“Непрозорий” Тернопіль. Хто приховує інформацію від громадськості

23 жовтня у Тернопільському прес-клубі відбулася презентація Методології дослідження прозорості та публічності комунальних підприємств, яку розробив «Центр громадського контролю «Дій! – Тернопіль».

Під час презентації експерти розповіли про актуальність  Методології та представили результати дослідження комунальних підприємств на предмет прозорості та публічності. Визначивши 25 індикаторів за якими здійснювався аналіз КП, експертами було складено «Рейтинг комунальних підприємств Тернополя». Так, згідно шкали оцінювання тернопільські комунальні підприємства набрали лише  32,5% із загального відсотку дотримання публічності та прозорості роботи.

“Як суб’єкт господарювання комунальні підприємства мають обов’язки перед громадськістю. Комунальні підприємства займаються господарською діяльністю, повинні приносити прибуток, надавати пільгові послуги для населення, отримують  дотації з міського бюджету, але ми достеменно не знаємо, що КП мають робити  у сфері прозорості та публічності. Для того, щоб громадські активісти, журналісти, жителі міста, змогли розібратись у тому, чи  комунальне підприємство повністю виконує свої зобов’язання, ми розробили  Методологію дослідження. Застосовуючи Методологію, можливо буде промоніторити ситуацію з комунальними підприємствами в будь-якому місті на предмет прозорості та публічності,”– зазначив Василь Томчишин.

Представляючи результати дослідження, Максим Макар підкреслив актуальність дослідження,  оскільки без недостатньої прозорості та публічності діяльності комунального підприємства, зростають неефективність використання коштів та  ризики корупції, а послуги можуть надаватися неякісно:

Методологія це збірник, який включає 25 індикаторів з розробленою системою оцінювання та алгоритмом дій для проведення дослідження. Інформація отримана в результаті дослідження дозволить чітко визначити рівень прозорості та публічності комунального підприємства, а також визначити ключові помилки та недопрацювання керівництва КП або управління містом і розробити пропозицію щодо покращення та вирішення проблем. Методологія є загальнодоступною, простою у користуванні, тому не обов’язково бути експертом, щоб користуватися нею. Методологія універсальна в плані того, що всі комунальні підприємства України діють на базі одного законодавства”- продовжує юрист.

Аналіз комунальних підприємств Тернополя  здійснювався за двома системами моніторингу:

І. Згідно загального рейтингу КП (максимальна оцінка- 60 балів);

ІІ. Згідно дотримання норм Законодавства (максимальна оцінка- 30 балів).

Доцільність розробки Методології і проведення моніторингу обгрунтовує Тарас Случик:Комунальне підприємство забезпечує найважливіші послуги міста, також збільшилися бюджети розвитку, тобто великі суми коштів з міського бюджету передаються комунальним підприємствам або через збільшення статутного капіталу або через цільові програми. Таким чином велика частина бюджету розвитку реалізується через комунальні підприємства. Підзвітність КП потрібна тому, що  на відміну від іншого суб’єкта господарювання, КП створене на відокремленій частині комунальної власності і отримує дотації з міського бюджету, тобто із податків. Для того щоб оцінити ефективність управління чи використання коштів потрібно мати дані у зручному форматі, з яким легко працювати. З цією метою розроблено індикатори, частина з яких – законодавчі норми, а інша- кращі практики інших міст.”

Експерти виокремили три групи  індикаторів: 1. Індикатори з інформування. 2. Кадри та управління. 3 Фінанси. Індикатори Методології визначають сукупність критеріїв, відповідність яким  мінімізує корупційні ризики та ризики зловживання становищем керівників КП кінцевим  завданням індикаторів  є затвердження їх як норм для вирішення проблем підприємства.

Підсумовуючи результати презентації Методології Юлія Заплавна наголосила: “Прозорість та публічність комунальних підприємств важлива тим, що це  кошти нас з вами як платників податків. Критично важливо знати як ці кошти реалізуються і чи доцільна діяльність цих комунальних підприємств. Проект який ми здійснюємо з тернопільським центром «ДІЙ!» поширюється на п’ять різних міст: Вінниця, Тернопіль, Маріуполь, Краматорськ і Запоріжжя. Чому саме ці міста ? Вони не є найбільшими, але вони достатньо різні, в кожного міста своя специфіка, яка дозволяє створити універсальну методологію, яку можна використати в кожному місті, оскільки вона не прив’язана до специфіки міста Тернопіль. В  планах використати цю методологію в інших містах проекту. Зараз ми не готові контролювати, моніторити та давати оцінку якості КП, але ми готові сказати про те, чи комунальні підприємства комунікують з нами та мешканцями, показують свою відкритість, інформацію про себе та як використовують кошти.”

 

З електронною версією Методології дослідження прозорості та публічності комунальних підприємств можна ознайомитись за посиланням: https://goo.gl/FEgtSW

Коментарі вимкнені.