Про «турботливого» президента для Тернопільщини, дороги, корови і корупцію

Сайт Тернопільської ОДА урочисто повідомив про дві новини. І всі хороші. Перша – про те, що після телепроекту «Діалог з країною» у сільській глибинці відновлено автобусний рейс за маршрутом «Тернопіль – Різдвяни».

«До Президента України Віктора Януковича звернулася жителька села Різдвяни Теребовлянського району з проханням посприяти відновленню автобусного рейсу за маршрутом до їхнього села, йдеться у повідомленні. – За дорученням Глави держави звернення було розглянуто Тернопільською обласною державною адміністрацією і прийнято позитивне рішення».

І друга новина, передана через кілька днів після першого повідомлення. Так, в інформації йдеться про те, що «під час телепроекту до Президента України Віктора Януковича звернулися четверо жителів області з проханням посприяти у виплаті дотацій за утримання молодняку великої рогатої худоби, йдеться у повідомленні. За дорученням Глави держави, звернення було розглянуто Тернопільською обласною державною адміністрацією. Трьом заявникам віддалених сіл у березні вже здійснено відповідні виплати. Жительці Заліщицького району дотацію буде виплачено у другому півріччі 2013 року, у зв’язку з необхідністю доопрацювання представлених для отримання коштів документів».

…От який добрий у нас Президент. Як рідний тато. Дбає про кожного – і про те, щоб відновили маршрут, і про те, щоб дотації виплатили. Правда, після «необхідного доопрацювання представлених для отримання коштів документів».

Залишимо це на совісті організаторів подібних «телезвернень» «просто народу» до найвищих осіб в державі. Я оце читаю урочисто-піднесені рядки преc-лужби ОДА  про те, як Президент домігся того, щоб у тернопільському селі восторжествувала справедливість і думаю ось про що.

А чому це аж Глава держави має думати про відновлений маршрут, повернення обіцяних тією ж державою дотацій, людям, що зранку до вечора гнуть горба біля худоби, аби мати якусь копійчину?

Ну уявіть собі картину, що фермер штату Техас під час подібного телепроекту завчено формулює чужі фрази, випрошуючи для себе дотацію, чи відновлення «маршруту». Та «не царська», не президентська це справа, займатися цим. Там, у Техасі, апріорі такого не може бути. Бо кожен займається тим, чим повинен займатися і не просить президента вирішити проблему, яка мала б вирішуватися на місці.

Знаю, що у вже згаданих Різдвянах люди не раз обдзвонювали чиновників нижчого рівня, аби там відновили автобусний маршрут. Але чиновник у нас на те і є чиновник, аби всіляко гальмувати процес, створюючи штучні перепони, які можна подолати, зрозумілим усім чином.

Це ж стосується і тих же дотацій. Що ви думаєте, люди не зверталися до місцевої влади, не писали листи, не дзвонили, аби їм повернули те, що обіцяла держава? Звичайно, що це все було. Але ж, чому ж гальмується оця виплата?

Виявляється, система виплат складена так, що перед сільським господарем, котрий захоче скористатися тими дотаціями постане ряд перешкод. А зрозумів це, коли випадково у селі Товстолуг Тернопільського району на дверях сільської ради побачив  оголошення – роз’яснення щодо отримання дотацій.

Так ось, щоб отримати дотації за молодняк селяни повинні подати у сільську раду копії таких документів: паспортів великої рогатої худоби і ветеринарних карток до таких паспортів, а в разі утримання 10 і більше голів молодняку – виданий в установленому порядку витяг з Єдиного державного реєстру тварин, паспорт особи (цікаво, що перший документ про худобу поставили на перше місце, а потім вже – про особу , але до такого ставлення люди у нас,  на жаль вже звикли),  довідку про відкриття рахунка в банку, копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків…

І ще. Зазначені документи приймаються щомісяця до першого числа наступного місяця в порядку черговості їх надходження, про що робиться запис у журналі обліку, форму якого встановлює Мінагрополітики. Підставою для внесення до журналу відомостей про наявність у фізичної особи поголів’я молодняку, крім зазначених документів, є запис у погосподарській книзі, що ведеться сільською радою, або у разі, коли радою не ведеться погосподарський облік, – видана ними довідка про підтвердження наявності на відповідну дату у зазначених в реєстрі фізичних осіб молодняку великої рогатої худоби, який народився в їх господарствах.

Щоб пройти увесь процес отримання тих довідок, селянину потрібен не тільки й час та терпіння. Потрібні й певні суми для «прискорення» того процесу. Та, виявляється, навіть коли власник того «молодняка» тим чи іншим чином отримає необхідні довідки, йому вчасно гроші не виплатять. Вони, скажімо, можуть не поступити в область, район, їх трохи затримає казначейство… Одним словом, причин може бути багато, щоб селянин зрозумів, треба щось робити. Або нести комусь (а люди скажуть, кому) щось, або…чекати, коли буде раз на рік теледіалог з Президентом, прорватися в телеефір й сказати, президенту в обличчя усе, що думаєш – про дотації, котрих не дають. І Глава держави, занепокоєний рівнем зростанні корупції у сільській глибинці, терміново дасть низку доручень для вирішення порушених громадянами проблем.

Так що, принаймні галицькі селяни вже знають: коли не хочеш  трохи щось «дати», нехай навіть маленькому-маленькому   місцевому корупціонерчику, аби мати те, що обіцяє держава, треба дочекатися теледіалогу із Президентом. Він турботливий. Він почує кожного. І дасть, нехай « у другому півріччі», те, чого вчасно і законно люди не можуть отримати…

Орест Сарматський

Коментарі вимкнені.