Про “плюси” і “мінуси” виробництва електроенергії з альтернативних джерел дізнавався тернополянин Максим Черкашин

Велопробіг Німеччиною незабаром закінчиться і наша група опиниться в Голландії. Їдучи Німеччиною ми на власні очі побачили установки по виробництву електроенергії з альтернативних джерел, такі як вітряки та сонячні батареї усіх ґатунків. Багато говорили про альтернативну енергію з молоддю, експертами і навіть депутатом німецького Бундестагу. Для того щоб з побаченого та почутого скласти цілісну картинку я поспілкувався з експертом у галузі альтернативної енергетики Роландом Кляйке, співробітником Дрезденського технічного університету, та задав йому ряд запитань.

Максим Черкашин: Їдучи Німеччиною ми бачили багато вітрових установок та сонячних батарей. Це як наслідок застосування альтернативних джерел Німечиною. Що було причиною і коли це трапилось?

Роланд Кляйке

Роланд Кляйке: Близько 12 років тому уряд ФРН вирішив впроваджувати відновлювальні джерела енергії. Тоді й був прийнятий відповідний закон. Це призвело до того, що держава почала підтримувати видобування енергії з таких джерел як вітер, сонячна енергія, вода, крім того з термічних елементів. Цим займались такі енергодобуваючі компанії як ЕОН, РВЕ, Вартенфаль, Фотовольтарик та ін. Наприклад, фірма Фотовольтарик (сонячна енергія) забезпечує мережу струмом який коштує за 1 кіловат 37 центів, а держава купує цю енергію за 1 євро 20 центів. Все це в рамках 10-ти річної програми розвитку відновлювальних джерел енергії. Програма вже добігає свого завершення і в подальшому підприємства будуть розраховувати лише на власні ресурси. Якщо ж розмістити в себе на даху установку цієї фірми можна отриманий струм споживати самому, або продавати його в мережу. Цих 10 років держава надала для того, щоб більше інвестували в вироблення сонячної енергії та вкладені гроші повертались інвесторам за коротший термін.

Максим Черкашин: Який відсоток від усієї виробленої енергії в Німеччині припадає саме на відновлювальну енергетику?

Роланд Кляйке: На сьогоднішній день це 10,5%. Метою держави є якомога більше розширити вироблення відновлювальної енергетики, але звичайно на 100 % перейти на цей вид енергії неможливо. Програма, про яку вже я згадував, покликана також на підтримку компаній у встановлені вітрових установок. Для прикладу, ми проїжджали 3 вітряки, то вони забезпечують електроенергією спільноту до 2 000 людей. Ці вітряки не вигідно та не комфортно ставити у себе на подвір’ї (вартість 1 вітряка близько 1 000 000 Євро).

Максим Черкашин: 10,5% відновлювальної енергетики Німеччини якщо взяти за 100%, з яких компонентів вона складається?

Роланд Кляйке: Це 40 % сонячна енергетика, 50% вітрова енергія і 10 всі інші види.

Максим Черкашин: Наскільки екологічно безпечним є виробництво сонячних батарей?

Роланд Кляйке: Це дуже цікаве запитання. Стосовно нього я маю свою власну думку, але під загальні рамки вона не підходить. Можу лише сказати що траплялись випадки, коли пожежники відмовлялись гасити будинки, на яких були розташовані сонячні батареї.

Максим Черкашин: Встановлення вітрових установок та їхнє обслуговування є досить витратними. На скільки рентабельним є цей бізнес?

Роланд Кляйке: По різному. Приблизно на вітряк потрібно 10 років для самоокупності, а далі починається прибуток. Такі установки є у власності бізнес-структур та громад (села або міста). Якщо громада виробляє більше енергії ніж вона споживає – вона може продавати цю енергію, це є досить вигідно.

Максим Черкашин: Які є новинки в альтернативній енергетиці?

Роланд Кляйке: Зараз багато новинок з’являється саме щодо переробки органіки і виділення при цьому енергії. В основному біоенергія добувається на різних фермах де вирощують корів чи свиней. Перевагою є те, що не потрібно витрачатись на транспортування такої енергії, оскільки вона там і споживається. Другий варіант це з відходів деревини, виробляючи пелети. В моєму місті є 2 заводи які виготовляють такі пелети та встановлені 3 вітряки.

Максим Черкашин: Україна прагне також застосовувати виробництво енергії з альтернативних джерел, проте, не вистачає ресурсів для втілення задуманого. Які конкретні кроки, на твою думку, потрібно зробити Україні щоб і у нас альтернативна енергетика стала популярною?

Роланд Кляйке: Проблемою і перешкодою буде в Україні так само як і в Німеччині те, що відновлювальні джерела енергії не є постійними – якщо немає вітру і не світить сонце якийсь період, то доведеться зупиняти виробництво, тому потрібно буде продумати як оптимально скомбінувати енергію з різних джерел. Друга ситуація, яка була теж і в Німеччини, це те, що вітрова енергія добувається в основному на півночі, а її потребують і на півдні, в такому випадку її потрібно транспортувати через усю Німеччину. Це при тому що на транспортування витрачається 50-60% виробленої енергії. Крім того, звичайно, потрібно продумати які технології необхідно використовувати, які пристрої для накопичення та передачі енергії потрібно застосовувати з метою мінімальних втрат енергії. Зараз розробляються нові концепти, при яких мінімізуються втрати енергії при її транспортуванні. Технології загалом розвиваються швидкими темпами. В Україні взагалі шикарне розташування, на півдні країни є чудові місця для встановлення вітряків та достатньо сонця для сонячних батарей.

Максим Черкашин: Дуже дякую Роланде за відповіді на запитання.

Коментарі вимкнені.