Тернопільська обласна рада більше мертва, ніж жива

Дочасних виборів Тернопільської обласної ради прагнуть політсили, але вирішити, бути їм чи ні, може лише Партія регіонів

Після парламентських виборів усе частіше з боку різноманітних політичних сил лунають заяви з приводу доцільності проведення дочасних виборів до Тернопільської обласної ради. Рада фактично неспроможна прийняти жодної більш-менш резонансної політичної заяви, а господарські питання голосуються за принципом «ти мені – я тобі». І якщо діючий поки голова облради Олексій Кайда ще якось утримував раду в руках, то після того, як він пересяде в крісло депутата Верховної Ради, «обрізана» облрада перетвориться в аморфний орган. Він або плистиме за течією до закінчення повноважень (до 2014 року), або ж буде розпущений заздалегідь. Обидва варіанти мають право на існування, тому сьогодні у політичному бомонді області йде боротьба, хто перетягне ковдру на свій бік.

 

 

У раді не працює четверта частина депутатського корпусу

Про те, що Тернопільській обласній раді конче потрібно перезавантаження, говорять факти. Як відомо, депутатський корпус ради формують 120 народних обранців. Але на сьогодні «живих» депутатів залишилося лише 92. Так, 12 «б’ютівців» відмовилися працювати в обласній раді, обнуливши свій партійний список ще в 2009 році одразу після їх обрання, бо порахували, що самі вибори відбувалися з порушення виборчого законодавства. Натомість ще у двох фракцій інші проблеми – їхні депутати в 2010 році проміняли обласну раду на ради нижчих рівнів. Зокрема, фракція ВО «Свобода» через таку рокіровку втратила своїх 13 «штиків», а «Єдиний центр» – трьох. Тобто в раді не працює майже четверта частина депутатського корпусу. І хоча дві останні партії ще можуть ввести своїх депутатів, адже їх партійний список довгий, але цього не роблять через одну просту причину – голова обласного тервиборчкому, представник Комуністичної партії Сергій Іщенко, не спроможний або не хоче збирати комісію, щоб формально затвердити замість депутатів, які вибули, наступних за списком кандидатів. І хоча останнє питання піднімалося неодноразово на сесіях обласної ради, є відповідні рішення суддів, про патову ситуацію в обласній комісії знають і в ЦВК, але жодних дієвих кроків у цьому напрямку не робиться.

Діюча облрада задовольняє «Свободу» і «регіоналів»

За нинішнього стану справ є два виходи: або змусити виборчком таки завести депутатів, облрада запрацює і відпрацює встановлений 5-річний термін, або ж Верховною Радою буде прийнято рішення про її перевибори.

Перший варіант, що цікаво, найбільше підходить двом партіям-антагоністам – «свободівцям» і «регіоналам». Соратники Олега Тягнибока вустами Олексія Кайди вже озвучили свої довгострокові наміри.

– Згідно з рішенням Конституційного суду Тернопільська обласна рада обрана до березня 2014 року терміном на 5 років і саме стільки вона має працювати. Відповідно наш наступний крок – завести депутатів, яких два роки територіальна комісія не заводить. Бо за «Свободу» не було кому поклопотатися ні в Центральній виборчій комісії, ні в судах чи в прокуратурі. Зараз у нас буде величезна фракція у Верховній Раді. Є рішення судів по всіх депутатах, які мали би зайти в обласну раду. Ми будемо вимагати виконання рішення судів, звільнення тих керівників, які досі не виконали своїх посадових обов’язків, – заявив Олексій Кайда.

Олексій Петрович добре прорахував, що отримати 50 мандантів за нинішніх електоральних уподобань мешканців Тернопільської області ВО «Свобода» не зможе, тому партія до останнього триматиметься за раду чи то у повному складі (що звичайно краще), чи хоча б за «обрізану».

«Регіонали» ж, маючи третю за кількістю депутатів фракцію, хоча й не отримали посади у керівних органах ради, але сформували міжфракційну групу «За реформи і порядок» й отримали тим самим «золоту акцію». Адже без їх голосів не можна прийняти жодного серйозного рішення. Разом з тим, фракція Партії регіонів є доволі нестабільною, позаяк навіть її керівник Павло Федик дозволяє собі відкрито критикувати керівництво обласної держадміністрації, яке, як відомо, є теж керівництвом Партії регіонів на Тернопіллі. Як і не має прямого впливу партійне керівництво ПР на уповноважену фракції «регіоналів» Ярославу П’яла, брат котрої (Орест Муц) ледь не кровний ворог голови облорганізації Партії регіонів Валентина Хоптяна. І хоча київське «регіональне» керівництво з приводу своїх депутатів на Тернопільщині має подвійні думки, але зважаючи на провальні результати парламентських виборів і те, що за короткий час ПР не вдасться кардинально змінити громадську думку на свій бік, все ж більше вони, очевидно, схиляються до прислів’я: «Краще синиця в руках, ніж журавель у небі». А враховуючи те, що саме від більшості у Верховні Раді залежатиме, бути виборам на Тернопільщині чи ні (а вона, ця більшість, є і найпевніше буде «регіональною»), то з великою долею ймовірності можна говорити, що раді дадуть життя, можливо, навіть до 2014 року.

«Батьківщина», «УДАР» і «Фронт змін» – «за» дочасні вибори

Разом з тим, обласні осередки головних на сьогодні опозиційних сил «Батьківщини», «УДАРу» і «Фронту змін» сплять і бачать своїх соратників у Тернопільській обласній раді. Жодна з цих партій не представлена в облраді, а тому їх очільники робитимуть все можливе і неможливе, щоб дочасні вибори на Тернопільщині відбулися у найближчий час. Особливо цього, мабуть, хоче головний «фронтовик» Роман Заставний, котрий після парламентських виборів залишився найбільш ображений, бо єдиний з голів опозиційних партійних осередків не виборов депутатського мандата. І хоча Роман Йосипович відкрито не говорить про майбутні партійні плани, але за свого першого заступника по виборчому штабу в Об’єднаній опозиції сказав сам керівник штабу й одночасно голова облорганізації ВО «Батьківщина» Василь Деревляний.

Дострокові вибори до Тернопільської обласної ради повинні відбутися. Це питання часу, заявив 30 жовтня на прес-конференції вже тричі народний депутат.

– Однозначно, сьогоднішня обласна рада не представляє інтересів мешканців Тернопільщини, які на парламентських виборах віддали 70% голосів за опозиційні сили. Там є різношерстна публіка, яка не те що не захищає область, вони навіть бояться захистити той чи інший засіб масової інформації, не приходять  на сесії, не голосують тощо. У найближчий час будемо домовлятися і зробимо все, щоб цих партій, які працюють виключно на себе і на режим Януковича, більше не було, – заявив Василь Деревляний.

Більш стримано поводяться «ударівці», адже їх обласний лідер Ігор Побер став нардепом. Натомість багато з його однопартійців витратилися, тому вони не проти  побути депутатами хоча б обласної ради, якщо не вийшло Верховної Ради.

Віталій Попович, Номер один

КОМЕНТАР

Ярослав Чорнозуб, незалежний політичний експерт:

– Оскільки нинішня обласна рада не відображає політичної карти області, тому правильним рішенням для Тернопільщини як політично, так і чисто по-людськи мали би бути дострокові вибори. Разом з тим, усім політсилам на майбутнє потрібно враховувати мажоритарну складову, якої не було в 2009 році.

Коментарі вимкнені.