У Тернополі згадали про таємне товариство

Меморіальну дошку членам Тернопільського таємного молодіжного товариства «Громада» відкриють у Тернополі 4 листопада. Захід відбудеться з нагоди 150-річчя з часу заснування організації, яка в умовах тотального панування поляків підпільно проводила зустрічі та збирала навколо себе національно свідому молодь.

Меморіальну дошку встановлять на стіні будинку по вулиці Листопадовій,  де  колись збиралися громадівці.

«Члени товариства активно  працювали над просвітою населення, прагнули знати свою історію, поширювати українське слово в часи, коли українська мова вивчалася за шкільними партами лише кілька годин в тиждень, – зазначив заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Леонід Бицюра. – Саме завдяки їхній самовідданості і жертовності ми маємо сьогодні свою державу».

За словами члена-кореспондента НАМН України, заслуженого діяча науки і техніки України, доктора медичних наук, професора Михайла Андрейчина, це перша в Україні меморіальна дошка «громадівцям».

Довідково: Першу «Громаду» організували при Київському університеті у 1860-61 рр. Згодом такі товариства були утворені в інших містах України.

Тернопільську «Громаду» заснував Іван Пулюй у січні 1863 р. Вона діяла при місцевій гімназії, у якій тоді навчався майбутній учений.

Мета товариства окреслювалася кількома тезами: жити в чистоті моральній, пильно вчитися у школі, знайомитися з історією свого народу, його літературою, ставати в обороні рідного слова, говорити всюди рідною мовою, допомагати бідним учням.

Оскільки товариство було таємним, то збиралися на квартирах, які винаймали гімназисти, або в дешевих готелях.

За часів І. Пулюя «громадівці» винаймали кімнату на піддашші будинку, що сьогодні розташований на вулиці Листопадовій, 2.

У Тернополі «Громада» діяла до червня 1887 року і стала своєрідним плацдармом для утворення інших націоналістичних організацій.

Коментарі вимкнені.