Чотирилапий Бім шукає людей, щоб… урятувати

Лабрадор Бім тернополянина Руслана Небесного – незвична домашня тварина хоча б тому, що ходить… на роботу. Пес служить в Управлінні державної служби надзвичайних ситуацій у Тернопільській області. Однак, в офісі за паперами він не сидить, компетенція Біма – пошук людей під уламками будівель та споруд, а ще заблукалих у лісі.

Пес, який уміє рахувати і розуміє три мови

Біма мені подарували друзі, розповів «Погляду» Руслан Небесний. На той час у Тернопільській області не було жодної пошуково-рятувальної собаки, тому я вирішив тренувати своє цуценя. Собака потребує догляду і уваги, наче маленька дитина. Але дитина, коли підросте, може сказати, що вона хоче, на відміну від тварин… Хоча Бім уміє рахувати до трьох: я показую йому палець, він видає одне «гав», два пальці – «гав-гав», на три – «гав-гав-гав».

Крім цього пес розуміє команди німецькою, російською та українською. Хоча німецьку використовують тільки на роботі, позаяк з повною концентрацією повсякчас він фізично не витримає. Тому всі робочі команди під час пошуку Бім чує німецькою, чудово розуміє побутові команди російською, а вдома з ним спілкуються українською. Сам Руслан Небесний вільно володіє польською та іспанською мовами.

Бім тричі був на території виконання антитерористичної операції на сході України.

«Зграя своїх»

Цей лабрадор дуже любить дітей, загалом велелюбний пес.

– У мене є троє внуків, які з ним із задоволенням граються, – каже пан Руслан. – Підозрюю, коли їдуть в гості, більше поспішають до Біма, ніж до дідуся з бабусею (усміхається, – ред.). Він не має в нашій сім’ї любимчиків, адже бачить нас як «зграю своїх».

Бім – повноцінний член сім’ї Небесних. Його улюблений простір вдома – в коридорі. Там у нього є свій килимок, мисочка з водою. Влітку найбільше часу проводить надворі, в альтанці.

Втім, добродушний пес не пропускає нагоди настрашити сусідських котів, щоб з маскою задоволення спостерігати, як вони втікають. І таки не завжди люб’язний до людей, про це знає навіть Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який вирішив пожартувати над поважним собакою:

Пес-рятівник не торкається постраждалих

У Біма чималий гардероб. Найбільше уваги в обмундируванні собаки-рятувальника приділяють спецвзуттю, якого на  лапках майже не видно. Під час виїздів на техногенні завали воно надзвичайно важливе, бо там часто є бите скло, гостра арматура, інші предмети, об які можна поранитися. Одяг же слугує для того, аби собаку краще бачили люди, а також для морального полегшення постраждалих. Скажімо, коли людина лежить під завалом при свідомості й бачить, як до неї біжить масивний пес (приміром, Бім важить 43 кілограми), постраждалий може дістати ще більшого переляку. А доводиться шукати і дітей.

На таких об`єктах доводиться працювати Біму. Він може знайти потерпілого у руїнах на чотириметровій глибині і відчути людину, яка від нього на висоті до двох метрів.

– Пес-рятівник не торкається людей, яких знайшов, а лише гавкає, сигналізуючи пошуковій групі, – розповів Руслан Небесний. – Адже його завдання – лише знайти людину.

Собака-рятівник знаходить місце, де є жива людина за запахом, і що важливо: шукає найкоротший шлях, звідки можна дістати потерпілого.

Як розповів кінолог, найбільш навантаженим по пошуку був 2015 рік, коли вони з Бімом отримали 9 залучень, з них у 7 випадках знайшли зниклих живими.

Найкращі друзі.

Тандем спецпризначення

7-річний Бім має міжнародну категорію «Б» — коли собака допускається до міжнародних рятувальних операцій. Це вище, ніж категорія «А». Пес та кінолог, як мінімум, раз у рік проходять атестацію.

– У 2012 році я познайомився із на той час начальником кінологічної служби Міжрегіонального центру швидкого реагування в м. Румни Сумської області Заповітряним Ігорем Станіславовичем, саме йому найбільше завдячую у підготовці Біма, — розповів Руслан Небесний. – Його робота – це взірець того, як працювати з собаками.

Крім Біма в управлінні ДСНС Тернопільської області служать лабрадор Тоша (повне ім’я Тошиба) та вівчарка Сенді. Як правило, всі три собаки працюють в комплексі. На жаль, цьогоріч Тоша виходить на пенсію за віком. Тренують і супроводжують собак під час порятунку людей професійні кінологи Руслан Небесний, Катерина Кузик і Ярослав Губський. Ця група кінологів є позаштатною на базі пошуково-рятувальної групи УДСНС. За підтримки керівництва управління кінологам виділили окремий автомобіль для перевезення собак-рятівників під час екстрених виїздів.

Ірина Юрко.

Фото надані Русланом Небесним.

Бім в АТО.

Коментарі вимкнені.