У Тернополі висадять тисячу дерев, а на мільйон гривень насаджають квітів

Цього року мерія виділила на озеленення Тернополя, зокрема на висадку клумб, 1 млн. грн.

Це лише третина необхідної для втілення ландшафтних проектів суми, однак скупий бюджет не завадить ландшафтним архітекторам зробити з Тернополя місто квітучої мрії, запевняють комунальники. Також протягом року в обласному центрі висадять близько тисячі дерев. Частина саджанців з’явиться у місті вперше. Рідкісними та унікальними деревами планують засадити парки «Топільче» та Національного відродження. Детальніше про операцію «Зелене місто» «Номер один» розповів заступник начальника управління – начальник відділу благоустрою та екології управління ЖКГ Тернопільської міської ради Олег Соколовський.

На «співучці» стрес зніматимуть райські яблука

Тернопіль – одне з перших міст України, яке затвердило екологічну мережу міста. Документ дає можливість підійти до питання озеленення з наукової точки зору, а не методом хаотичного висадження дерев. Графічно місто «розбите» на кілька секторів або, як їх називають комунальники – стільники. Фахівці вираховують екологічну ємкість кожного стільника, беручи до уваги загазованість зони, густоту населення тощо. Зробивши аналіз ділянки, комунальники спільно з дендрологами визначають, які саме рослини потрібно висадити у даному секторі та в якій  кількості, аби екологічна ємкість сприяла нормальній життєдіяльності людини.

Основою екологічної мережі є ядра. Одним з них є парк Національного відродження. Цього року мерія висадила тут 100 саджанців райського яблука роялті. Це посадковий матеріал найвищої якості.

– Висаджування райського яблука – цілеспрямована акція,  аби збільшити шанси парку отримати статус природозаповідного.  На сорті саме цього дерева наш  вибір зупинився не спроста. Виявляється, райське яблуко знімає візуальне забруднення – таку собі неприємну картину забруднених пейзажів, яку щодня у містах споглядає людина. Такий «краєвид» може викликати депресію і навіть онкологічні захворювання. Іншим ядром є парк «Топільче». Торік депутати міськради висадили там 100 червоних дубів. Це дещо дешевші, але не менш цікаві дерева. З настанням осені листя дуба повність змінюють колір на червоний. Переваги цього дерева у тому, що воно росте на ґрунтах з підвищеною вологістю і робить це дуже швидко. Свій внесок в озеленення парку «Топільче» зробив один з відомих банків, філії якого представлені у Тернополі. За ініціативи комерційної структури парк оновився новими канадськими кленами, липою та червоним дубом, – розповідає Олег Соколовський.

Священним деревом українців з давніх-давен вважається липа. Кажуть, вона задана поглинати у себе негативну енергію, тому її традиційно висаджують біля церков, в’язниць, лікарень.

– Якщо уважно придивитися до стовбура липи, можна побачити нарости – їх вважають резервуаром для накопичення негативу. Чимало громадян виступають противниками насаджень тополь, вважаючи дерево потужним алергеном. Водночас тополя є найекологічнішим деревом. За вегетаційний період вона вбирає в себе 70 кг бруду. Для порівняння, наступним у рейтингу найекологічніших є клен. Він вбирає всього 30 кг. Тому тополі висаджуються у промислових зонах: біля котелень, заводів, фабрик тощо, – пояснює Олег Іванович.

Аналізуючи стільники, дендрологи дійшли до висновку, що у Тернополі різко зменшилась кількість хвойних порід. Натомість вони мають серйозну перевагу над листяними деревами. Хвойні виділяють фітонциди, які мають ефект знезараження.

– Місто планує підсилити хвойними деревами флору навколо шкіл, інститутів, дитячих садочків. Інші їх переваги у тому, що вони завжди зелені, по-друге – з них не опадає листя, в результаті економляться гроші на прибиранні.

Загалом цього року в Тернополі заплановано висадити близько тисячі кущів та дерев. Задоволення це не з дешевих. Наприклад, один саджанець ялівця козацького коштує  40 грн., ялини колючої голубої – 105 грн.

Тернополянам рекомендують екопарковки та «альпійські гірки»

Унікальні дерева – явище неординарне і навіть в деякій мірі екзотичне. Однак, аби вони почали тішити очі тернополян, комунальникам доведеться попотіти. Справа в  тому, що не всі саджанці приживаються у нових умовах. Одна з причин – дороги взимку посипаються сумішшю солі, піску та шлаків. Коли така «компанія» потрапляє у грунт, це смерть для дерева. Коріння старого дерева знаходиться дуже глибоко, тому «старожили», як правило, не вразливі до такої суміші, натомість з молодими деревами є проблеми, каже Олег Іванович. «Тому ми викопуємо великі лунки, засипаємо свіжу землю. Друга проблема – хуліганство. На вул. Лучаківського ми висадили 50 саджанців червоного дуба. На даний час їх залишилось лише 5. Решту поламали. Запитання: для кого ми стараємось? Чому тернополяни не шанують того, що мають? Ми ж не можемо біля кожного молодого дерева поставити міліціонера».

Серйозною проблемою флори Тернополя є одночасне висаджування дерев у парках обласного центру. Тепер усі вони в однин період постаріли. Як результат, у місті відбувається масовий зріз дерев. Цьогоріч на зрізку дерев з міського бюджету виділено 100 тис. грн. Після зрубування від дерева залишається тільки пеньок. Як правило, «зрубки» знаходяться у придорожній зоні: навколо них бруківка, внизу – комунікації. Коренева система є точним відображенням наземної частини дерева. Її довжина може сягати 20 метрів. Корчування пеньків може призвести до пошкодження комунікацій, асфальтного покриття та бруківки. Дендрологи та комунальники Тернополя поміркували і придумали унікальну  технологію знищення пеньків.

– Ми прийняли рішення зробити у пеньку глибоку дірку, засипати її землею та посадити сюди нове дерево, яке своїм корінням знищить старий пеньок, – каже Олег Соколовський.

Цього року місто виділило на озеленення Тернополя 1 млн. грн. За ці кошти заплановано висадити клумби. Зараз над паспортами та проектами клумб працюють ландшафтні архітектори ТДВ «Зеленбуд», яке виграло тендер на озеленення. Вони подають пропозиції на розгляд управління. Унікальних квітів цього року на клумбах Тернополя очікувати не варто, натомість місто обіцяє вразити оригінальністю дизайнерських рішень. Весь посадковий матеріал висаджений ТДВ «Зеленбуд».

Виділений мільйон – це лише третина потрібної на висадження клумб суми, каже Олег Соколовський. У дану суму включено ще й вертикальне озеленення міста – чаші на стовпах та підвісні вазони. Висадку квітнів планують розпочати з початку травня. Саме у перших числах цього місяця синоптики прогнозують потепління.

Щодо прибудинкових територій, то їх комунальники рекомендують прикрашати «альпійськими гірками».  Спеціалісти управління спілкуються з керівниками ЖЕКів та ОСББ і пояснюють їм технологію облаштування прибудинкового «оазису». Загалом поєднання рослин та каміння має хороший естетичний ефект, позитивно впливає на психіку людини, каже Олег Соколовський. У Тернополі є вже кілька таких проектів. Один з них – на Східному.

– За кордоном висаджують не дерева, а газони. Останні екологічно у п’ять-шість разів ефективніші, адже найбільша загазованість у містах знаходиться на рівні 50-60 см від поверхні землі. Натомість дерево знаходиться значно вище. Враховуючи це, ми пропонуємо робити поблизу будинків екопарковки. Сьогодні є багато нарікань на водіїв, які залишають свої автомобілі у дворах будинків. Ніхто не зупинить прогресу, кількість авто й далі збільшуватиметься, тому до даного питання треба підходити з розумом. Ми пропонуємо облаштувати екопарковки: розрівняти грунт, засіяти травою та встановити спеціальну решітку. З-поміж неї ростиме трава. Вона очищуватиме повітря і збережеться естетичний вигляд двору. Уже кілька керівників ОСББ готові втілити дані проекти, тому перші екопарковки у нашому місті варто очікувати вже найближчим часом, – каже Олег Соколовський.

Зоряна Гарасимів, Номер один

Коментарі вимкнені.