Унікальний дарунок тернопільській бібліотеці
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека отримала в дарунок унікальну наукову працю «Географію українських і сумежних земель» 1938 року видання, відредаговану професором Ягеллонського університету Володимиром Кубійовичем. Доброчинець — голова Тернопільського осередку Наукового товариства імені Шевченка, професор Михайло Андрейчин.
Колективна монографія була заборонена в СРСР і відсутня на пострадянських просторах. Багата інформативним, добре систематизованим змістом, книга подає всебічну географічну й історико-геополітичну характеристику етнічних земель України та суміжних територій, заселених українцями. Про це повідомила завідувач відділу комплектування фонду Тернопільської ОУНБ Надія Крицак.
Видання цінне відображенням українознавчих об’єктів у науковому баченні першої третини XX ст. Це межі та природа українських теренів, історичні й новітні геополітичні реалії України в Європі та світі, етнокультура українського народу, тодішній стан населення та господарства. Актуальність має також вітчизняний історичний досвід природокористування та господарювання.
Особливість змісту цієї українознавчої книжки полягає в тому, що він наскрізно пронизаний історичним і новітнім відображенням утвердження України як держави, а також незалежністю авторів від імперського конформізму й радянської антиукраїнської цензури.
Обґрунтоване трактування України як окремішнього суб’єкта європейських і світових геополітичних реалій, здійснене ще у 1930-ті роки, дуже вражає читача і в XXI столітті, особливо сьогодні, коли відбувається військова агресія проти України з боку Росії.
Окрім українознавчого та неоцінимо державницького, дане видання має й більш широке історичне та культорологічне значення. Це видатний науковий і культорологічний документ свого часу, який мав і має патріотичний та формуючий світоглядний вплив.
Найближчим часом цю працю буде відскановано, а її електронну копію розмістять на сайті книгозбірні в розділі «Електронна бібліотека». Сама ж книжка поповнить колекцію Тернопільського осередку Наукового товариства імені Шевченка й зберігатиметься в секторі цінних та рідкісних видань бібліотеки.
У фонді Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки вже є 2-ге видання «Географії українських і сумежних земель» 1943 р. та факсимільне перевидання, що побачило світ у м. Києві в 2005 році.
Коментарі вимкнені.