарі вимкнені.