Що зміниться у церковному житті Тернопільщини після митрополії?

22 грудня в Тернополі відбудеться архієрейська літургія за участю патріарха УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука та єпископів. Тоді ж зачитають декрет про створення нової митрополії – Тернопільсько-Зборівської. Її очолить єпарх Тернопільсько-Зборівський Кир Василій Семенюк. Під час літургії відбудеться чин введення нового митрополита. З того моменту владика отримає першенство на своїй території та велику кількість нових обов’язків.

Тернопільсько-Зборівська митрополія опікуватиметься Тернопільською та частиною Хмельницької областей

Днями Синод Єпископів УГКЦ прийняв рішення створити в Україні три нові митрополії: Львівську, Івано-Франківську та Тернопільсько-Зборівську. Таким чином УГКЦ матиме у своїй структурі уже сім митрополій. Митрополити отримають частину повноважень та обов’язків патріарха. Тоді юридичні та духовні питання життєдіяльності церкви на місцях врегульовуватимуться швидше та об’єктивніше.  «Сьогодні в Україні існує єдина Києво-Галицька митрополія з осідком у Києві. Такою структурою наша митрополія віддзеркалює той стан церкви, який у нас був за часів Київської Русі. Був єдиний митрополит, який був де-факто главою Помісної церкви та мав відповідно владу над єпископами своєї території. Очевидно, що більш як за тисячу років наша церква розвинулася, зокрема, і в Україні. Сьогодні такий природній стан розвитку церковної структури потребує вдосконалення. Отож для того, щоб краще надати душпастирську опіку нашим вірним, рішенням Синоду єпископів УГКЦ і з благословення Апостольської Столиці ми створили три нових митрополії», – прокоментував нововведення Глава УГКЦ, Патріарх Святослав Шевчук.

Новостворена Тернопільсько-Зборівська митрополія включатиме в себе Тернопільсько-Зборівську та Бучацьку єпархії. Остання, до слова, нещодавно отримала нового наставника. 18 вересня у Чорткові патріарх Святослав Шевчук висвятив нового єпарха Бучацького Дмитра Григорака.  Вплив митрополії поширюватиметься на усю Тернопільську область та частину Хмельницької. Не виключено, що в майбутньому митрополія включатиме інші новостворені церковні адміністративні одиниці. Які зміни у церковному житті відбудуться після отримання Тернопільсько-Зборівською єпархією статусу митрополії, розповів судовий вікарій єпархії Роман Дутчак.

– Проголошення митрополії має на меті підняття не так юридичного статусу єпархії, як духовного, – коментує ситуацію Роман Дутчак. – Митрополія створена не для того, щоб поділити обов’язки чи владу, а навпаки – зміцнити структуру церкви. Єпархії концентруватимуться навколо митрополії, яка є проміжною ланкою між єпархами та патріархом. Митрополит має більше обов’язків, тому що він наглядає як за своєю єпархією, так і за іншими. У даному випадку за двома – Бучацькою та Тернопільсько-Зборівською. Натомість у своїй єпархії митрополит єпархії має ті самі права та обов’язки, що і єпархіальний єпископ.

Раніше Бучацька та Тернопільсько-Зборівська єпархії мали рівні обов’язки та права. 22 грудня Василій Семенюк стане митрополитом і матиме першість на своїй території. Владика відслідковуватиме дисциплінарні моменти, скликатиме Митрополичий Синод, який творитиме нові закони, що врегульовуватимуть питання  діяльності церкви, отримає право висвячувати, інтронізувати єпископів своєї провінції, дбатиме про ретельне дотримання віри, проводитиме канонічні візитації, якщо вони занедбані у єпархіях.

Щоправда, митрополит має право втручатися у діяльність іншої єпархії тільки у тому випадку, коли єпископ занедбує певні напрямки роботи. Аналогічно патріарх має право курувати питання, які занедбав митрополит. Церковний закон передбачає, що у провінціях, де митрополит виявляє недбалість або митрополичий престол вакантний, патріарх отримує права та обов’язки митрополита. Також митрополит призначатиме законовибраного на уряд у межах митрополії. Він особисто виступатиме від імені провінції у всіх юридичних справах, решта юридичних моментів залишаються незмінними. Скажімо, якщо на території Бучацької єпархії заплановане будівництво нової церкви, дозвіл на це як і раніше видаватиме Бучацька єпархія.

Митрополичий трибунал розглядатиме апеляції Бучацької єпархії

Як уже зазначалось, митрополит повинен створити у провінції Митрополичий Синод. Це постійно діюче Тіло, яке об’єднує в собі колегію єпископів даної провінції. Він діє на підставі затвердженого статуту, що окреслює усі поточні питання діяльності такого Митрополичого Синоду в УГКЦ: час скликання, спосіб скликання, перебіг засідань та усі інші важливі моменти життєдіяльності. Синод, це є законодавчий орган у митрополії, тому закони та рішення, встановлені Синодом та оголошені митрополитом, обов’язкові для дотримання в усій провінції.

Згідно з канонами митрополит повинен створити митрополичий трибунал, який не є відмінний від єпархіального трибуналу єпархії митрополита. Тобто існуючий трибунал Тернопільської-Зборівської єпархії просто змінить статус і стане апеляційним органом для інших єпархій. Раніше апеляційні справи обидві єпархії возили у Львівську митрополію. Тернопільсько-Зборівська митрополія й надалі продовжуватиме таку практику. Натомість для Бучацької єпархії апеляційним органом стане Тернопільсько-Зборівський митрополичий трибунал. Саме тут розглядатимуть оскаржені Бучацькою єпархією рішення.

Як розповів Роман Дутчак, після надання єпархії статусу митрополії структура єпархіального управління залишиться незмінною. Єдине, можуть бути створені додаткові комісії. Уже існуючим структурам додасться більше обов’язків, зокрема, вони надаватимуть консультації для Бучацької єпархії. Митрополит має право попросити для себе помічника, але це залежить від його волі та від волі синоду.

На думку Романа Дутчака, на рішення про надання Тернопільсько-Зборівській єпархії статусу митрополії вплинули історичні та адміністративні моменти, які склалися при утворенні єпархій. Одним з найважливіших аргументів є те, що Тернопіль – обласний центр.

Визначення кандидатури Тернопільсько-Зборівського митрополита було логічним та передбачуваним, стверджують священнослужителі. Хоча в історії можна зустріти багато різних випадків призначення чи обрання митрополита. «Наприклад, у Львівській архієпархії є верховний архієпископ, якого обирали єпископи. У визначенні кандидатури митрополита Тернопільсько-Зборівської митрополії є відмінність. Митрополія засновується на базі існуючої єпархії, в якій вже є єпарх. Цілком логічно, що митрополитом призначають саме його. Чин введення митрополита не так розширює повноваження єпископа, як піднімає його духовний статус», пояснює Роман Дутчак.

Коментуючи майбутню подію, владика Василій Семенюк, майбутній митрополит Тернопільсько-Зборівський, зазначив: «Виникнення митрополій є важливим етапом дозрівання УГКЦ. Це, в першу чергу, свідчить про поступові та зважені кроки у напрямку патріархату. Митрополичий статус сприятиме кращій координації та співпраці не тільки на загальноцерковному рівні, а й між Тернопільсько-Зборівською та Бучацькою єпархіями, які юрисдикційно належатимуть до Тернопільсько-Зборівської митрополії. Водночас ми продовжимо опікуватися з греко-католицькими парафіями, які знаходяться у Хмельницькій області».

Зоряна Гарасимів, Номер один

Коментарі вимкнені.