Упівські гроші у німецькому бідоні знайшли на Тернопільщині
Упівські гроші – „бофони”, описи життя повстанців та підпільну література з повоєнних часів, заархівовану в німецький бідон, знайшов неподалік Чорткова відомий в краї громадський діяч та реабілітований політв’язень Володимир Мармус.
Після попереднього огляду збережені матеріали були передані в обласний архів, де спеціалісти витратять, як мінімум, рік на їх опрацювання.
– Минулого року на Покрови запросили мене на посвячення хреста на місці загибелі упівців в селі Біла. Там люди розповіли, що місцева бабця, колишня зв’язкова УПА, намалювала схему, де в лісі повстанці архів заховали. Люди вже пробували шукати, але безуспішно. Я взявся за то пристрасно, бо готую історичну книжечку про рідне село Росохач видати. Надіявся, що і в цьому архіві цікаві для себе дані знайду, – розповідає пошукач.
Неабияк допомогли в пошуку архіву…виборчі баталії, які на той час розвивалися в Україні.
– По нашому окрузі балотувався до Верховної Ради Володимир Бедриківський. То він взявся помогти – привіз мені металошукач. Разом з місцевим мешканцем, який добре знав ліс, я подався на пошуки. Шукали три дні і вже втратили надію, бо всі корчі обійшли, а тут раптом на дорозі „запікало”. Думав, що це підкова, але з’явилося відчуття, що потрібно перевірити. На глибині 30 сантиметрів знайшли бідон. Подібний до радянського, в якому молоко тримали, але німецький, залізний. Одна стінка вже проіржавіла, – пригадує чоловік.
Бідон був заповнений водою. Мармус привіз документи додому. Просушив і частково посортував. Частину, яка була зіпсута, викинув.
– Найцікавіше в архіві – списки бійців з короткими біографічними даними. Це може допомогти родичам дізнатися щось про своїх предків, – каже головний спеціаліст обласного архіву Андрій Цаль.
Після опрацювання матеріали архіву будуть доступні для перегляду дослідників, а деякі з них можуть навіть видати друком. Однак, зазначають в архіві, доступ до деяких документів для стороннього ока може бути обмежений.
– Минулого року вступив у дію Закон „Про захист персональних даних”, відповідно, з’явилися обмеження і в нашій сфері. Документи, що стосуються конкретних осіб, зможуть отримати лише їх родичі, а інші люди лише з їх згоди, – кажуть в архіві.
Павло Войтків
Коментарі вимкнені.