На Тернопільщині відбудеться вишкіл медиків-волонтерів

Всеукраїнський збір-вишкіл з тактичної медицини для медиків волонтерів вдруге відбудеться на Тернопільщині

Про це повідомили ініціатори – активісти громадської організації “Медичний Загін Спецпризначення “Білі берети” під час сьогоднішньої тематичної прес-конференції в Тернопільській ОДА 9 червня

Власне, вишкіл медиків-волонтерів відбудеться традиційно на базі навчально-оздоровчого комплексу ТДМУ імені І.Я.Горбачевського “Червона калина”, що в смт Дружба на Теребовлянщині 12-14 червня. Дана акція реалізується завдяки допомозі та тісній співпраці з керівництвом Тернопільської облдержадміністрації та ТДМУ імені І.Я.Горбачевського.

Ініціатором проведення таких вишколів є громадська організація “Медичний загін спецпризначення “Білі берети”, яка першою в Україні розпочала навчання медиків-волонтерів, лікарів військових частин і мобілізованих військовослужбовців за світовими стандартами з тактичної медицини”. Про це розповів судинний хірург “Тернопільської університетської лікарні” Юрій Свідерський, який є інструктором всеукраїнської, фактично, волонтерської організації “Медичний Загін Спецпризначення “Білі берети”

– Офіційно Громадська організація Медичний Загін Спецпризначення “Білі берети” зареєстрована минулоріч, 10 червня – зазначив Юрій Свідерський. Засновником є медик Майдану Андрій Салагорник. Метою діяльності організації є поширення основ та знань по тактичній медицині серед бійців ЗСУ, добровольчих батальйонів, а також усіх небайдужих людей, які тим чи іншим чином сприяють та допомагають у проведенні АТО на Сході України.

Він повідомив  про те, що “перший тренінг, проведений у листопаді 2014 року показав високу результативність та ефективність, адже підготовлено 35 інструкторів з тактичної медицини. Усі вони активно долучилися до інструкторської роботи та були задіяні на місцях безпосередньої дислокації військ”

Зважаючи на це, вирішено продовжити вишколи, поширюючи набутий досвід.
– На сьогодні, уже зареєстровано 200 осіб фактично з усієї України, від Харкова і до Ужгорода. Однак, обрали лише 85. На цей раз, учасниками вишколу будуть не лише медики, а й військовослужбовці, які виконують функцію польових медиків в зоні АТО, представники вищого ешалону командування Збройних сил України, представники Української військово-медичної академії, представники добровольчих батальйонів “Айдар”, “Азов”, ДУК “Правий сектор” тощо. Іншим зареєстрованим учасникам запропоновано прийняти участь в наступних вишколах.

У своєму виступі Юрій Свідерській висловився про намір “створити більш-менш єдиної програми по навчанні з тактичної медицини з можливістю в подальшому її імплементації на державному рівні. Дана програма базуватиметься на основі досвіду тактичної медицини США, Ізраїлю та країн Балтії, пристосувавши їх до українських умов”.

До слова, принципи з тактичної медицини не є новими – це стандарти, розроблені Комітетом з питань ТССС Міністерства оборони США на підставі 20 років бойового досвіду, на основі даних доказової медицини, які регулярно оновлюються. Усі армії НАТО навчаються за цими стандартами.
“В Україні потрібно розвивати тактичну медицину, оскільки радянська система в умовах війни себе не оправдовує – заявив він. – Основа тактичної медицини – правильні дії у правильний час. І ми готові якісно підвищити рівень підготовки наших бійців у царині військової медицини”.
Як повідомив Юрій Свідерський, “програма Всеукраїнського збору-вишколу з тактичної медицини базуватиметься на проведенні практично-теоретичних тренінгів”:

– Щодня читатимуться 2-3 лекції тривалістю 35-40 хвилин – продовжив Юрій Юрійович. – Під час проведення практично-теоретичних тренінгів – відпрацювання отриманих знань на практиці. Заплановано проведення суто практичних тренінгів (приміром, зупинка артеріальної кровотечі на лабораторній тварині, тактика евакуації з зони ворожого вогню). В останній, третій день, програмою передбачено письмове тестування за стандартами НАТО та практичне екзаменування із отриманих навичків.

Про те, що ведеться громадське обговорення стосовно питання формування прийняття та запровадження Військово-медичної доктрини України повідомив директор департаменту охорони здоров’я ТОДА Володимир Курило.

– Кілька тижнями тому назад відбулися парламентські слухання на тему “Про Військово-медичну доктрину України”, в яких взяли участь народні депутати України, представники органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських, міжнародних і благодійних організацій, посольств іноземних держав, провідні науковці та експерти. Ці парламентські слухання стали складовою процесу громадського обговорення питання щодо необхідності прийняття та запровадження Військово-медичної доктрини в державі.

За словами Володимира Курила, “такий системний документ охоплював би увесь спектр напрямів і конкретних заходів з боку органів влади, відповідних установ і організацій країни, спрямованих на створення спроможної системи реа¬гування на надзвичайні ситуації в умовах військового протистояння”.

Проте, директор департаменту охорони здоров’я висловив стурбованість стосовно того, що “антитеростична операція на Сході України введеться рік поспіль, а Військово-медична доктрина досі на етапі обговорення”.

Очільник медицини області коротко розповів про військово-медичну доктрину Ізраїлю.
Так, приміром, “будь-який цивільний госпіталь в Ізраїлі у дуже короткий термін може бути трансформований у госпіталь, що готовий приймати як жертв військових конф¬ліктів, так і жертв терактів, стихійного лиха. В Ізраїлі функціонують підземні парковки госпіталів, які у лічені години можуть бути трансформовані у повноцінні операційні з найсучаснішим обладнанням. А ще ізраїльські медики використовують найновіші засоби сучасної медицини, наприклад такі, як висушена плазма, яку можна використовувати для переливання, не визначаючи групу крові”.

Окремо Володимир Курило подякував медикам, волонтерам та громадським організаціям за їхню нелегку та вкрай необхідну працю.

“Шістнадцятеро загиблих та шістдесят поранених серед медиків та медиків-волонтерів з початку ведення АТО” – таку цифру озвучив директор департаменту охорони здоров’я ТОДА під час прес-конференції.

Як відомо, кафедра військової медицини та медицини катастроф Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського є однією із трьох вишів, що готує офіцерів запасу серед медичних кадрів. Такі підрозділи продовжили свою діяльність в Запорізькому державному медичному університеті та Харківському національному медичному університеті. Окрім того, понад два десятиліття успішно функціонує Українська військово-медична академія, яка є найвагомішою медичною установою у сфері військової медицини в Україні.

Помічник проректора з науково-педагогічної та лікувальної роботи ТДМУ імені І.Я. Горбачевського Юрій Герасимець висловив упевненість в необхідності проведення Всеукраїнського вишколу медиків-волонтерів, зважаючи на нагальну потребу у відповідних знаннях серед населення та охочих чи не з усіх областей України.

– Засоби, ресурси, консультації викладацького складу – це щонайменше, що можемо зробити для такої важливої справи – зазначив Юрій Михайлович. – Одним із пріоритетів університету є наявність на базі навчально-оздоровчого комплексу “Червона калина” єдиного в Україні навчально-тренувального центру з підготовки офіцерів запасу.

Коментарі вимкнені.