Цьогоріч зима у Тернополі тривала 116 днів!

У березні на Тернопільщині переважала погода зимового характеру з нестійким температурним режимом, – розповів “Погляду” начальник ЦГМ Степан Софінський. Теплішим був початок місяця, декадна температура повітря на 1,0-1,7 о перевищувала норму. В другій декаді похолодало, середня температура повітря на 2-3о була нижчою за норму. А остання декада березня, за весь період метеорологічних спостережень, вдруге виявилася найхолоднішою після 1952 року.
Впродовж 18-23 днів спостерігалися відлиги, під час яких максимальна температура повітря в
денні години підвищувалася до плюс 1-5 о , місцями – до плюс 6-12 о.
Нічні температури повітря нижче 15-18 о не знижувалися.
Опади відмічалися часто, місячна їх кількість за березень склала 2,5-3,4 місячних норм і
була найбільшою за період спостережень з 1946 року. Така кількість опадів сприяла накопиченню вологи в грунті, так як промерзання грунту було слабке і при відлигах талі води просочувались у грунт.
Впродовж березня у зимуючих культур тривала перезимівля, вони знаходилися в стані стійкого
зимового спокою.
Сніговий покрив на полях з озиминою залягав впродовж місяця. В дні з відлигами, туманами та мрякою він ущільнювався, насичувався водою і зменшувався у висоті, а в південних і західних районах сходив повністю. На кінець місяця на полях зберігався сніговий покрив висотою до 20-40 см і більше, в південних районах – значно меншої висоти 2-9 см.
Впродовж місяця на переважній частині території області грунт талий або слабо мерзлий (1-6 см). Лише в центральних районах області глибина промерзання грунту досягала 25 см, зверху грунт відтав до 8 см.
Температура грунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур знижувалася до мінус 0-4 о. Така температура грунту була значно вищою критичної температури вимерзання рослин, яка за розрахунками становила мінус 11-15 о.
Суми від’ємних середньодобових температур повітря за березень склали 70-96 о , а з початку зими (4.12.2012 р.) склали 410-530.
Розвиток весняних процесів у нинішньому році відбувається з запізненням.
Закінчення метеорологічної зими (перехід середньодобової температури повітря через 0 о) відбулося 30 березня, що на місяць пізніше звичайних строків. Тривалість зими склала 116 днів, тривалішою зима була в 2006 р (127 днів), 1996 р (123 дні).
Перезимівля зимуючих культур в третій декаді березня відбувалася за задовільних умов.
Однак, при наявності на полях високого снігового покриву і його таненні, можливе утворення на полях застоїв талої води, що призведе до локального випадання ослаблених рослин.
Зважаючи на значні запаси води в снігу, не виключено перезволоження ґрунту, що спричинить затримку дозрівання ґрунту і відповідно початок весняних польових робіт.

Коментарі вимкнені.