Історичний центр Тернополя, де не мали б з’являтися новобудови, не тільки активно забудовують, але й руйнують

Історичний центр міста, де не мали б з’являтися новобудови, у Тернополі не тільки активно забудовується. У нас також можуть пошкодити і знищити будівлі, які належать до пам’яток архітектури місцевого значення, облаштувавши там офіс чи заклад громадського харчування.

Останні із прецедентів – це зведення чергового центру перед залізничним вокзалом та відкриття нового закладу у будинку на вулиці Олени Кульчицької.

Тернополяни неодноразово обурювалися таким станом речей. На рівні міської влади створюються відповідні комісії для перевірки законності зведення того чи іншого об’єкту, але загальної ситуації це не змінює. І цьому є причина.

– На сьогодні у Тернополі немає жодної споруди, яка занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, – зазначив Григорій Шергей, начальник департаменту культури, релігій та національностей ТОДА. – Відтак, виникають питання чи правильно ведеться будівництво біля залізничного вокзалу, чи можна приватизовувати колишній готель «Подільський», а тепер «Україна», і подібних питань виникає багато. У плані археології і монументального мистецтва є порядок, і ми розглядаємо колегіально і вносимо пропозиції, кого виключити з Державного реєстру, переважно це стосуються пам’ятників попередньої епохи, а кого внести до Держреєстру. А в сфері архітектури треба дуже багато роботи зробити, і ми будемо звертатися до міського голови, щоб була надана пропозиція від міста, які будівлі варто внести до Державного реєстру. Є ще одна проблема. Вже підготовлена документація на визначення історичного ареалу, але місто ще не подало її на затвердження у Мінкультури. І знову ж таки виникає багато питань, що на цій території не варто було б щось споруджувати, а якщо споруджувати то в якому стилі, і які вимоги до зовнішнього вигляду мають бути. А оскільки історичний ареал не затверджений, відповідно, питання вирішуються на місцевому рівні, і наші пропозиції можуть брати до уваги або не брати. Історичний ареал Тернополя треба визначити, це питання треба піднімати і просувати, і навести в цьому порядок. Тоді буде зрозуміло, які в кого компетенції, і які в кого права стосовно забудови міста, перепланування, і так далі.

Зазначимо, що закон України «Про охорону культурної спадщини» прийняли ще у 2000 році. А наступного року, у 2001-му, Кабінет міністрів України видав Постанову «Про затвердження Порядку визначення категорій пам’яток для занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України». Які об’єкти і споруди вважати пам’ятками визначають відповідні фахівці на місцях. У нашому випадку це мали зробити в управлінні культури міськради. Подані документи затверджують державні органи влади.

Ольга Трач, За Збручем

Коментарі вимкнені.