Нова тернопільська влада намагається знищити заказник по-новому

Ділянка біатлонної траси, яка була виділена під забудову - з чого все і почалося.
Ділянка біатлонної траси, яка була виділена
під забудову – з чого все і почалося.

В 1977 році поблизу села Підгородне Тернопільського району був оголошений ботанічний заказник “Іванівський”, в якому охороняється дубово-грабовий ліс із віковими деревами, та зростають рослини, занесені до Червоної книги України. У 1985 році поруч із заказн иком була створена траса для тренувань з біатлону.

Майже 30 років спортсмени мирно співіснували із природним резерватом, однак в 2012 р. тодішній голова Тернопільської РДА Віктор Щепановський з середини траси роздав “для садівництва” 15 ділянок по 0,1 га – після чого, природно, користуватися трасою стало неможливо. Це беззаконня обурило біатлоністів, у відповідь на що ОДА вирішила спорудити нову трасу – вже в самому заказнику. Її спорудження, під час чого було вирубано сотні дубів, почалося восени 2013 р. – без будь-яких дозволів і погоджень, й при повному ігноруванні екологічного законодавства.

Завдяки громадському обуренню роботи були призупинені, екоінспекція як-ніяк нарахувала збитки за знищення заказника, була порушена кримінальна справа (яка, правда, з часом була закрита), а потім трапився Євромайдан, і тернопільським регіоналам стало не до дерибану заповідної ділянки. За три роки, які минули з того часу, дерева, звісно, ще не відросли, але природні комплекси заказнику потрохи почали відновлюватися.

За три роки, що минули із першої спроби роздерибанити заказник, природа почала відновлюватися. На фото - місце одне й те ж: зимове фото зроблене в грудні 2016 року, весняне, із лілією лісовою - у 2015.
За три роки, що минули із першої спроби роздерибанити заказник, природа почала відновлюватися. На фото – місце одне й те ж: зимове фото зроблене в грудні 2016 року, весняне, із лілією лісовою – у 2015.

Зараз вже нова влада під прикриттям турботи про дітей і спорт реанімує цей дерибан. Впевненість у тому, що проект нової біатлонної бази є не більше, ніж дерибан заповідних земель витікає, з її розташування. З одного боку, ця траса – на якій має відбуватися стрільба із гвинтівок (біатлон є біатлон…) – проходитиме близько до будинків, тому міжнародного визнання вона точно не отримає, отже не зможе використовуватися для серйозних тренувань, і взагалі сумнівно, що буде використовуватися як така. З іншого боку, ця територія знаходиться на самій околиці Тернополя – в престижній для забудови зоні, і заважає цьому лише статус заказника. Ліквідуй його – і можна нарізати ділянки під садиби…

Таким шляхом сучасні тернопільські можновладці і пішли. На відміну від нахабства регіоналів, які плювали на законодавство, нинішня обласна рада робить все “по закону” – був розроблений проект її рішення “Про оптимізацію території (зміну меж) ботанічного заказника місцевого значення “Іванівський””, за яким ласий 33 квартал із заказника буде вилучений.

Іванівський ліс - ласий шматок для забудови
Іванівський ліс – ласий шматок для забудови

Перша спроба почати дерибан заказнику була створена 30 листопада – але завдяки совісним депутатам цей проект не пройшов. Однак, за нашими даними, зацікавлена в будівництві сторона намагається усіма шляхами досягнути своєї мети, і зараз з депутатами “ведеться робота” – щоб винести це питання на сесію 8 грудня.

Ми просимо вас підтримати місцевих активістів, які зараз також працюють із депутатами – і підписати наведене нижче звернення. Ваші підписи (прізвище, ініціали, організація – якщо є, населений пункт) чекаємо до 20-00 середи, 7 грудня, за адресою olegvitkyn@gmail.com, з темою “За Іванівський заказник!”.

33 квартал повинний лишитися в Іванівському заказнику!

Депутатам Тернопільської обласної ради
Міністерству екології та природних ресурсів України

Ботанічний заказник місцевого значення “Іванівський” був створений рішенням виконкому Тернопільської обласної ради від 22.07.77 № 360 поблизу села Підгородне Тернопільського району – в 33 та 34 кварталах Тернопільського лісництва державного підприємства “Тернопільське лісове господарство”. Згідно його Положення, затвердженого в 2009 році начальником Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області, завданням заказника є “збереження у природному стані корінних угрупувань лілії лісової, любки дволистої – видів рослин, внесених до Червоної книги України, угруповань місцевих видів лікарських рослин, інших цінних видів флори”.

Лілія лісова в 33 кварталі Іванівського заказника.
Лілія лісова в 33 кварталі Іванівського заказника.

Наскільки нам відомо, в даний час Тернопільська обласна рада планує прийняти рішення “Про оптимізацію території (зміну меж) ботанічного заказника місцевого значення “Іванівський””, згідно якого квартал 33 Тернопільського лісництва із заказника планується вилучити. Це рішення базується на експертному висновку Тернопільського національного педагогічного університету.

Цей висновок (як і подібні до нього, що згадуються в проекті рішення обласної ради), на наш погляд, є необ’єктивним, підготовленим є метою принизити природну цінність 33 кварталу, і, таким чином, обґрунтувати можливість його вилучення зі складу природно-заповідного фонду України.

Згідно статті 11 Закону “Про Червону книгу України”, “Перебування (зростання) на певній території видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, є підставою для оголошення її об’єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення”щоб досягти своєї мети, про зростання в 33 кварталі занесених до Червоної лілії лісової, підсніжника білосніжного та черемші цей висновок не згадує.

З огляду на це, для збереження природної цінності ботанічного заказника “Іванівський” та популяцій рослин, занесених до Червоної книги України, вимагаємо:

Любка дволиста (з Червоної книги України).
Любка дволиста
(з Червоної книги України).

– від Тернопільської обласної ради – не вилучати із заказника “Іванівський” квартал 33 Тернопільського лісництва,
– від Міністерства екології та природних ресурсів України – відкликати погодження на вилучення із заказника “Іванівський” кварталу 33 Тернопільського лісництва.

З повагою,
1. С. Шапаренко, Екологічна група “Печеніги”, Харків.
2. …
*
____________________

Джерело: ЕкГ “Печеніги”.

Коментарі вимкнені.