Надал забороняв публікувати проекти депутатів, «щоб не сміявся весь Тернопіль» (відео)

21 жовтня на крайній сесії міської ради з’ясувалося, що не всі проекти рішень депутатів оприлюднюються на сайті міської ради, як того вимагає закон. Причина банальна – міський голова дає особисту вказівку не публікувати ті проекти депутатів, які він вважає незаконними чи такими, з яких сміятиметься усе місто.

Проте депутати не бояться бути висміяними, і просять Сергія Надала більше не накладати власне суб’єктивне вето на їхню роботу. Пояснюють, що оприлюднюватися повинні навіть незаконні та некваліфіковані проекти, аби їх могли обговорити та виправити депутатські комісії, юристи, громадськість.

«Погляд» подає стенограму словесної перепалки між депутатами, чиї проекти рішень не оприлюднені (Н.Зелінка, А.Шкула, І.Сороколіт), між секретарем міської ради, який відповідає за оприлюднення проектів на сайті міської ради (В.Шумада), та між міським головою який, як виявилося, і винен у порушенні регламенту (С.Надал).

shumada_nadal00001

Назар Зелінка: Депутатське запитання до секретаря міської ради Віктора Шумади. На підставі чого і чому не опубліковуються деякі проекти рішень, авторами яких є депутати? Згідно закону Ви відповідаєте за дану процедуру, а згідно регламенту подані будь-які проекти мають публікуватися протягом доби. По деяких проектах рішень вже минуло більше місяця, а вони досі не опубліковані.

Віктор Шумада: Абсолютно всі проекти рішень, які вносяться депутатами, я згідно регламенту скеровую в організаційне управління і в відділ зв’язків з громадськістю для оприлюднення. Але технічної можливості вносити на сайт чи оприлюднювати я не маю. Я є посадова особа, отримавши звернення скеровую його і інформую міського голову про надходження такого звернення.

Назар Зелінка: Тоді в мене наступне депутатське запитання до начальника оргвідділу і до начальника відділу зв’язків з громадськістю. Чому не оприлюднюються деякі проекти рішень, авторами яких є депутати міської ради?

Втручається Сергій Надал: Значить, я дам відповідь на ваше запитання…

Назар Зелінка: Ну я ж задаю питання до…

Сергій Надал: Я перепрошую, ви тут не керуєте проведенням сесії, ви не можете на сесії задавати питання. Буде в порядку денному звіт Добрікової (нач. Управління організаційної роботи – прим. авт.), або звіт Калуш (нач. Відділу зв’язків з громадськість), будете задавати.

Назар Зелінка: В Законі України «Про статус депутатів місцевих рад» є норма про депутатське запитання і я маю повне законне право задавати депутатське запитання. А також в регламенті є чітко вказано, що головуючий, з усією повагою до Вас, не має права коментувати виступи виступаючих.

Сергій Надал: Я не коментую, а даю відповідь на Ваше запитання.

Назар Зелінка: Але я не до Вас задаю питання.

Сергій Надал: Дозволите?

Назар Зелінка: Будь ласка..

Сергій Надал: Чому відповідь даю я? Тому, що була моя вказівка особисто – не оприлюднювати. Чому? Ви отримали письмову відповідь, що ваш депутатський проект рішення не відповідає вимогам законодавства. Я не хочу оприлюднювати на сайті міської ради те, з чого буде сміятися весь Тернопіль: незаконні проекти рішень. Ви отримали про це письмове обґрунтування.

Назар Зелінка: Але де в законі описані причини, чому не публікуються проекти рішень? Проект рішення – це особиста відповідальність депутата, якого обрали виборці, мешканці Тернополя. І якщо депутат хоче, щоб з нього сміялися, нехай воно буде опубліковано і з нього сміються, якщо будуть вважати за потрібне. Але на даний момент є чітко регламентована законодавча можливість депутата подати проект рішення. І він має бути опублікований. Немає такої норми, на підставі чого він може бути неопублікований. Тому прошу на майбутнє публікувати…

Сергій Надал: Дякую. Я обов’язково врахую ваше зауваження.

zelinkal00001

Питання, яке підняв Назар Зелінка, за кілька хвилин підтримав і його колега по фракції «Самопоміч» Андрій Шкула. Перед тим, як зачитати своє депутатське звернення, він кинув репліку: «Хочу подякувати Назару, що підняв важливе питання, бо і мій проект рішення також мав суперечність з Конституцією, що мене дуже здивувало, насправді. Але нічого, буває всяке…»

Згодом до секретаря міської ради звернувся інший депутат, член ВО «Свобода» Іван Сороколіт. Він навів приклад, як має рухатися проект рішення до розгляду його в сесійній залі, та задав пряме питання Віктору Шумаді.

Іван Сороколіт: У мене депутатське запитання до секретаря ради. Бо він не дав чітку відповідь на запитання, яке задавав Назар Зелінка. Регламент міської ради і Закон України не передбачає відповідальність секретаря ради за зусилля по оприлюдненню – він відповідає за оприлюднення. В мене до вас питання: як Ви вважаєте, пане Вікторе, чи повинні оприлюднюватися згідно закону проекти рішень?

Коментар додам: в нас є ряд проектів рішень, навіть на цій сесії, де є зауваження юристів, які стверджують, що вони є з порушенням. Якщо ми займаємо позицію, що ті проекти рішень, які порушують законодавство, не мають права на оприлюднення, то яким чином ті рішення були оприлюднені раніше? Як на мене, депутат має право оприлюднити проект рішення з помилкою. Але ця дискусія про законність-незаконність має тривати на комісіях і в сесійній залі.

До прикладу, я зареєстрував проект рішення про наглядові ради комунальних підприємств. Я не стверджую, що він ідеальний, що він законний, що він щось можливо десь не порушує. Це моя депутатська діяльність. Але з етапу коли я його подав він повинен оприлюднитися. А далі всі бажаючі громадяни, юристи, депутати, бачачи, що він оприлюднений і рухається за процедурою прийняття, вносять свої правки, зауваження, коментарі. І він поступово рухається згідно регламенту до винесення на сесії. Неоприлюднитися він не може.

І якщо секретар ради не може реалізувати свою відповідальність, він повинен це доводити, аргументувати і, напевне, апелювати що йому заважає. Або він має дати відповідь депутату-ініціатору про те, що він відмовляє в оприлюдненні.

Я теж більше, ніж 10 днів тому на Вас, пане Вікторе, направив звернення, де аргументував ці речі. Пройшло більше 10 днів – мені відповіді від Вас не надходить.

Дайте, будь-ласка, відповідь на пряме питання, чи повинні оприлюднюватися проекти рішень.

Віктор Шумада: Дякую, Іване Леонідовичу за поставлене питання. Проекти рішень, на мою думку, повинні оприлюднюватися.

Підготувала Вовк Любов

Коментарі вимкнені.