Василь Корчемний – творець зеленого музею під відкритим небом

Минув рік, як пішов у вічність Василь Корчемний – великий патріот рідного краю та природолюб, учений-дендролог та садівник, краєзнавець, бджоляр… Відомий багатьом землякам як творець зеленого музею просто неба – державного дендрологічного парку в Хоросткові.

Василь Григорович Корчемний народився 14 листопада 1931 року на Поділлі, у селі Киселях Старокостянтинівського району. Освіту здобував у Кам’янець-Подільському училищі садівництва, Житомирському сільськогосподарському технікумі, в Уманському сільськогосподарському інституті. У 1954 році прийшов працювати до міста Хоросткова науковим співробітником Тернопільської державної сільськогосподарської дослідної станції Української Академії аграрних наук. Тут зародилася мрія та велика справа його життя – створення у Хоросткові унікального парку, пам’ятки садово-паркового мистецтва. У 1972 році його зусиллями дендропарк було закладено. У 1983 році Рада Міністрів України надала йому високий заповідний статус – державний дендрологічний парк. Тут зібрано сотні видів рослин з різних країн та континентів світу. Щоб збагатити дендропарк винятково цікавою та екзотичною флорою, Василь Корчемний збирав посадковий матеріал, саджанці та насіння майже з п’ятдесяти ботанічних садів багатьох країн. Хоростківський дендропарк у роки активної діяльності Василя Корчемного його директором завжди був найкращою візитівкою Тернопільщини. 

А ще Василь Корчемний створив Хоростківський музей природи, експонати якого розміщені в окремому будинку. Держава відзначила Василя Григоровича численними нагородами – заслужений працівник сільського господарства України, член-кореспондент Української Академії екологічний наук, відмінник охорони природи України, почесний член Українського товариства охорони природи… 

Але головним своїм творінням Василь Корчемний вважав парк у Хоросткові. Про що писав у одній зі своїх поезій:
Я пам’ятник зелений спорудив
З дерев, кущів, розмаяного квіття,
Стоятиме віки, шумітимуть завжди
Зелені крони й віття.
Тож недарма прожив я на Землі,
Бо віддавав сповна їй сили,
Своє тепло, наснагу всю
Любов незгасну – до краплини.

На жаль, нині Хоростківський дендропарк переживає не кращі свої часи. Далися взнаки брак догляду, зміна клімату – багато дерев пошкоджено, всихає. Парк потребує негайних дій його власників, обласної влади – аби не допустити повної втрати цього унікального заповідного об’єкта, не змарнувати багаторічну працю великого природолюба.
Життєвим кредо Василя Корчемного, його заповітом усім нам було – жити в злагоді й любові, знаходячи себе в улюбленій праці на благо рідного краю. Тож вклонімося світлій пам’яті великого патріота і природолюба Василя Корчемного і пам’ятаймо його добре і мудре слово. 

Олександр СТЕПАНЕНКО, газета “Сільський господар плюс”.

Коментарі вимкнені.