Скандал у тернопільському дитячому футболі

Тернопільська ДЮСШ з футболу позбавлена 27(!) очок за фальсифікацію документів

За всю історію виступів тернопільської ДЮСШ з футболу у Дитячо-юнацькій футбольній лізі (ДЮФЛ), а це майже 20 років, ще не було такого гучного скандалу, як цьогоріч. Через фальсифікацію документів рішенням ФФУ одна з команд тернопільської школи, складена з 16-річних гравців, була позбавлена аж 27(!) турнірних очок.

 

Два Назари на одне обличчя

Як розповів «Номер один» член Комітету юнацького футболу ФФУ Володимир Герасимець, такий суворий вердикт Федерації футболу України був прийнятий через фальсифікацію заявкових документів.

– У заявку на сезон за тернопільську команду ДЮСШ (U-16) був внесений футболіст із прізвищем Назар Микичак (1997 р. н.). Хоча, як виявилось, насправді це був Назар Трошин (1996 р. н.), котрий у 2012 році виступав у чемпіонаті Тернопільської області за аматорську команду «Нива» (Теребовля). А оскільки Н. Трошин був старшим і не мав права грати за команду цієї вікової групи, відповідно  ДЮСШ (Тернопіль) була покарана ФФУ, – повідомив Володимир Герасимець.

За словами пана Герасимця, футболіст під прізвищем Назар Микичак виступав за тернопільську ДЮСШ (U-16) у шести поєдинках, тим самим у всіх команді зараховано поразки. Три з них, у яких тернополяни здобули перемоги, технічні (-:+), а в решти трьох матчах результати на користь суперників залишилися без змін. Водночас до ДЮСШ (Тернопіль) за фальсифікацію документів додатково було застосовано дисциплінарні санкції у вигляді зняття 3 очок за кожен матч, у якому брав участь футболіст «Микичак». Тим самим тернопільська команда втратила 9 переможних очок та на 18 пунктів отримала «бонусів», тому маємо дискваліфікацію, яка сумарно склала рекордних 27 очок. Цікаво, чи було в історії українського і світового футболу таке серйозне очкове покарання? Водночас більшість фахівців схиляються до думки, що це ще м’яке покарання, адже за фальсифікацію документів команду могли і зовсім зняти з ДЮФЛ. Тому в школі апеляції на рішення ФФУ не стали подавати, знайшовши при цьому крайнього. Як повідомив «Номер один» директор ДЮСШ з футболу й інших ігрових видів сорту Андрій Мотика, тренеру команди U-16 Петрові Старовському винесено догану. Причому в грошовому еквіваленті це не відбилось, адже дитячі футбольні наставники в Тернополі й так премій, зважаючи на фінансову скруту, не отримують.

Петро Ярославович у коментарі нашому виданню зазначив, що винить виключно себе в ситуації, що склалася.

– Коли проходила заявка, Назар Трошин повідомив мене, що його батьки розлучилися. Він жив з матір’ю,  причому перейшов на дівоче прізвище матері –Микичак. Коли представляв документи, які засвідчували його дату народження, я не перевірив все як слід. Тому так сталося, що в нашій команді, яка мала складатися з футболістів 1997 і жовтня-грудня 1996 р.н., був заграний гравець  трішки старший за це вік, – розповів Петро Старовський.

Водночас на одного тренера «вішати усіх собак” я б не став. Петро Ярославович у дитячому футболі вже 22 роки і за цей час зарекомендував себе з кращого боку. Практично завжди його команда показувала найкращі результати в ДЮФЛ. При чому за всю історію виступів тернопільської ДЮСШ у вищій лізі дитячо-юнацької футбольної ліги саме команда Старовського вперше і востаннє у середині 90-х виборола перше місце у своїй групі і пробилася до фінальної пульки. Але навіть якщо не брати попередні заслуги тренера, варто зазначити один факт. Він нього, як і від усіх інших тренерів, які представляють Тернопіль на всеукраїнських змаганнях, керівництво школи вимагає високих результатів. А де їх взяти, коли, до прикладу, тільки з команди Старовського влітку цього року пішло шість провідних виконавців. Не краща ситуація і в інших тренерів. Частенько гравці йдуть з Тернополя, незважаючи на категоричну позицію наставників. А деколи цей процес «пришвидшують» міські чиновники. Як стало відомо «Номер один», саме після «втручання» перших осіб міста до Моршина переїхали троє вихованців ДЮСШ. Але такі приклади – як виняток. Зазвичай  батьки (і їх потрібно зрозуміти), коли їхніми синами цікавляться багаті клуби, просто повідомляють, що вони виїжджають в те чи інше місто на постійне місце проживання, адже подібного шансу більше може й не трапитись. Саме у такий спосіб з Тернополя пішли вправні виконавців у Севастополь, Львів, Миколаїв тощо, розповів «Номер один» Андрій Мотика.

Не маючи реально впливу на цей процес, тренери ДЮСШ останніх кілька років мучаться і правдами-неправдами таки залишають футбольну школу у вищій лізі ДЮФЛ.  Проте не на диктофон вони говорять, що краще було б вилетіти з вищої ліги, бо тягти непосильний віз немає сил. Разом з тим, ніхто з них не хоче стати тим останнім тренером, через якого команда залишить елітну дитячу лігу…

Від об’єднання доданків сума не змінилася

Коли наприкінці березня цього року депутати Тернопільської міської ради прийняли рішення про об’єднання двох спортивних шкіл – ДЮСШ №3 і ДЮСШ з футболу в одну, очікувалось, що у тернопільському спорті, особливо в його ігрових видах (новий навчальний заклад назвали “Дитячо-юнацька спортивна школа з футболу та інших ігрових видів спорту”), а головне – у футболі, ситуація зміниться на краще. А саме – зміцниться матеріальна база, зникнуть внутрішні конфлікти, а сама школа стане одним з головних підрозділів футбольної піраміди з вершиною під назвою ФК «Тернопіль». Але цього не сталося. Не пройшло і півроку, як школа на чолі з новими, молодими та амбітними керівниками – професійними футбольними арбітрами після виявленої «підставки» прогриміла на всю Україну.

А між тим, тоді, у березні, об’єднання спортивних шкіл подавалося під двома головними «соусами». По-перше, говорилося, що це дозволить зменшити навантаження на міський бюджет Тернополя. По-друге, було дуже багато звинувачень на адресу тодішнього директора футбольної школи, мовляв, вихованці школи переходили в інші команди (інтернати, клуби тощо), а грошей за їх підготовку ніхто не бачив. Відповідно робилися гучні заяви на кшталт ми виведемо на чисту воду усіх, хто причетний до «дитячих» грошей.

Водночас, за спостереженнями журналістів «Номер один», через доволі роздутий штат ні першого не сталося (економія міського бюджету мала становити понад 300 тисяч гривень), ні другого (серйозних додаткових фінансових вливань за підготовку футболістів ніхто не відчув).

Разом з тим, липкі до грошей руки, очевидно, таки знайдено. Це у коментарі

«Номер один» підтвердив міський голова Тернополя.

– Про те, що ви говорите, є реальне документальне підтвердження. А саме –відповіді з клубів, які перераховували кошти за вихованців тернопільського футболу, але їх отримували далеко не спортивні школи чи бюджет міста, а окремі посадові особи. Сьогодні за такі дії вже порушено кримінальну справу, – зазначив Сергій Надал.

За інформацією, якою володіє «Номер один», проти одного з колишніх керівників тернопільської ДЮСШ з футболу кілька тижнів тому порушено кримінальну справу за ч. 3, ст. 191 Кримінально кодексу України, яка звучить наступним чином: «Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб». І такі дії караються обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

І хоча цей чоловік віднедавна у спортивній школі не працює, більше того, він вже давно пенсійного віку, очевидно, і здоров’я у такі роки не молодече, відповідно за всією суворістю закону його не каратимуть. Але, як би там не було, його можуть зробити таким собі цапом відбувайлом. Хоча не в усьому винен цей чоловік. За довгі роки не могли не знати перші особи міста, їхні заступники гуманітарного спрямування, керівники управлінь та відділів спорту й особливо – освіти (у безпосередньому підпорядкуванні якої довгі роки була ця школа), що відбувається в їхній комунальній установі. Хтось закривав на всі ці речі очі, хтось був у долі, а хтось його довго прикривав. Але,  як кажуть у народі, скільки ниточці не витися, кінець таки буде…..

ФФУ не виробила чітких правил гри у дитячому футболі

Разом з тим скандал з підставним гравцем став детонатором до справжніх проблем у дитячо-юнацькому футболі України. На сьогодні став масовим відтік молодих футболістів з таких бідних футбольних шкіл, як тернопільська. Якщо раніше за підготовку молодого гравця установа, в яку він переходив, офіційно проводила оплату школі, яка його виховала (інше питання, де ці гроші осідали), то нині – ні. А все завдяки непрозорим правилам гри, які, очевидно, підлаштовані під провідні українські футбольні клуби. Нині лише при підписанні першого професійного контракту ФК має розрахуватись із школою за підготовку футболіста. Натомість коли молодого футболіста забирають раніше, то жодних розрахунків не проводиться. Відповідно багаті клуби, які мають у своєму розпорядження цілі футбольні академії чи інтернати із значно більшими бюджетами, ніж тернопільська ДЮСШ, легко переманюють футболістів. І школи за їх підготовку не отримують жодної компенсації. Тим самим такі футбольні школи, як тернопільська, залишаються біля розбитого корита. Бо захистити її практично нікому. Адже місцева футбольна школа лише поки формально є однією зі складових піраміди ФК «Тернопіль». Муніципальний клуб тільки на стадії становлення, і його очільники ще до кінця не знають всіх нюансів трансферного ринку молодих футболістів. А співпраця між ФК «Нива» і ДЮСШ має здебільшого формальний характер, натомість про створення власної дитячої футбольної школи керівники «Ниви» обережно говорять, як про далеку перспективу.

Футбол на Тернопільщині розвиватимуть… львів’яни

Що чекати тернопільському дитячо-юнацькому футболу в найближчому майбутньому? Нічого оптимістичного сказати не можемо. Так, на минулому тижні за дорученням Президента ФФУ Анатолія Конькова голова комітету юнацького футболу ФФУ С. Кочубинський та його заступник В. Пищев здійснили робочу поїздку в Західну Україну. Мета відрядження – оцінка перспективи створення трьох регіональних центрів розвитку дитячо-юнацького футболу – Львів, Володимир-Волинський (Волинська обл.),  Свалява (Закарпатська обл.) та одного міжрегіонального – у Львові, повідомили «Номер один» у прес-службі ФФУ.

Зокрема, під час перебування у Львові представники ФФУ зустрілися з керівництвом ФК «Карпати» стосовно можливості створення на базі клубу міжрегіонального центру розвитку дитячо-юнацького футболу, до якого увійдуть сім областей: Тернопільська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Хмельницька та Чернівецька.

Як бачимо, Тернопільщина нині не в пріоритетах і у представників ФФУ. Та й це не дивно, адже в нашій області відсутня відповідна інфраструктура для повноцінного розвитку дитячо-юнацького футболу. А оскільки Тернопільську область оминають київські футбольні чиновники, то сподіватись на підняття рівня місцевого футболу та покращення інфраструктури у найближчому майбутньому годі.

Поки не зміниться ставлення до дитячого футболу на місцях, поки тренери не відчують, що за свою каторжну роботу вони отримують гідну платню, а футболісти-збірники області харчуватимуться не на мізерних 4,50 грн., поки в Тернополі не буде стандартного футбольного поля із штучним покриттям, нас і далі футболу навчатимуть… львів’яни, волиняки, моршинці та кримчани.

Віталій Попович

КОМЕНТАР

Сергій Надал, міський голова Тернополя

– Як місто «боротиметься» за вихованців тернопільської ДЮСШ?

– Декілька тернопільських футболістів і справді перейшли в інші спортивні школи. Останні, які їх взяли, добровільно не виявили бажання перерахувати кошти за виховання цих футболістів, тому я вже підписав звернення до Федерації футболу України, і будемо, якщо виникне така необхідність, готуватися до судового позову. Будемо виставляти претензії, щоб нам компенсували кошти, які були витрачені на підготовку молодого футболіста. Хоча сподіваюся, що нам вдасться вирішити цю проблему з допомогою ФФУ, адже маємо там лобіста Володимира Мариновського. Переконаний, що він, обіймаючи посаду заступника голови ФФУ, допоможе нам у вирішенні цієї проблеми.

Номер Один

Коментарі вимкнені.